Koçal algı mı yapıyor?

Son Güncelleme : 14 Nisan 2022 15:04
Koçal algı mı yapıyor?

TEŞKİLAT BAŞİKANIDA YALANLADI

 

Daha önce ANAP’tan daha sonra sırası ile DP ve en son olarak AK Parti’den siyaset yapan ve halen AK Parti’de kayıtlı olan Yalova’nın eski belediye başkanı Yakup Koçal belediye başkanlığını kayıp ettikten sonra “Siyaseti bıraktım” diyerek kitap yazmakla vakit geçiren Yakup Koçal şimdide İYİ Partiye göz kırptı.

Geçtiğimiz günlerde Çiftlikköy’de kendine yakın olanlarla bir iftar yemeği düzenleyen Koçal, ”İYİ Parti’den teklif geldi demesinden sonra şimdide dönemin AK Parti İl Başkanı Mustafa Pehlivan’dan benzeri açıklama geldi.

AK Parti İl Başkanı iken DP’den belediye başkanı seçilen Koçal’ı AK Partiye transfer eden Pehlivan basına yaptığı açıklamada o da, Koçal ile İYİ Partiye göz kırparak,” Siyasette kesinlikle olacağız gibi bir hırsa sahip değiliz. Ama şu da bir gerçek ki, ilin siyasetinde ciddi bir sıkıntıda yok değil. Elbette ateş olmayan yerden de duman çıkmaz. Evet İYİ Parti Genel Merkezinden bize böyle bir teklif ulaştı. Bu yönde ciddi bir kamuoyu baskısı da vardı. Biz de bütün bu parçaları bir araya getirerek Yalova’mız adına hayırlı bir karar vereceğiz. Amacımız Yalova’ya hayırlı olmak. Başka bir gayemiz yok” dedi.

Her ne kadar  Koçal ve Pehlivan “Genel Merkez’den teklif aldık” açıklaması yapsa da , cevap İYİ Parti İl Başkanı Ersin Akyüz'den geldi.

AYLAR EVVEL YALANLAMIŞ…

Yalova’da 2021 de bir haftalık gazete 11 Kasım 2021 tarihli sayısında baş sayfadan yayınladığı " İyi Parti'de Koçal'ın ayak izleri." Başlıklı yazısına aylar önce cevap veren İYİ Parti İl Başkanı Ersin Akyüz ,” haberi hayretler içerisinde okudum.

Habere konu olan kişinin de beyanlarından anlaşıldığı gibi böyle bir görüşme asla olmamıştır. Rastgele duyum, tahmin, iddialar ve varsayımlarla habercilik yapılmaz. Ciddi bir gazete ve haberci, kamuoyunu yanıltmamak, kurum ve şahıslara zarar vermemek adına haberin aslını araştırır.

Gazetenin ortaya attığı bu haber, haber niteliği taşımamakla birlikte, uzaktan yakından gerçeği de yansıtmamaktadır. İsmi geçen eski Belediye Başkanı ile ne İYİ Parti kurumsal kimliği olarak, nede İYİ Parti Yalova İl Başkanı Ersin AKYÜZ olarak hiçbir diyaloğumuz ve görüşmemiz olmamıştır.

KOÇAL “O” HABERİ YALANLAMIŞ

Haberde söz konusu edilen eski Belediye Başkanı da bu haberi yalanlayan bir beyanat paylaşmıştır. Ne kendisinin ne de İYİ Parti olarak bizim böyle bir talebimiz olmamıştır. Sadece gündem yaratmak adına olmamış ve olması da mümkün olmayan böyle asparagas haberlerle gündem yaratmak gazetecilik değildir. İYİ Parti teşkilatları olarak kapalı kapılar ardında görüşmeler yapmak veya pazarlık masaları oluşturmak asla bizim tarzımız olamaz. Kamuoyuna Saygı ile duyururum.' Açıklaması yapmıştı..

YIL 2022 YİNE ALGI

2021 yılında başlayan iddialar bu sefer 2022 yılında tekrar gazetelerde haber yapılınca İYİ Parti Yalova İl Başkanlığından açıklamalar gelmeye başladı.

İYİ Parti İl Başkanı Ersin Akyüz, “Kapımız herkese açık. Ancak Yalova'dan aday olmak isteyenlerin önce Parti İl binasına gelmeleri gerekir" dedi.

 “Dedikodu siyasetiyle partimizi yıpratmaya kimsenin hakkı yok, Sosyal medyadaki söylentilerle bilinçli olarak algı operasyonu yürütülüyor. Kimse İYİ Partiden büyük. Değildir. Bu haberler nazarımızda dedikodudan öte geçmemiştir. Bunca geçen süre zarfında sözde katılım dedikoduları karşılığında hala partimize bir başvuru söz konusu olmamıştır. Ayrıca son zamanlarda sokak siyasetine çıkan  “Çarşamba Ankara'da rozet “ söylentisi karşılığında bizler, bilgi sahibi olan bir kişi bulamadık. Gerçeği yansıtmamaktadır. Bu günde günlerden perşembe kimseye de rozet takılmadı. Ayrıca hiçbir siyasi parti henüz çıkacak adaylarını görmeden, tek bir kişi üzerine dizayn yapıp sözler vermez ki bunu siyasetin az da olsa içinde olan herkes zaten bilir. Dedikodu siyasetiyle partimizi yıpratmaya da kimsenin hakkı yoktur. Maalesef siyaset yapacak insanlar dedikodular ve bunun karşılığında arayan, bilgi sahibi olmak isteyenlere cevap vermekle zamanını harcamış oluyor. Kapımız tüzüğümüzde belirtilen şartları sağlayan herkese açık. Yakup B. Koçal'ın henüz partilerine üye olmadı. Kamuoyunda ve özellikle sosyal medyada Yakup Koçal'ın 6 aydan bu yana partimize katılacağı söylentileri dolaşıyor. Kendisi ve ekibi partimize geçmek istiyorsa İYİ Parti'nin ilkelerine uyum sağlayıp çalışacaksa buyursun gelsin. Bizim kapımız herkese açık ancak Yalova'dan aday olmak isteyen, bu örgütle çalışacak olan kişilerin önce parti il binasına gelmeleri gerekir. Şu an yazılanlar bir söylenti ve dedikodudan ibaret. Tek bir isim üzerinde odaklanılması doğru değil. Bu seçimde İYİ Parti olarak 1. Parti çıkacağız. Bu süreçte daha nice aday adaylığı başvurusunda bulunacak onlarca isim çıkacak. Tek bir ismin üzerinde odaklanması doğru değil. İYİ Parti her gecen gün büyüyor. Yalova'da da milletvekillerimiz olacak, teşkilatlarımız buna hazır. Dedi.

TEŞKİLAT BAŞİKANIDA YALANLADI

Ülkede olduğu gibi Yalova’mızda da partimize halkımızı teveccühü büyük diyen İYİ Parti İl Teşkilat Başkanı Talip Bayburtlu ise, ”Bu her zaman olduğu gibi bir algı operasyonu. Partimiz herkese açık. Koçal için dün “(Çarşamba günü) Ankara da parti rozeti takılacak “ söylentileri yaydılar. Bugün günlerden Perşembe. Kimseye rozet takılmadı. 

Çarşamba günü yani dun hem grup, hem de  İl başkanları toplantısına katılan Ersin ÂKYÜZ  bu konuda genel merkezde Genel başkanla baş başa yaptığı görüşmede gerekli bilgileri aktarıp detaylı açıklama yapmıştır. Koçal’la  katılım konusunda Genel Merkezde herhangi görüşme olmamıştır. Bu yalnızca Yalova’da kenarda kösede algı haberleridir.” Dedi…

KOÇAL’ın SİYASET GEÇMİŞİ

Kurucu il başkanlığı yaptığı Anavatan Partisi'nden aday olduğu 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde Yalova belediye başkanlığını %24,3 oy oranıyla kazandı. Bağımsız aday olarak katıldığı 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Barbaros Hayrettin Binicioğlu'na seçimi kaybederek %25,7 oranında oy aldı. Demokrat Parti'den belediye başkan adayı olarak katıldığı 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde %35,6 oy alarak Barbaros Hayrettin Binicioğlu'na %2 oy fark attı ve ikinci kez Yalova belediye başkanı seçildi. 2011'de DP'den istifa edip bir süre bağımsız kalan Koçal, Şubat 2013'te Adalet ve Kalkınma Partisi'ne geçti.[4] 30 Mart 2014 yerel seçimlerine AK Parti adayı olarak katıldı. Yalova belediye başkanlığını önce sadece bir oy farkla kazandığı, sonra da CHP adayı Vefa Salman'a 6 oy farkla kaybettiği açıklansa da yapılan itirazlar sonucu seçimler iptal edilerek 1 Haziran'da seçimlerin tekrarlanacağı açıklandı.[5] 1 Haziran 2014'teki seçimi ise 228 oy farkla kaybetti. Siyaset hayatını noktalamasının ardından fikri ve edebi eserler vermeye başladı.

Kaynak : bolge.com.tr
Etiketler: Koçal

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle