İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplandı

28 Temmuz 2016 11:11
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplandı

2016 yılının üçüncü İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, Gümüşhane Valisi Okay Memiş’in başkanlığında gerçekleştirildi.

GÜMÜŞHANE (CİHAN)- 2016 yılının üçüncü İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, Gümüşhane Valisi Okay Memiş’in başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı Şenol Turan, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Erdem, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İŞKUR Gümüşhane İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sendika temsilcileri ile ilgili kurumların müdür ve yetkilileri katıldı.

Toplantıda yaptığı sunumda, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu tüm mesleklerde işsizlerin niteliklerini geliştirerek istihdam edilebilirliğini artırmak amacıyla düzenlenen 9 adet mesleki eğitim kursuna 134 kişinin katıldığını kaydeden İŞKUR Gümüşhane İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, 152 işyerinde 62 farklı meslekte İşbaşı Eğitimi programı düzenlendiğini kaydetti.

Kendi işini kurmak isteyen kişilerin, kurmak istedikleri işin iş planlarını geliştirmelerini sağlamak amacıyla, Gümüşhane Belediyesi ve Kürtün Belediyesi ile birlikte yürütülen girişimcilik eğitimleri kapsamında bu yıl 200 kişiye eğitim verilmesinin hedeflendiğini ifade eden Aşıcı, bu kapsamda düzenlenen 5 adet mesleki eğitim kursuna 137 kişinin katıldığını söyledi.

2016 yılı Haziran sonu itibariyle 16 adet kamu yararına programı düzenlendiğini ve bu programlara da 634 kişinin katıldığını dile getiren Aşıcı, 2015 yılından devam eden 50 program ve 2016 yılında açılan 16 programda 3276 kişinin giriş-çıkışlarla birlikte geçici istihdamının sağlandığını belirtti.

Kurul üyelerinin söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdiği toplantıda, 2016 yılında düzenlenen toplum yararına programlar, yürütme ve denetim kurulu çalışmaları, 2016 yılında açılması planlanan aktif işgücü programları, kadın istihdamı eylem planı ve 2016 yılında düzenlenecek olan toplum yararına programlar görüşüldü.
Cihan CİHAN
Kaynak : bolge.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle