Geçen sene de aynı bölgede başladı

24 Nisan 2022 18:12
Geçen sene de aynı bölgede başladı

Yine gözüktü

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nce Marmara Denizi’nde yapılan çalışmalarda, havaların ısınmasının ardından su sıcaklığının artmasıyla müsilajın tekrar ortaya çıkma şartlarının oluştuğu tespit etmesinden sonra bugün Yalova Karamürsel yolu üzerinde bulunan Dantel sitesi önündeki kışı kesiminde denizin bir kısmını beyaz bir tabaka kapladı.

İÜ Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, basına yaptığı açıklamada, Marmara Denizi’nde geçen yıl yaşanan müsilajın sonbahar gibi kaybolduğunu Mart ve nisan başında müsilajın tekrar bölge bölge oluşmaya başladığıyla ilgili kendilerine bilgiler geldiğini belirti.

Prof. Dr. Okyar, alınan örnek organizmaları laboratuvarda inceleyeceklerini açıklamasından kısa zaman sonra geçen sene Yalova bölgesinde ilk müsülaj görüntüsüne rastlanan Taşköprü, Altınova kıyılarında ve deniz beyaz tabaka yavaş yavaş yayıldığı iddia edildi.

DAHA YENİ AÇIKLADILAR

 “Marmara Denizi’nin güney bölgesinde dipte müsilajın olduğu bilgileri bize geliyor” diyen Okyar, müsilajın daha çok kıyısal alanlar, akıntı ve yenilenme olayının daha sınırlı olduğu körfez bölgelerinde ortaya çıkıyor.

İzmit, Erdek ve Bandırma körfezleri ile insanların yoğun olduğu güney sahillerinin riskli bölgeler olabilir. Müsilajın geçen yıl ilk olarak bu bölgelerde ortaya çıktı. Ayrıca Marmara Denizi’nin güney bölgesinde dipte müsilajın olduğu bilgileri bize geliyor. Üniversitemizden hocaların yapmış olduğu çalışmalarda Prens Adaları civarındaki bilimsel dalışlarda dipte partikül halinde yoğun artışın olduğunu ama geçen yıldaki gibi yoğun müsilaj kitlelerinin oluşmadığını ifade ettiler.” dedi.

 

Kaynak : bolge.com.tr
Etiketler: Müsilaj

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle