Yukarı Çık
.
7 Kasım 2017 Salı 08:55:10
1077 kez okundu.
Acil toplanma alanın tahliye kararına tepkiler dinmiyor.Belediye başkanı Salman Valiliğin yanlıştan döneceğine emin.

Doğuş spor'un saha olarak kullandığı ve yanında bulunan parka da Konut yapmak isteyen AFAD' tepkiler dinmiyor.Yıllardan berı gönüllü olarak Yalova halkını olası depreme hazırlayan MAG-DER başkanı ile Yalova belediye başkanı da yapılan hatanın biran evvel düzeltilmesini istediler.,

MKAG-DER başkanı Sabri Karaçam, alanın alt yapısı acil toplanma aloanı olarak muhafaza edilmesi gerektiğini söylerken Yalova belediye başkanı Vefa Salman'da"  Yeşil alan olarak kullandığımız alana ve Doğuş spor tesislerinin kullandığı alana konut yapmak istiyorlar.Biz AFAD'a yer gösterdik.Yer beğenmiyorlar" dedi.

VALİLİK YANLIŞTAN DÖNMELİ

Belediye başkanı Vefa Salman,"Her şeyden öte benim Doğuş Spor Kulübüne duygusal ve manevi bağım var. Hem o mahallenin insanıyım, hem de amatör spor kulüpleri içerisinde en çok yöneticilik yaptığım kulüp Doğuş Spor'dur. Doğuş Spor Kulübüne sadece bir spor kulübü olarak bakmak yanlış bir yaklaşım olur. Yalova'da üstlendiği misyon çok önemlidir. Bağlarbaşı Mahallesi Dere Mahallesi ile ayrılmadan önce Yalova'nın en büyük mahallesiydi ve ilin en çok göç alan yeri konumundaydı. Ülkenin her yerinden bu mahallede insan bulunurdu. O yapısını da halen devam ettiriyor. O kulübü mahallede kuranlar çok önemli bir iş yaptılar. Kulüp kurulduğu andan itibaren mahallenin öncüsü oldu ve burada ikamet eden gençlerin kötülüklerden uzak tutulmasında etkin bir rol üstlendi. Ayrıca o mahallede oturan farklı yörelerden gelen insanların kaynaşmasını da sağladı. O mahallede üniversite mezunu insan çıkmazken bu kulüpte oynayan çocuklar sayesinde üniversite mezunlarının sayısı arttı. Çok iyi sporcular ve futbolcular yetiştirildi. Bana göre Yalova'da ki en kapsamlı tesisi de mahalleye kazandırdılar. Hiç bir yerde tenis kortu yokken burada tenis kortu yapıldı ve bu sporu yapanlara da hizmet verilmeye başlandı. Mahalle halkının düğünlerini gerçekleştirebilecekleri bir düğün salonu hizmete sokuldu. İnsanların yatıp kalka bileceği bir misafirhane oluşturuldu. Sosyal anlamda da mahalleye hizmet verdi vermeyi sürdürüyor da.

YALOVA'YA İHANET OLUR
Şimdi AFAD'ın burayı alması ve Doğuş Spor Kulübünü buradan çıkartması sadece bu kulübe değil, mahalleye ve Yalova'ya da ihanet olur. Biz Yalova'da gençleri uyuşturucu başta olmak üzere tüm kötülüklerden uzak tutmaya çalışırken, sizin onların sporla bunlardan uzak tutulduğu bir tesisi etkisiz hale getirmek başka bir şekilde adlandırılamaz. Bundan Yalova ciddi zarar görür..
Doğu Spor Kulübü mahalledeki farklı mozaikteki yapıyı tek çatı olan spor altında toplayarak örnek bir hizmet ortaya koymayı da başarmıştı. Yalova Belediyesi Başkanı Vefa Salman de bu yapıyı Bağlarbaşı Mahallesinde hayata geçirmek istediklerinin de altını çizerek, "Biz Dere Mahallesindeki Doğuş Spor Kulübünün mahalleye ve gençlere sağladığı olumlu etkileri bir model kabul ederek aynı modeli Bağlarbaşı Mahallesi'nde hayata geçirmeyi düşünürken, Valilik bu denli önemli bir kulübü sahasını elinden alarak kapanma noktasına getiriyor. Biz Bağlarbaşı mahallesindeki ağırlıklı roman gençlerin futbol oynayacağı bu modelle gençleri kötülüklerden uzak tutmaya çalışacağız. Bu bizim yapmaya çalıştığımız şeyle tamı tamına zıt bir durum ortaya çıkardı.
AFAD yer beğenmemiş
Yalova Belediyesi AFAD'a mezbahanenin arka tarafında bir yer göstererek burasını imar planlarına da işlemiş. Ancak AFAD bu yeri beğenmemiş. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise konuyla ilgili olarak, "Arazi AFAD'ın olabilir. Burası doğal bir afet anında toplanma yeri olarak kullanılacak. Sahada zaten her hangi bir yapı olmadığından bu amaca mani bir durum da yok. Burası zaten doğal toplanma alanıdır. Burada yapılan sadece Doğuş Spor Kulübüne değil, burada mahalle gençlerine hizmet etme amacıyla bu kulübü kuran, onların vatana millete hayırlı birer birey olmalarını sağlamak için ter döken herkese bir ihanettir. Ben Yalova Valiliğinin yapılan bu yanlıştan geri döneceğine eminim.  AFAD Yalova Belediyesine yazı yazarak Doğu Spor Tesislerinin hemen karşı tarafında yer alan parkı AFAD Konutları yapmak için istemişti. Bizde o parkın mahallenin tek nefes alma alanı olduğunu dile getirerek bu teklifi reddetmiştik. Bunun üzerine AFAD'a Mezbahanenin arkasında hazine arazilerinden birisini bulup burayı imar planlarına afet alanı olarak işledik. İmar Planlarında burası AFAD olarak da halen işli durumda. Yani AFAD'ın şu anda bir yere de ihtiyacı yok. Ama AFAD burayı beğenmiyor ve daha büyük bir yer istiyor" şeklinde konuştu.

HAZIRI YOK ETMEYİN

MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam ise," Biz yıllardan beri depreme hazırlık yapıp insanları eğitiyoruz.Her seferinde yetkilileri ikaz ediyoruz.Yalova da AFAD'ın yapması gereken alt yapısı hazırlanmış acil toplanma alanları bekılerken şimdi AFAD alt yapısı hazır bir alanı yok etmeye çalışıyor.Yalova da konut ihtiyacı yok.Zaten özel sektör depreme dayanıklı konutlar yapıyor.AFAD bu konutları kimin için yapmak istiyor?

İlk toplanma bölgeleri için yerel idareler yerleri tespit edip yaptırmakla ve yapmakla da yükümlü. Oysa Yalova da yeşil alanlar hızla yok ediliyor.Yalova da olası bir deprem halinde toplanma alanları bir önceki belediye döneminde özellikle çadır kent olarak kullanılan Arberetum yok pahasına satılmıştı. Halk eğitim merkezinde ki yeşil alan satıldı

Yalova da toplanma bölgesi bulunmazken bu yeşil alanların elden çıkarılması hiç de uygun değildir.Bu bölgede deprem olacak. Zamanı bilinmese de bir an önce bu konuda tedbir alınmalı.Evi yıkılan insanlarımızın çadır kentler kurulana kadar alt yapısı olan tuvaleti olan bu yerlerin yapılması gerekir..

Şimdide Dere Mahallesinde Doğuş Spora ait Top sahasına göz dikildi. Dere Mahallesi gençlerinin bu sahası yıkılmak isteniyor. Yalova Mag-Der olarak bu yıkıma karşıyız. Dere Mahallesi sakinlerinin bir Deprem anında bu saha toplanma bölgesi olarak kullanılmalıdır.Konunun diğer vahim boyutu da olası bir Afette Mahalle halkının toplanacağı alt yapı çalışmaları yapılmış bir yerin bulunmamasıdır. Bir Depremin  hemen sonrasında bu halkın nereye gideceğini nerede toplanacağını düşündünüz mü .?

Bu sahada tuvalet var, alt yapı var herhangi bir deprem anında ilk toplanma bölgesi olarak kullanılma varken neden yok edilmek isteniyor?Bizde Toplanma bölgelerinde alt yapı yok. Boş arazi çadırlar dağılır toplanma bölgelerinde alt yapı olmadığı için herkese çadır verilir. Herkes çadırları evlerinin önüne kurar. Çadırların geri Zaten yeşil alan yokken var olanları yıkmak o yörede yaşayanlara yapılan en büyük haksızlıktır."dedi

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.