Hayret !...ne dediler...ne oldu

Son Güncelleme : 14 Ekim 2021 11:10
Hayret !...ne dediler...ne oldu

Bir avuç toprağa ihtiyaç duyuldu...

Bölgede gerek AKSA fabrikasının gerekse özel şahıslara ait sanayi imarlı arsalar varken AKSA Fabrikasının bedava arazi kapatması için Toprak Koruma Kurulunda alınan kararlarda” "tarımsal bütünlüğü bozulmuştur. Tarıma elverişli değildir"  demesinden kısa bir zaman sonra bir skandal yaşandığı iddia edildi.

125 dönümlük Kurulunda verdiği raporda “sulak arazidir” şeklinde rapora rağmen 1. Sınıf arazi DowAksa ya 49 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilmesinden sonra bahsi geçen arazi üzerinde yıllarca tarım yapan şahıslar bir şekilde itiraz etmeden çıktıktan sonra arazideki meyve ağaçları teker teker kesildi.

Oysaki; Yapılmak istenen kimyasal tesis yerleşim alanına çok yakın. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik Tanımlar 4. Madde c- fıkrasına göre “Birinci sınıf gayrisıhhî müessese "Meskenlerden mutlaka uzak bulundurulmaları gereken işyerleridir." Demektedir.) Oysaki tesisin yapılacağı alan Taşköprü yerleşim alanlarına çok yakındır.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğinin 16. Maddesi "Sağlık koruma bandı mülkiyet sınırları dışında belirlenemez." Demektedir. Yeni tesis veya ilave tesis yapılırken kendi mülklerinde sağlık koruma bandı oluşturmaları gerekmektedir. Mülga olan (kaldırılan) "Gayri Sıhhi Müesseseler yönetmeliğine" göre Taşköprü’de oluşturulan ve büyük bir kısmı başkasının mülkünde olan 1200 m sağlık koruma bandının Yeni tesis ve ilaveleri için kullandırılması doğru olmaz.

Fabrikanın yapılacağı alanda ve  ALTINKUM SİTESİNDE" taşınmaz mülkü ve konutu olan vatandaşlarımızın mağduriyeti devam edecek.

DowAksa'nın kapasite arttırması için etrafında kendi veya başkalarına ait gereğinden çok sanayi imarlı alanlar vardır. Zaten Yalova ve Taşköprü’de imar planında gereğinden çok fazla OSB ve sanayi imarlı alan mevcuttur.

Toprak koruma kurulu raporunda "tarımsal bütünlüğü bozulmuştur." Demektedir. Oysaki aynı raporda "sulu tarım ve mutlak tarım alanıdır da demektedir." Buradan hareketle 124.951,26 m2 bütün alan ve böylesine verimli bir toprak için "oldukça büyük bir çiftlik arazisi sayılır.

HANİ TARIM YAPILAMAZDI?

Çelişkili raporlarla DowAksa’ya tahsis edilen 125 dönümlük tarıma elverişli topraklara “tarıma elverişli değildir” raporu verilirken DP İl Başkanı Ahmet Özsümer ilginç bir açıklama yaptı.

Özsümer  “bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” diyerek Ülkemizin tarımsal araştırmalarında örnek Kuruluşu olan Yalova Atatürk Bahçe Araştırma Ens. tarımsal araştırmalarda kullanılmak üzere yarısı yabancı sermaye olan DowAksa’ya  tahsis edilen 125 dönümlük arazinin, yüzey toprağına talip olduğunu iddia ettiği sosyal medya hesabından açıkladı.

Özsümer yaptığı açıklamada,” Tesadüf bu ya ; Araştırma arazisine drenaj toprağı lazım olmuş, o’ da Dowaksa’ ya tahsis edilen arazinin yüzey toprağına talip olmuş.

DowAKSA tarafından hazırlatılan ÇED raporun da, arazideki toprak kirliliği bilgisinde, Arsenik, Berilyum, Kobalt, Nikel, Selenyum ve Krom parametreleri sınır değerlerinin üstünde olduğu ifade ediliyor. ( ÇED rapor sayfa 135 (pdf döküman sayfa no 155).                                                                          ÇED raporunda bitkisel toprağın proje alanında depolanacağı belirtiliyor, zaten başka yere taşımak ÇED’ e aykırılık olur.

Hatta proje alanında 500 metreye taşınmasına göre yapılmış emisyon hesapları var.                                           ÇED raporunda, bu arazinin 6. sınıf tarım alanı olduğuna dair tespit de var.                                                              Ayrıca ÇED raporu ve Toprak Koruma Kurulu kararı ile alakalı devam eden davalar var.                                                                Bu ÇED raporu doğruysa, o arazi 6. sınıf tarım toprağı ise, ARAŞTIRMA ARAZİSİNE nasıl döküyorsunuz, doğru değilse, tahsisle alakalı Toprak Koruma Kurulu Kararını nasıl alıyorsunuz ?                                            ANLATIN DA, BİZ DE BİLELİM !

Kaynak : bolge.com.tr
Etiketler: Aksa...

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle