Yukarı Çık
.
29 Kasım 2017 Çarşamba 16:46:19
475 kez okundu.
FETÖ/PDY yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan eski Yalova Milletvekili Şükrü Önder' hapis kararı çıktı

Yalova'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan eski Yalova Milletvekili Şükrü Önder, çıktığı son duruşmada 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Yalova Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına Önder ve avukatı Cevdet Bekler katıldı."ByLock" kullandığı ve örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Önder, üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek tahliyesini istemiş, Avukatı Bekler de sağlık sorunları olduğundan müvekkilinin tutuksuz yargılanmasını talep etmiş, mahkeme heyeti, Önderin tutuklu olarak yargılanmasına karar vermişti.

TEMYİZE AÇIK

Yürütülen soruşturma sırasında, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin, şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı tespit ettiği iddianameye girmişti.2002-2007 yıllarında Yalova Milletvekilliği yapan Şükrü Önder'e verilen hapis cezası " Hapis cezası kararı temyize açık "

TAHLİYEYE RED

İddia makamı GSM hattı ile cihazın birbiri ile örtüştüğüne, kriptolu ve şifreli olarak kullanılan programda 11 kez oturum açıldığına ve etkin pişmanlıktan faydalanmaması nedeniyle Önder'in cezalandırılmasını talep etti. Bunun üzerine Şükrü Önder'in avukatı Cevdet Bekler ," söz konusu programa reklam logolarından da girilmesinin söz konusu olabilir. Bunun araştırılmasına, IP çakışması olabilmesi ihtimaline karşı da bilirkişi ile teknik inceleme yapılmasını, müvekkilimin sağlık durumları da gözetilerek tahliyesini talep ediyorum" dedi..

BEN KULLANMADIM

Daha evvelki duruşmalarda da suçlamaları red eden Önder son duruşmada da  iddiaları red ederek, "Ben ByLock kullanmadım. Bu programın da telefonumda değil, bana  hattımda olduğu söylendi. Reklam mahiyetinde olan veya dışarıdan müdahale ile IP çakışması olmuş olabilir. Ne ByLock kullandım, ne de yükledim. Polisler geldiğinde ilk olarak kendilerine telefonumu verdim. Bu örgütün mensubu olduğu ne bir dernekle, ne bir cemiyetle bağlantım yok. Seyahate de çıkmadım. Ben ağzını salyasını sildiği mendili yüzüne süren bir birinin peşinden koşacak bir adam değilim. Ben bu devlette uzun dönemler görev yaptım. Neyin suç, neyin suç olmadığını bilecek biriyim. Tahliyemi talep ediyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, 3'üncü celsede kararını açıkladı. Heyet, oy birliğiyle Önder'i suçlu bularak, 'Terör örgütü üyesi olmak' suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Sanığın iyi halini dikkate alan mahkeme heyeti, bu cezayı, 6 yıl 3 aya düşürüp, tutukluğunun devamına karar verdi.

Şükrü Önder  Kimdir? 
1948 yılında Yalova’da doğan Şükrü Önder, ilk ve orta öğretimini Yalova’da tamamladıktan sonra, Polis Akademisine giderek emniyet teşkilatına katıldı... Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Macaristan’da Antiterör ve Üst Düzey Yöneticilik Eğitimi aldı. Çeşitli illerde Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunan Onder, Giresun, Siirt, Kütahya ve Malatya İl Emniyet Müdürlüğü görevlerinde bulundu.  Emniyet Genel Müdürlüğü APK Uzmanı, Trafik ve Motorsiklet Akrobasi Grubu Sertifikası Sahibi olan Şükrü Önder, emekli olduktan sonra,  Ak Partinin Kurucu İl Başkanlğı görevlerinde bulundu. 2002 yılında Ak parti Milletvekili Olan Şükrü Önder, TBMM’nde çeşitli komisyonlarda görev aldı.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.