Yukarı Çık
.
8 Ağustos 2017 Salı 19:37:12
216 kez okundu.
Öğrenci var kalacak yerleri yok.Yalova da 17 bin üniversite öğrenci var ama yatak sayısı 3375 .Ya geri kalan öğrenciler ne yapacak. ? Bu soruya cevap verecek siyasi irade yok.

YÖK, her yıl eylülde yapılan üniversite kayıt tarihlerini değiştirdi. Artık kayıtları Ağustos ayına ve yine Ek yerleştirme başvuruların da Ağustos'ta başlatması ile birlikte Yalova önümüzdeki günlerde öğrenci ailelerinin akınına uğrayacak.

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), milyonlarca adayı ve velileri ilgilendiren önemli bir karar aldı. YÖK, üniversitelere kayıt ve ek yerleştirme başvuru tarihlerinde değişiklik yaptı. Eylül ayında başlayan kayıt tarihleri bu yıl Ağustos  ayında yapılacak. Ağustos'ta alınan ek yerleştirme başvuruları Ağustos'ta sona erecek.

AÇIKTAMI KALACAKLAR

Yalova üniversitesi tamamlanamadığı ,Yalova da tartışılırken hiç düşünülmeyen ise öğrencilerin barınması.Bu sene yeni bir yurt yapılmazken Yalova Üniversitesine 1213 lisans 2479 ön lisans olmak üzere toplam 3683 yeni öğrenci başvuracak. Bu rakamlardan anlaşılacağı gibi zor günler geçirecek olan üniversite öğrencilerinin barınma sorunu bu sene kat kat artacak.

17 BİN ÖĞRENCİ

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Üniversitenin yeni rektörü Prof Dr. Ali ERBAŞ," "Üniversitedeki öğrenci sayısı 2017/2018 akademik yılında 17 bine ulaşacak. Bu yıl 3 bin 808 öğrenci artacak. Üniversitede öğrenci sayısı hızla artıyor. Dolayısıyla akademik kadro anlamından da buna cevap verecek bir sayıyı yakalamaya çalışıyoruz. Bu anlamda bir çok ilden öğretim görevlilerinin Yalova'ya gelmesi için görüşmeler yapıyoruz" demesinden sonra şimdi öğrenci velileri kara kara düşünmeye başladı.

YALOVA'DA teşvik var, AMA !

Yalova'da eğitim ve buna bağlı olarak yurt yapımında devlet desteği olmasına rağmen ilimizde yatırımcı yurt yapımı ve işletmesine girmiyor.

YURTLAR YETMİYOR

Alınan bilgiye göre Yalova da toplan 13 küçük kapasiteli özel yurt bulunuyor.Bu yurtlarda 1621 kız,636 erkek barınabiliyor.Öte yandan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak 2 yurt bulunmakta.Bu iki yurtta ise 566 kız ve 552 erkek öğrenci kalabiliyor.

Yani bu yıl rektörün açıklamasına göre  17 bin öğrenciye karşılık Yalova'daki yurtlarda ancak toplam 3375 öğrenci barına bilecek.Ya diğer öğrenciler ne olacak.?

KİRALIK DAİRE YOK

Henüz kayıtlar başlamadan çocuklarını Yalova da okutmak isteyen aileler şehre gelmeye başladı.Kastamonu'dan gelen  çocuklarını Yalova okutacak olan bir aile," Dört günden beri Yalova'da dolaşıyoruz.Kiralık daire bulamadık.Bulduklarımız çok pahalı.Fiyatı kabul etsek öğrenciye vermiyorlar.Yurtları dolaşmaya başladık.Kızımız dört yıl okuyacak.Kiraya para vereceğimize banka kredisi ile "küçük bir daire alalım "dedik.Bu sefer 1+1 daire bulamadık.Neden Yalova da müteahhitler küçük daireler yapmaz.Biz erken geldik.Ya sonradan gelecekler ne yapacak." dediler.

%20'SİNE YATAK VAR

Yalova'da 100  üniversite öğrenciden sadece 20 öğrenciye Özel veya Devlette  yurt imkânı sağlanabiliyor. Yüz öğrenciden 80 öğrenciye “başının çaresine bakmak” düşüyor!Ve sorunlar da bundan sonra başlıyor…

Dersler “tam gaz” ilerlerken ve hatta bazen sınavlar başlamışken ev arama, bulma, donatma, güvenlik, pencere ve tencere ile uğraşma derdi birbirini izliyor…Zaten öğrenciye kolay kolay kimse ev vermek istemiyor; verse de daha pahalıya veriyor…%80’lik öğrenci talebinin yüklenmesiyle, Yalova'da konut arzı kıtlaşıyor ve kiraların yükselmesi sonucunda illerdeki memurlar ve diğer kesimler de yüksek kiralar altında ezilmeye başlıyor…

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.