Onlar kirletti.Biz çalıştık

16 Haziran 2021 17:23
Onlar kirletti.Biz çalıştık

En çok çalışan il oldu...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi'nden 8 günde 3 bin 288,2 metreküp müsilaj (deniz salyası) temizlendiğini bildirdi.

Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Marmara Denizi'nde müsilajla mücadele çalışması kapsamında 8 Haziran'da başlatılan deniz temizliği seferberliğine ilişkin bilgi verdi.

Bakanın açıklamasına rağmen Yalova Marmara’yı elindeki ileri biyolojik arıtmaya göre kirletmezken,8 günde Marmara’yı en çok temizleyen şehir oldu.

Kartal,Gebze ve Kocaeli  sanayiinin kirlettiği Marmara denizindeki müsilaj rüzgarın etkisi ile Yalova sahillerini kapladı.

Bölgede müsülajın en çok olduğu kıyılar Yalova sahilleri oldu. Yalova bölgesi daha geniş temizlik ekipmanı sayesinde diğer şehirlerden daha çok temizlik yaparak, hemen hemen müsilajdan kurtulduğu öğrenildi.

Ekipler deniz altından, deniz yüzeyine çıkacak müsülajı yine bir bölgede hapis etme yöntemi ile toplayacağı öğrenildi. Denetlemeler sırasında ise 3 tersane “çevre izinleri “ olmadığı gerekçesi ile kapatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Marmara Denizimizde müsilaj temizleme seferberliğimizde, 15 Haziran'da 613,7 metreküp ile birlikte toplamda 3 bin 288,2 metreküp müsilajı düzenli depolama tesislerine taşıdık." ifadelerini kullanan Kurum, seferberliğin sekizinci günündeki temizleme çalışmalarını 193 bölgede sürdürdüklerini belirtti.

Kurum, 8 günün sonunda İstanbul'da 850,2 metreküp, Kocaeli’nde 174,5 metreküp, Bursa'da 131,5 metreküp, Tekirdağ'da 136 metreküp, Balıkesir'de 338 metreküp, Çanakkale'de 271 metreküp, Yalova'da 1387 metreküp müsilajı, taşıma ekipmanları ve atık taşıma araçlarıyla bertarafa gönderdiklerini bildirdi.

Marmara Denizi'nde müsilaj temizleme çalışmalarıyla birlikte denetimleri de yoğun olarak sürdürdüklerini vurgulayan Kurum, şunları kaydetti:"15 Haziran itibarıyla toplam 3 bin 219 denetim gerçekleştirerek yasal yükümlülüğünü yerine getirmeyen işletmelere 10 milyon 495 bin lira idari para cezası uyguladık. Bakanlığımıza bağlı ekiplerimizin ve yetkilendirdiğimiz kurumlarımızın yaptığı denetimlerde alınan atık su numunelerini çevre laboratuvarlarımızda 7/24 inceliyoruz. Marmara Denizimizi tertemiz, masmavi haline getirmek için hep birlikte çalışıyoruz."

Kaynak : bolge.com.tr
Etiketler: Salya

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle