Eski hastanede Diş Hek.Fakültesi olacak

Son Güncelleme : 21 Ağustos 2021 10:08
Eski hastanede Diş Hek.Fakültesi olacak

Az kaldı...

AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar 400 Yataklı Yalova devlet Hastanesi’nin açılış tarihini net olarak açıkladı.

“ 2022 yılının ilk ayında hastaneyi açmayı planladık” diyen Bağatar,” 20 yıl önce yapılan Yalova Devlet Hastanesi artık ilin ihtiyaçlarına cevap veremiyor.

İlimizin nüfusunun artması ve çevre illerden gelen hasta sayısının çoğalması nedeni ile Yalova Devlet hastanesi ihtiyaca cevap veremez hale geldi.

 400 yataklı Devlet Hastanesi tamamlandı. Yılbaşı gibi burasını açacağız. 400 yataklı olsa da bu acil durumlarda 625 yatak kapasitesine çıkabiliyor.

Burası çok modern bir hastane. Polikliniklerinden tutun da yoğun bakım bölümlerine kadar her detayı düşünüldü. Yalova Marmara Depremi’nde hastane bahçesinde yaşanan o izdihamı unutmadı. 400 yataklı hastane beklenen deprem de göz önünde tutularak inşa edildi.

Hastane deprem izolatörleri ile donatıldı. Yani deprem anında doktorlarımız ameliyat bile yapmayı sürdürebilecekler. O denli güvenli bir bina oluşturuldu.

TIP FAKÜLTESİ KURULDU

Yalova Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi kuruldu. Bu yıl öğrenci alıyor. İhtiyaç duyulan binaların da inşasına başlandı. Ben 2-3 yıl içerisinde tüm binalarıyla fakültenin tamamlanmış olacağını düşünüyorum. Biz Tıp Fakültesi ile 400 Yataklı Yalova Devlet Hastanesi’ni entegre edeceğiz.

Hastane bir eğitimi araştırma hastanesine dönüşecek. Burada tedavi görecek olan hastalarımızla profesörler, doçentlerle çok ciddi sağlık hizmeti verilecek.

Yalova halkı başka bir yere gitme ihtiyacı duymadan burada tüm sağlık hizmetini alabilecek. Tıp Fakültesi ve 400 Yataklı Yalova Devlet Hastanesi’nin tamamlanması sonrasında Yalova’nın en az 30 yıl boyunca her hangi bir sağlık yatırımına ihtiyacının olacağını düşünmüyorum.

ESKİ HASTANEDE DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

400 yataklı Devlet Hastanesi devreye girdiğinde eski hastanenin 1 bloğunu Diş Hekimliği Fakültesi olmasını hedefliyoruz. Bu anlamda çalışmalara başladık.

Yine hastanenin diğer bir bloğunu da Diş Hastanesi’ne dönüştürmek amacındayız. Bunlar da ilimiz açısından çok önemsediğimiz sağlık yatırımları. Yine ilimizin bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne ihtiyacı var. Bunun da ilimize kazandırılması için elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız” dedi.  

Yeni hastane toplam 105 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Hastanede 215 tek yataklı oda, 37 adet iki yataklı oda, toplamda 252 oda yer alacak. Her branştan 140 poliklinikte çok daha modern konforlu ünitelerde hastalar muayene olacak. Yüksek hijyen seviyesinde şartlandırılmış 17 ameliyathane ile hizmet verilecek. Diyaliz ünitesinde 35 yatak, palyatif ünitesinde ise 30 yatak bulunacak. Yanık ünitesi içinse yatak sayısı 6 olarak belirlendi.

200.165 m2 arsa alanı, 15.866 m2 oturum alanı ve 105.568 m2 kapalı alana sahip olan, Yalova’nın mega projeleri arasında yer alan hastanede, 1000 araçlık otopark, 130 poliklinik, 15 ameliyathane, 105 yoğun bakım ve sosyal donatılar bulunacak.

 

Kaynak : bolge.com.tr
Etiketler: Hastane

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ali

25 Ağustos 2021 22:49
tıp fakultesi, diş hekimli fakultesi açmak, öyle sosyal bilimler fakultesi, hukuk fakultesi, ilahıyat fakultesi açmaya benzemez... eğitim verecek kadro, eğitim ve öğretim araçlar, makıne , techızat, tıbbi ekipman mlyarlar tutar.. bilmen hangi üniversiteye 40 öğrenci göndermekle olmaz.. kadro almakla olmaz bu işler..bu işleri siyasete feda etmeyin halkı kandırmayın lütfen..