Yukarı Çık
.
10 Kasım 2017 Cuma 09:01:21
312 kez okundu.
Yalova da yaşanan su sıkıntısında yer altı hatlarında %60 oranında kayıp ve kaçak olduğu tespit edilmesinden ve 450 km lik hat yenilenmesi projelerin İller Bankasından 3 yıl evvel açıklanmasına rağmen bu güne kadar bir kazma vurulmadı.

Gökçe barajı yaşanan kuraklık nedeni ile barajda sı seviyesi %35' e düştü.Bu arada Yalova TEMA Vakfı Yalova Şubesi Başkanı Faruk Tezcan, " Yalova Termal İlçesi sınırları içerisinde kalan ve Yalova'ya içme ve kullanma suyu temin edilen Gökçe Baraj Gölü Havzasının su kalitesi ve miktarının havza bazında korunması ve iyileştirilmesi maksadıyla, havzanın sosyal, ekonomik, fiziki, jeolojik, hidrojeolojik, hidromorfolojik, ekolojik ve kimyasal özellikleri dikkate alınarak, bilimsel verilere dayalı olarak içme suyu havza koruma planı yönetmeliği hazırlandı" dedi.Yalova belediyesi kendi olanakları ile şehir merkezinde yaklaşık 17 km lik yenileme çalışması yaparken geri kalan yenileme çalışmaları için gözler iller Bankasına çevrildi.

BİR SENE ÖNCE AÇIKLAMIŞTI...AMA TIK...YOK.

2014 yılında yer altında %60-65 oranında kaçak olduğu ve şebekenin yenilenmesi gerektiği açıklanırken Ocak 2016 da,İller Bankası Bursa Bölge Müdürü Ali Ekrem Ayti, Yalova il merkezindeki 450 kilometrelik içme suyu şebekesinin yenilenmesi projenin tamamlanmak üzere olduğunu söyleyerek şu açıklamayı yapmıştı:Kayıp oranının en yüksek olduğu illerden biri olan Yalova'da içme suyu şebekesi projesi hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda içme suyu sıkıntısı nedeniyle Yalova'da, İller Bankası Bursa Bölge Müdürlüğü tarafından düğmeye basıldı. Kişi başına fiili tüketimin 2012 yılı için yıllık 139,33 metreküp olduğu Yalova'daki bu değer normal tüketim ihtiyacının 2,25 katına denk geliyor. Yalova'ya komşu iller olan Bursa ve Kocaeli'de kişi başına tüketimin 2012 yılı için yıllık sırasıyla 54,77 metreküp ve 77,91 metreküp olduğu da düşünülürse Yalova'da kişi başına yıllık tüketilen su komşu illerin 2 katını geçiyor. Bu ise Yalova'daki içme ve kullanma suyu şebekelerindeki kayıp kaçak oranlarının normalin çok üstünde olduğunu gösteriyor. İller Bankası Bursa Bölge Müdürlüğü Yalova'da içme suyu şebekesi projesi için kolları sıvadı.Yalova ilinin 450 kilometre uzunluğundaki şebeke proje çalışmaları sürüyor. Bu Yalova için önemli bir proje çünkü su kaçakların yüzde 60-65'i vardı, eski sistemden dolayı. 450 km lik şehir şebekesi hattının projesi neredeyse bitti. Biz şu anda yapılan projeyi inceliyoruz. Çok kısa sürede genel müdürlüğümüze göndereceğiz. Ondan sonra kredi aşamasına geçip ihalemizi yapacağız. Su problemine önemli katkı sağlayacak" dedi.Ama hala bir kazma bile vurulmadı...

YA OSB' YE SU VERİLERSE !

2014 kuraklığında kaçaklar tespit edilip bugüne kadar şebeke yenilenmezken bölgemizde yapılacak olan 6 OSB'ye barajdan günde 20 bin m3 su talebi olduğuna dikkat çeken TEMA Vakfı Yalova Temsilcisi Faruk Tezcan “ Gökçe Barajı Yalova’nın tek su kaynağıdır. Gözümüz gibi bakıp kollamalıyız. Hazırlanan 50 binlik planlara göre 2035 yılında Yalova nüfusu 630 bin olarak öngörülmektedir. Mevcut nüfusumuza bile yetmeyen barajımızdan yine planda öngörülen 6 OSB günlük 20 bin metre küp su talebi bulunmaktadır. Bu miktar suyu bu yıl veriyor olsaydık şu anda Gökçe Barajı’nda suyumuz kalmayacaktı. 2014 yılında yaşadığımız susuzluğu yaşıyor olacaktık. Barajımızda halen su seviyesi yüzde 35 seviyelerine inmiş bulunmaktadır. Barajdan sanayiye istedikleri suyu verdiğimiz taktirde “Yağdır Mevlam Su” diyerek her yıl yağmur duasına çıkabiliriz” dedi.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.