Mahkeme iptal etti

07 Nisan 2021 18:39
Mahkeme iptal etti

iptal

Yalova Devlet Hastanesinde bulunan Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsüne ait eski üzüm bahçesine yapımı planlanan Millet Bahçesi ile  yine aynı enstitüye ait deniz kenarında yapımı planlanan ve örnek projeleri çizilen deniz manzaralı camiye “yürütmeyi durdurma” kararı çıktı.

KARAR ÇIKIYOR AMA DİNLEYEN YOK

Geçtiğimiz aylarda millet bahçesi yapılacak olan arazide zemin etüdü tapılarak yakında ihaleye çıkacağı siyasiler tarafından açıklanırken, aynı şekilde eski meteoroloji alanına okul yapılması hakkında yürütmeyi durdurma kararı çıkmış âmâ bir şekilde mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen okulun yapılmasına başlandı.

Alınan bilgiye göre, Yalova Platformu tarafından millet bahçesi ve sahil camisi projeleri için açılan davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Platform tarafından açılan davada Millet Bahçesi yapılacak yerle ilgili Bursa 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma talebini ret etmişti. Yapılan itiraz sonucu İstinat Mahkemesi Yürütmeyi durdurma verilmesi yönünde karar aldı.

Cami inşaatı için açılan davada Bursa 4. İdare Mahkemesi Yürütmeyi Durdurma kararı verildi.

Platformdan açıklama

Konuyla ilgili Yalova Platformu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ulu Önder Atatürk, Ülkede tarımın geliştirilmesi, Türk çiftçisine modern tarım tekniklerinin öğretilmesi amacıyla Türkiye’nin çeşitli yerlerinde araziler satın alınarak çiftlikler oluşturmuştur. ‘Yalova benim kentim’ diyerek kente özel bir ilgi duyan Atatürk, 1929 yılında Yalova’da Millet Çiftliği ve Baltacı çiftliği olmak üzere iki adet çiftlik kurmuştur. Bu çiftlikler 1937 yılında bedelsiz olarak hazineye bağışlanmış, 1938 yılında da Devlet Üretme Çiftliklerine devredilmiştir.

1961 yılında Tarımsal AR-GE faaliyetlerinde bulunmak üzere Millet Çiftliği arazisi üzerinde bugünkü adıyla Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü kurularak faaliyete geçmiştir. Kuruluşundan itibaren birçok yeniliklere imza atan Enstitü’nün bazı çalışmaları: Eski çeşitler genetik kaynaklarda muhafaza edilmektedir. Meyve ve bağda bin 871, sebze ve mantarda 245 tip ve çeşit, süs bitkilerinde bin 588 takson ve çeşit olmak üzere toplam 3.704 çeşit, tip ve takson gen kaynaklarında muhafaza edilmektedir.

Çeşitli ıslah yöntemleriyle yeni çeşitler geliştirilmektedir. 8 Üzüm, 20 Elma, 14 Armut, 25 Şeftali, 9 Nektarin, 7 Kızılcık, 7 Zeytin, 2 Kivi, 1 Fejoya, 23 Kiraz, 4 Vişne, 14 Erik, 2 Kayısı, 10 Ceviz, 5 Kestane, 6 Çilek, 3 Böğürtlen, 3 Ahududu, 2 Bektaşi Üzümü, 3 Frenk Üzümü, 4 Kültür Mantarı, 4 Domates, 5 Biber, 4 Soğan, 5 Bamya, 5 Enginar, 1 Kereviz, 2 Patlıcan, 6 Fasulye, 1 Pırasa, 2 Karpuz, 3 Lahana, 1 Ispanak, 1 Sarımsak, 1 Y.Salata ve 1 Baş Salata olmak üzere melezleme ve seleksiyon çalışmaları sonucunda 67 meyve, 41 sebze ve 6 süs ve tıbbi bitki çeşidi olmak üzere toplam 114 yeni çeşit geliştirilerek üretime kazandırılmıştır.

Yaklaşık 1200 dekar alanda faaliyetlerini sürdüren Araştırma Enstitüsünün, 1474 ada, 12 parselde bulunan 113,4 dekar arazisi üzerinde Millet Bahçesi kurulması için girişimler başlatılmış ve 20.05.2020 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazısı ile TOKİ tarafından Millet Bahçesi yapılmak üzere tahsisi yapılmıştır. Ar-Ge faaliyetlerinin yürütüldüğü ve üzerinde şu anda meyve genetik kaynakları bulunan I. Sınıf tarım alanının Millet Bahçesi yapılması tamamen yanlış bir karardır. Ayrıca Araştırma Enstitüsü lojmanlarının bulunduğu alanın bir kısmı 6 adet lojman yıkılarak cami yapılmak istenmektedir.

Tusunami tehlikesinin bulunduğu ve kıyı kenar çizgisini içine alacak şekilde cami yapılması şehircilik açısından uygun değildir. Yukarda sayılan nedenlerle her iki tahsisin iptali ve yürütmenin durdurulması amacıyla dava açılmıştır. Millet Bahçesi yapılacak yerle ilgili Bursa 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma talebini ret etmiş, yapılan itiraz sonucu İstinat Mahkemesi Yürütmeyi durdurma kararı verilmesi yönünde karar almıştır. Cami inşaatı için açılan davada Bursa 4. İdare mahkemesi Yürütmeyi Durdurma kararı vermiştir. Davalar devam ederken arazi üzerinde işlemlere başlanmış, lojmanlardan bir kısmı yıkılmıştır.

Telafisi imkansız ve geri dönüşü olmayan uygulamalardan vaz geçilerek dava süreci beklenmelidir.”

 

 

 

Kaynak : bolge.com.tr
Etiketler: Mahkeme

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle