Yukarı Çık
.
6 Kasım 2017 Pazartesi 09:28:04
407 kez okundu.
Mahkeme 30 gün içinde tahliye edilmesini istedi.

Yakup Koçal döneminde  Belediyesi tarafından “Her Hafta Bir Açılış” projesi kapsamında 600.000 lira harcanarak açılışı yapılan ve Doğuşspor Tesislerinin mahkeme kararı ile boşaltılarak Hazineye terkine karar verildi.4.5 dönümlük alanı geri isteyen AFAD ise bu alana konut yapmak istediği ve Yalova belediyesinin bölgede insanların hava alabileceği ve depremde toplanma alanı olarak kullanılacak tek yer olduğu için karşı çıkarak AFAD'a konut yapmak üzere Bursa yolunda yer gösterdiği ortaya çıktı.

Arazinin Afet ve Acil durum Yönetimi Başkanlığının kullanımında olduğu ve arazinin kamulaştırılarak hazineye geçtiği ve kamulaştırma amacında kullanılmak mecburiyetinde olduğu ve 30 gün içinde tahliye edilmesi gerektiği ve bununda son ikaz olduğu öğrenildi.Arazi Doğuş spor'a 2000 yılında verilerek ilk açılışı yapılmış ve daha sonra 2013 yılında 600.000 lira Yalova belediyesi tarafından harcanarak semt halı sahası olarak açılmıştı.

2 DEFA AÇILIŞI YAPILDI

Dönemin belediye başkanı Koçal açılışta yaptığı konuşmada," Biz burasını daha önceden de bir miktar derleyip toparlamaya çalışmıştık. Ama şartlar gelişip ihtiyaçlar arttıkça da burasını muhakkak iyileştirmek gerekiyordu. Onun içinde burada toz da toprak da hem çevredeki sakinlerin şikayetini, hem de çocuklarımızın daha iyi şartlarda spor yapmasını sağlamak amacıyla belediyede aldığımız kararla bu sahayı tekrar yeniden ele alıp sentetik saha yapma ve tesisleri de ihtiyaçların tümünü karşılayacak şekilde yeniden inşa etme kararı aldık. Yani bir anlamda Doğuşspor Tesislerini ikinci kez açacağız. İlk açılışını 2000 yılında yapmıştık, 2'ncisini ise 2013 yılında gerçekleştiriyoruz. Bu tesis bugün bir amatör takım için bana göre iyi ve modern bir hale getirilmiş oldu. Bu sahanın modernizasyonunun 600 bin TL civarında bir maliyeti oldu." demişti.

SON İKAZ

Mahkeme, kararı Yalova belediyesine ve Doğuşspor kulübüne tebliğ edilerek bu bildirinin son oldu ikazı olduğu bildirildi.Yalova Valiliğinden Vali yardımcısı Abdurrahman İnan imzası ile gönderilen yazıda,"Yalova Valiliğinin 04.10.2017 tarihli ve 36680894-6746 sayılı  yazısı ve Yalova Asliye Hukuk Mahkemesinin 16.05.2001 tarih ve 2000/417-719 sayılı mahkeme kararına göre Doğuş Sporun tahliyesi istendi.

Yalova valiliğinin Doğuş spora gönderdiği yazıda," İlimiz Merkez Bağlarbaşı mahallesinde bulunan,mülkiyete hazineye ait 294 ada 1 ile 26 parsel nolu toplam 26 adet taşınmaz 7269 sayılı kanun amaçlarında kullanılmak üzere Afet ve Acil durum Yönetimi Başkanlığına tahsisli olup,Yalova Safran Yolu Doğuş Spor Kulübü Derneği tarafından halı saha olarak işgal edilmiş durumdadır.

2016 yılı Sayıştay Denetim raporu ile Hazine taşınmazları üzerine işgalci kullanımların engelleyici tahliye mekanizmalarının işletilmesi ilgi(a) yazı ile Milli Emlak Müdürlüğü tarafından bildirilmiştir.

7269 sayılı Kanun uyarınca kamulaştırılarak elde edilen bu yerlerin amacı doğrultusunda kullanılması  için ilgi(b) mahkeme kararının uygulanması gereği ve ilgi (a) Yalova Milli Emlak Müdürlüğü yazısına göre,2886 sayılı kanunun 75.maddesine dayanılarak,294 ada 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-24-25 ve 26 no9lu afetzede hak sahibi için ayrılan parsellerin  eski konuma dönüştürülmesi ve tahliye işlemlerinin 30 gün içinde yapılıp Müdürlüğümüze teslim edilmesi,aksi takdirde mahkeme kararının cebri icra marifetiyle uygulanacağı son kez ihtar olunur." denildi.

MAHALLE TEPKİLİ

Dere Mahallesi'nde bulunan tesislerde her gün çok sayıda gencin spor yaptığını söyleyen mahalle  sakinleri,"  Değişik kulüplerden çok sayıda çocuk,ve genç bu tesislerden faydalanıyor. Ayrıca mahalle halkı da sosyal amaçlı olarak ücretsiz olarak kullanıyor.

Burada her gün bir çok kulüpten bin 500 çocuk ve genç spor yapar. Bu sayede kötü alışkanlıklardan da uzak kalırlar. Hükümetin gençleri korumak adına milyonlarca TL'lik spor yatırımları yaptığı ülkemizde bir spor tesisin kapatılmasına inanamıyoruz.

ALT YAPISI HAZIR TOPLANMA ALANI                    

Burası AFAD'a ait olabilir. Bunu makul karşılıyoruz. Olası bir deprem anında halkın toplanma yerine ihtiyacı olduğu da bir gerçektir. Ancak bunun yeri binlerce gencin spor yaparak faydalandığı bir tesis olmamalıdır. Burası spor sahası olarak kullanılsa da olası bir depremde zaten doğal olarak halkın toplanacağı bir alan olacaktır.Yalova da Haritalarda olan ve halkın bilmediği toplanma alanlarında hiçbir alt yapı olmazken Bizim kullandığımız bu alanda alt yapı mevcut.Olan şey neden yok etmeye çalışıyorlar."

SANKİ BİNA YAPACAK BAŞKA YER YOK

Yalova toplanma alanları birer birer yok edilirken Bağlarbaşı mahallesinde olası depremde insanların toplanacağı ve gerekirse konaklayabileceği tek boş alana AFAD'ın konut yapmak istemesi tepkilere neden oldu.AFAD önce Yalova da beklenen depreme hazırlık olarak insanlara alt yapısı hazırlanmış yerler hazırlasın diyen Yalovalılar,"En büyük toplanma alanı olan arberetum  bina yapılmak üzere satıldı.Yine 1999 depreminde binlerce insanın barındığı TİGEM arazileri,Üniversiteye ve çiçekçilere verildi.Şehir merkezinde insanların barınacağı yeri AFAD koruyacağına bina yapmak istemesi düşündürücü.70-80 daire yapmak için hayati önem taşıyan bu alan korunmalı.Bu işe Yalova siyasileri el atmalı.Mahkeme karar verebilir.Bu kararları bozmak da Yargının işi.Madem acil durumlar için vatandaşlardan alınmış. Yine vatandaşların acili olarak kullanılmalı.80 kişi için tüm Yalova halkının canı ile oynanmamalı.Yalova belediyesi AFAT İşleri Genel Müdürlüğüne konut için yer göstermiş.Şehir merkezinde ısrarı neden?

 

 

 

 

 

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.