Yukarı Çık
.
10 Ekim 2017 Salı 16:39:33
167 kez okundu.
Bakanlar Kurulu kararı ile Tarımsal amaçlı kullanılması tapulaştırması yapılan arazilere yapılacak olan OSB ler Yalova'nın önümüzdeki senelerde "Su Kabusu" olacak.

Ekonomik ömrünü tamamlamış olan Gökçe barajındaki su yaz aylarında kuraklık nedeni ile yetmezken, OSB ler bölgesine günde 20 bin metre küp su ihtiyacı olduğu ortaya çıktı.

Bir yandan Gökçe barajı-Yalova arasında ve şehir içinde %60 lara ulaşan kayıp kaçaklar,bir yanda, AKSA fabrikasının günde arıtılan suyun % 6-7sini fabrika için çekmesinin yanı sıra 7 OSB de içme amaçlı yapılan Gökçe barajı suyunu kullanırsa Yalova ve çevresi yaz aylarında susuz günler bekleyecek.

Şuanda yaklaşık  80 bin metre küp su kullanan Yalova'nın haricinde eğer 20 bin metre küp su OSB lere verilirse, yağışlı sezon olsa bile yaz aylarında su kıtlığı baş göstereceği ileri sürülüyor.

Bu Konu da yetkililerin dikkatini çekmek için bir açıklamada bulunman TEMA Vakfı Yalova temsilcisi Faruk Tezcan,"  Yapılan hesaplamalara göre ve danışman şirket verilerine göre OSB bölgesine günlük yaklaşık 20 bin metreküp su gerekiyor. 7 OSB’nin bulunduğu bölgede yapılan derin sondaj çalışmaları sonucunda yeterli su olmadığı anlaşıldı. Denizden su arıtma suretiyle kullanma suyunun karşılanması için çalışma başlatılacağı öğrenildi.

OSB HIZLA İLERLİYOR

Laledere ve Gacık köylerinden denize doğru uzanan vadide kurulması amaçlanan 7 OSB hızla bölgeye yerleşmek için çalışıyor. En büyüklerinden olan İMES OSB 5 milyon metre karelik toprağımızı kullanılmaz, artık tarım yapılamaz hale getirecek. 12 bin kişi istihdam edilecek deniyor. Biz bu masalı tersaneler yapılırken çok dinledik. Şimdi bir bakın bakalım tersanelerde Yalova’dan kaç kişi çalışıyor. Bir tespite göre sadece çalışanların %25’i. Diğer çalışanlar Kartal ve Pendik’ten geliyor” dedi.

BU DEĞİRMENİN SUYU NEREDEN GELECEK

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’ndan ve OSB yönetim kurullarından üst üste gelen açıklamalarda pembe bir tablo çiziliyor.Yalova’nın tek alternatif su kaynağı Yalova’ya yetmiyor. Sanayi bölgesinin ihtiyacı olan ve Yalova’nın günlük su tüketiminin yaklaşık yüzde otuzu olan 20 bin metreküplük suyu nereden sağlanacak sorusuna cevap yok. Altınova ilçe sınırları içinde yapılan iki barajın OSB’lerin su ihtiyacını karşılaması söz konusu değil. Zaten bir kısmı Karamürsel tarafına aktarılacak. OSB’lerin sıvı ve katı atıklarının ne olacağı ise ayrı bir bilmece. Plan notlarında su konusuna nasıl bir çözüm bulunduğu merak konusu.. Su kapasitemiz belli. Artacak nüfus belli. Pekiyi sanayinin suyu nereden gelecek. Yalova kamuoyunun İkna edici ve rakamlara dayanan bir açıklamaya ihtiyacı var. Haydi buyurun beyler açıklayın. Bekliyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                        

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.