Güleç ve Bilgi serbest kaldı

Son Güncelleme : 07 Eylül 2021 14:09
Güleç ve Bilgi serbest kaldı

BİR KİŞİ KALDI

 Yalova belediyesinde yolsuzluk iddiası  6 Şubat 2020’den beri  tutuklu yargılanan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, müteahhit Bekir Bilgi Denetimli serbestlik ile tahliye edildiler.

Bugün ki duruşmaya Bursa ceza evinden görüntü ile katılan sanıklardan, Halit Güleç ve Bekir Bilgi denetimli serbest kalırken, iddianamede 1 numaralı sanık Reşat Elgin’in tutukluluk hali devam ediyor. Yalova belediyesinde yolsuzluk iddiasında 34 kişiden 33 kişi serbest kalırken bir kişinin tutukluluk hali devam ediyor.

NE OLMUŞTU ?

Geçen yıl şubat ayında, Yalova Belediyesi’nde muhasebe personeli olarak çalışırken yüklü miktarda parayı zimmetine geçirip ortadan kaybolan Reşat Elginin Denizli’de yakalanmasının ardından başlayan soruşturmada aralarında Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleçin (48) de bulunduğu 34 kişi gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan, Güleç ile  muhasebe personeli Reşat Elgin (43), Mali Hizmetler Müdürü Şenay Reyhan K. (56), müteahhit Bekir Bilgi (39), zimmet suçuna ortak olan Hakan Ç. (31), Taner T. (29), Emrah G. (27), Beytullah B. (32), Sinem D. (34), Tuncay D. (43), Cüneyt Ö. (38), Tuğrul K. (41), Abdulnasır G. (51), Cem D. (32), Kartal Özgür B. 40), Ahmet Ragip A. (45), Bahar Taşkömür (39) ve Engin Öz. (30) tutuklandı.

20 MİLYON LİRADAN FAZLA PARA ZİMMETE GEÇİRİLDİ

Sayıştay Başkanlığı Mülkiye Müfettişleri, Yalova Belediyesinde sahte belgelerle usulsüz olarak zimmete geçirilen para miktarını belirlemek için 400’e yakın hesapta inceleme yaptı. Hareketlilik olan hesaplara para akışının, Mali Hizmetler Müdürü Şenay Reyhan K., muhasebe personeli Saliha Ö. tarafından imzalandığı belirlendi. Ayrı hesaplarda yapılan inceleme sonucunda, zimmete geçirilen para miktarının 20 milyon 739 bin 664 lira 80 kuruş olduğu ortaya çıktı. Bu para içerisinde 185 ayrı ödemeyle tutuklu olarak bulunan müteahhit Bekir Bilgiye 6 milyon 689 bin 957 lira 60 kuruş aktarıldığı öğrenildi.

Soruşturma sonunda Yalova Cumhuriyet Savcısı Cesim Eren tarafından hazırlanan 150 sayfalık iddianame, Yalova 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Vefa Salman hakkında 3 aydan 18 yıla kadar hapis cezası istenen davanın önceki duruşmalarında tutuklu 18 sanıktan 14’ü tahliye edilmişti.

4.DURUŞMADA İSE…

Mahkeme heyeti, tutuklu kaldığı süre göz önüne alınan Bahar Taşkömürün tahliyesine, Halit Güleç, Reşat Elgin ve Bekir Bilginin tutukluğunun devamına karar vererek, eksik belgelerin tamamlanması ve yeni delillerin incelenmesi için duruşmanın 7 Eylüle ertelenmesine karar verdi.

Bugün görülen davada ise belediye başkan yardımcısı Halit Güleç, müteahhit Bekir Bilgi “Denetimli, serbestlik” ile tahliye edildiler.

 

Kaynak : bolge.com.tr
Etiketler: Belediye

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Suat

07 Eylül 2021 17:46
Gecmis olsun kardeslerim