Yukarı Çık
.
10 Haziran 2017 Cumartesi 21:22:48
325 kez okundu.
Kara yolu ile Yalova'ya 7600 km uzaklıktaki Güney Afrika ülkesi Kenya'ya Altınova da 1400 kişilik bir yolcu gemisi yapılarak denize indirildi.

Son on yılda iki ülke arasında kültürel anlaşmalarla gelişen ticarete Yalova'dan da gemicilik sektörü dahil oldu. Yolcu gemisinin denize indirme törenine katılan Ulaştırma,  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Ahmet Arslan,  Yalova  Altınova Tersaneleri'nde  Kenya için inşa edilen yolcu ve taşıma gemisini denize indirdi.

Kenya Cumhuriyeti için yaptırılan 84.60 metre boyunda, 18 metre enindeki bin 400 yolcu ve 62 araç taşıma kapasiteli ' Jumbo' adlı yolcu gemisi, Altınova ilçesinde bulunan Özata Tersanesinde düzenlenen törenle denize indirildi.

YENİLEMEYİ TÜRK FİRMALARI İLE YAPACAĞIZ

Törene katılan Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Ahmet Arslan'ı, Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ve  AK Parti  Yalova  Milletvekili  Fikri Demirel karşıladı. Her iki ülkenin milli marşlarının çalınmasının ardından başlayan törende konuşan  Kenya Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı KFS Genel Müdürü Gowa Bakari Hamisi, "1937 yılından beri ülkemde feribot hizmetleri veriliyor. Bundan sonra ülkem deniz ulaşımı ile ilgili güncelleme ve yenileme çalışmalarını Türk firmaları ile yapacaktır" dedi.

"Bu sektör 500 bin kişinin geçim kaynağı" diyen Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Ahmet Arslan," Türkiye'nin tersane sayısını 36'lardan 79'lara çıktı.Gemi inşa sektöründe çok güzel şeyler oldu. Yıllık cirosu ekonomik büyüklüğü 2.5 milyar dolar olan bir sektörden bahsediyoruz. Gemi inşa sektöründen bahsediyoruz.  Denizcilik rakamlarımız ise bunun çok çok üzerinde. Kaldı ki uluslararası bir sektör olan denizcilik 2008 yılından beri çok ciddi bir global krizin etkisi altında. Buna rağmen sektörü büyütmeye, yol almaya ve istihdam sağlamaya devam ediyor. Bu alanda istihdam rakamlarının çok daha büyük olması hedefimiz.35-36 tersaneden 79 tersaneye çıktık.

Altınova Tersaneler bölgesinde sadece direkt istihdam 17 bin kişi. Yan sanayi ve dolaylı istihdamı da düşünürseniz, çok daha büyük. Dolayısıyla tersanelerimizde sağlanan toplam istihdam 30 bin, yan sanayi ile birlikte 90 bin kişidir. Bu 500 bin kişiye geçim kaynağı demektir. Ama memnuniyetle görüyoruz ki sektör kendisini yeniliyor, geliştiriyor. Çok farklı üretim türleriyle dünyadan daha fazla pay almak adına önemli açılımlar, atılımlar yapıyor" dedi.

Kenya'ya askeri gemi yapma teklifi

Kenya'ya Türk denizcilik sektörüne güvendikleri, sektörle yaptıkları işbirliği nedeniyle teşekkür ediyoruz. Ama şunu bilsinler ki  Türkiye her zaman dünyanın her yanındaki insanları olduğu gibi  Afrika'yı,  Kenya'yı dost biliyor. Dostlarının her zaman yanında. Dostlarıyla da her zaman işbirliği yapmak istiyor. Bu konuda çok ciddi mesafe kaydettik. Özellikle  Kenya'dan gelen misafirlerimize diyorum ki, sadece feribot değil, balıkçı gemisi, römorkör hatta askeri gemilerde  Türkiye'nin tecrübesi  Türkiye'nin kalitesi dünya çapında tescillenmiştir. Tescilli bu kaliteden elbette ki sizde yararlanın. Bizde ülkeler olarak işbirliği yaparak bunu işbirliği yaparak başka alanlara da yayalım" dedi.

Konuşmaların ardından geminin denize indiriliş kurdelesini Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Ahmet Arslan,  Kenya Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı KFS Genel Müdürü Gowa Bakari Hamisi,  Yalova Valisi Tuğba Yılmaz,  AK Parti  Yalova  Milletvekili  Fikri Demirel ve sektör temsilcileri birlikte kesti. Kızakta kayarak denize indirilen bin 400 yolcu ve 62 araç taşıma kapasiteli Jambo adlı yolcu gemisi  Kenya'nın Mombasa Limanına gönderilecek.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.