Bir değeri kaybettik

24 Ocak 2022 08:37
Bir değeri kaybettik

Korona can aldı

Bir dönem Yalova Belediyesinde  Kültür İşlerinden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcılığı yapan yapan Hikmet Yavuz, hayatını kaybetti.

Yalova / Bayrak tepe mahallesi sakinlerinden Yalova Belediyesi önceki dönem belediye Başkan yardımcısı ve Personel A.Ş  Yönetim kurulu üyesi  HİKMET YAVUZ  Corona tedavisi gördüğü hastanede yoğun bakımdaki hayat mücadelesini kaybetti.

Cenazesi 24/01/2022 Pazartesi günü Yalova Merkez Cami'inde Öğlen namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra toprağa verilecek.

Bolge.com.tr yazı ailesi olarak merhuma Allahtan rahmet kederli ailesine başsağlığı dileriz.

HİKMET YAVUZ KİMDİR

Hikmet Yavuz, Erzurum’un Narman ilçesine bağlı Kışla köyünde 14 Ocak 1960 tarihinde dünyaya gelmiştir. Baba adı Yunus, ana adı Kudret’tir. Altı kardeşi vardır. İlkokul çağlarında ailesi tarafından Yalova’ya gönderilir ve eğitimine Yalova’da devam eder. İlkokulu Yalova Öğretmen Yusuf Ziya İlköğretim Okulunda bitirir. Daha sonra, Yalova Lisesi ortaokul bölümünde okur. Yalova Endüstri Meslek Lisesinde orta öğretimini tamamladıktan sonra ise Yalova Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde çalışmaya başlar. Bu görevinden 2008 yılında emekli olur (Vural 2012: 381). Evli ve üç çocuk babası olan Hikmet Yavuz, 2009-2014 yılları arasında Yalova Belediyesi Kültür İşlerinden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcılığı görevini yürütür. Ancak, sağlık sorunları nedeniyle bu görevinden Ekim 2013 tarihinde ayrılır. Yavuz, 2019 Mayıs ayı itibariyle hâlen Yalova’da yaşamaktadır (Vural 2012: 381; Vural 2019).

Hikmet Yavuz, henüz ortaokuldayken Yalova Millî Eğitim Müdürlüğü’nün açtığı bir şiir yarışmasında birinci olur. Şiirlerle tanışması önceki yıllarda olsa da şiir sanatına daha fazla ilgi duyup yazmaya başlaması bu döneme rastlamaktadır. Sonraki yıllarda halk edebiyatı nazım türleriyle şiirler yazar. Âşık tarzı şiir geleneğindeki koşma nazım şekliyle taşlamalar ve güzellemeler kaleme alır. Bir kısım şiirlerini Ben Güler miyim? (2008) adıyla kitaplaştırır. Yazdıklarıyla, sanatseverlerin beğenisini kazanır. Zaman zaman irticalen de söylemiştir. Ancak şiirlerini çoğunlukla yazarak ifade eden Yavuz, bu yönüyle hem bir halk ozanı özelliği gösterir hem de bir kalem şairidir (Vural 2012: 381-382; Vural 2019).

Çok çeşitli konuları ele almakla beraber, özellikle son dönemde yazdığı şiirlerinin soyut kavramlar üzerinde yoğunlaştığı görülür. Kanaat, şükür, ahlâk, tevazu, sevgi, saygı gibi Türk toplumunun temel değerleri ve biraz da geçmişe duyulan özlemle şiirlerinde öne çıkmıştır. Ozanlık geleneğinin 2002 yılından itibaren Yalova Halk Ozanları Şöleni adıyla tekrarlanmasını ve geleneksel hâle getirilmesini sağlamıştır. Kültürel değerlerin yaşatılmasına hem bir ozan hem de bir yönetici olarak ciddi katkılarda bulunmuştur. Ayrıca, Yalova’da yayın yapan yerel gazetelere, sosyal ve kültürel içerikli günlük yazılar yazmıştır. Bu yazıların sonunda mutlaka yazının temasına uygun bir şiirine yer vererek nesir yazılarını şiirleriyle daha etkili kılmaya çalışmış, bunda da başarılı olmuştur (Vural 2012: 382; Vural 2019). Yavuz, sosyal medyada Hikmet Yavuz adlı kendisine ait hesabında bir kısım şiirlerini yazılı olarak da paylaşmaktadır.

Şiirlerinde, halk edebiyatı nazım şekillerini kullanan Yavuz, ölçü olarak da heceyi tercih eder. Çoğunlukla 11’li hece ölçüsünü bazen de 14’lü hece ölçüsünü kullanır. Türkçenin inceliklerine hâkim olduğu görülür. Şiir dili sade ve akıcıdır. Halk edebiyatında çok kullanılan mecazlara yer vermiş olsa da orijinal ve kendine özgü teşbihleri ile de dikkat çeker.

Kaynak : bolge.com.tr
Etiketler: korona

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle