Hani Üniversite kenti yapacaktınız?

14 Eylül 2021 08:42
Hani Üniversite kenti yapacaktınız?

Zor durumda kaldılar

Büyük hayallerle Yalova’ya üniversitede okumak için gelen öğrenciler zor durumda. Henüz tam kapasite ile eğitime başlamayan Yalova Üniversitesinde yaklaşık 17 bin öğrenci eğitim aldığı açıklanırken, günlerden beri Yalova sokaklarında kiralık ev arayan öğrenciler hayal kırıklığına uğruyor.

Kovid-19 nedeniyle verilen aranın ardından yüz yüze eğitimin başlamasıyla Yalova Üniversitesinde 17 binden fazla öğrenci ders başı yaptı. Kalacak yer bulma telaşına giren öğrencilerin büyük bölümü, kiralık ev arayışlarını sürdürüyor.

Bulunan eski binalara yüksek kira talep edildiğini söyleyen öğrenciler, ”Günlerden beri kiralık ev arıyoruz. Sahibinden kiralık daire olmadığı için her yol emlakçıdan geçiyor. Emlakçı parası, depozit ve peşinat ile bir evi kiralamak için 10 bin lira lazım. Bu masrafı karşılamak için 4 kişi bir arada kalmamız gerekiyor. Bu seferde öğrenci olma engeli çıkıyor.

Bursa, İstanbul ve Kocaeli’nden gelen öğrenciler günü birlik gelip gidiyorlar. Kış gelince bu iş çok zorlaşacak. Yalova’da yeterli devlet yurdu yok. Yalova’yı yönetenlere sesleniyoruz. Gelecekte 60 bin öğrencinin bulunacağı Yalova Üniversitesinde okuyacak öğrenciler için önce devlet yurtlarının sayısının artması lazım. Dediler…

YETERLİ DEĞİL

Alınan bilgiye göre Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı Yalova da 568 kapasiteli erkek öğrenci yurdu,1086 kapasiteli kız öğrenci yurdu olmak üzere toplam 1654 öğrenci barındırılırken, Devletin hedefi Yalova Üniversitesinde okuyan toplam öğrenci sayısının ¼’ü karşılanması hedefleniyor.

ÖZEL YURT KAPASİTESİDE YETERLİ DEĞİL

Diğer yandan Yalova bulunan 14 özel yurttan, Kız öğrenciler için  toplam 900 kapasiteli 8  yurt ,kız öğrenci için toplam 1232 kişilik 6 yurt bulunuyor.

14 özel yurtta toplam öğrenci kapasitesi 2132 olurken, Devlet yurtlarında ise toplam 1654 olduğu belirlendi. Özel ve Devlet Yurtlarının toplamı olan 3786 olurken Yalova üniversitesindeki öğrencilerin barınak sorunun ne kadar büyük olduğu ortaya çıkıyor…

YURT FİYATLARI

İlimizdeki devlet yurtları standartlarına göre 250 TL ile 390 TL arasında aylık ücret ödenirken kahvaltı ve akşam yemeği dahil olunca ayda 600 TL. Ödeniyor.

Özel yurtlar ise odadaki öğrenci sayısına göre değişiklik göstererek 1000 TL den 2.000 TL’ ye kadar ücret ödeniyor.

Kaynak : bolge.com.tr
Etiketler: Yurt

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

İlyas ÖZDEMİR

23 Eylül 2021 15:29
Devlet yurtlarında sabah kahvaltısı ve akşam yemeği yurt ücreti içerisinde yer almaktadır. dolayısıyla 600 lira rakamı gerçeği yansıtmamaktadır. Bunu lütfen düzeltir misiniz.