Çalışmalar devam ediyor

15 Haziran 2021 15:26
Çalışmalar devam ediyor

Tonlarca toplandı...

Marmara Denizinde meydana gelen müsilaj ile ilgili denetimler İl genelinde artarak devam ediyor.

5 denetim ekibi ile  bir günde 18 tesis, tatil sitesi, otel, motel, toplu konut vb. atık suyu olan yerler denetlendi ve  4 atık su numunesi alındı.

Temizlik çalışmaları kapsamında Merkez, Taşköprü ve Altınova Bölgelerinde hem karadan hemde denizden müsilaj Temizliği devam etti.

İlave deniz süpürgelerinin de katılımıyla yapılan temizlik çalışmaları sonucunda toplam da 194 m3  Müsilaj toplandı.

Taşköprü de yaklaşık 120 donumluk alanı daraltıp, hapsedilerek deniz üstündeki müsilaj  5 ekip 44 personel ile , atık alım gemisi, vidanjörler, deniz süpürgeleri, vakum pompaları ve diğer ekip ekipmanlarla çalışmalar devam ediyor.

Öte yandan toplanan müsilajlar katı atık tesislerinde depolanıyor. Bu tesislerde toplanan müsülajların metan üretmesi ise başlıca sorun. Katık atık deposunda bulunan ve çöpten elektrik tesislerinde musülajdan elektrik üretimi yapılıp yapılamayacağı araştırılıyor.

ÜNİVERSİTEDEN UMUT VEREN HABER

Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununa karşı İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi, bakteriyle mücadele yöntemi geliştirdi. Yenikapı Yediemin Limanı’ndaki müsilaj, doğal ortamında yararlı deniz bakteri izolatlarıyla temizlendi. Yüzeyde yer alan müsilaj 5 günde yok oldu.

Kaynak : bolge.com.tr
Etiketler: Salya

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle