Yukarı Çık
.
30 Kasım 2017 Perşembe 08:12:53
498 kez okundu.
FETÖ elebaşının çağrısıyla oda parası Bank Asyaya yatırılmış

Yalova'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) üyelerine yönelik hazırlanan iddianamede, sanıklardan M.S'nin odaya ait 4,5 milyon liranın örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in çağrısı üzerine Bank Asyaya yatırılmasını sağladığı bilgisine yer verildi.

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, FETÖ elebaşı Gülen'in Bank Asyayı kurtarma çağrısı üzerine 10 Mart 2014'te YTSO'nun hesabındaki 2 milyon 300 bin liranın 32 gün, 2 milyon 200 bin liranın da 22 Aralık 2014'te 31 gün vadeyle aynı bankaya yatırıldığının tespit edildiği belirtildi.

İddianamede, tutuksuz yargılanan YTSO yönetim kurulu başkanı ve üyelerinden oluşan 8 sanığın, "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun"a muhalefet suçlarından cezalandırılması isteniyor.

Tanık olarak dinlenen T.E, iddianameye giren ifadesinde, 2014'te yönetim kurulu kararıyla YTSO adına Bank Asyaya hesap açıldığını bildirdi.Tanık T.E, 6 Mart 2014'te yapılan toplantıda gündemde "Bank Asyaya para yatırma" konusu olmamasına rağmen yönetim kurulu üyesi M.S'nin söz alarak "Hiç Bank Asyaya para yatırmadık, bu ay oraya yatıralım." dediği ve diğer üyelerden itiraz gelmemesi üzerine bunun karar defterine işlendiğini aktardı.

T.E, iddianamede yer alan ifadesinde, şunları kaydetti:

"10 Mart 2014'te 32-35 günlük olarak 2 milyon 300 bin lirayı yatırdık. Daha sonra bu parayı çekip diğer bankaya yatırdık. 18 Aralık 2014'teki toplantıda yine gündemde olmamasına rağmen M.S, 'Biliyorum ayı değil ancak parayı yine Bank Asyaya yatıralım.' dedi. Bunun üzerine üyelerden R.K.S. itiraz ederek 'Olmaz, bu banka FETÖ ile bağlantılı buraya para yatırmamız doğru değil.' dedi. Ancak M.S, 'Bir şey olmaz.' dedi. R.K.S. şiddetli bir şekilde sesini yükselterek 'Olmaz, bu bankaya para yatırmayalım, terör örgütünün bankasıdır.' dedi. Bunun üzerine YTSO Başkanı Tahsin B, M.S'ye hitaben 'Bu banka SGK primleri, vergi ödemelerini yapamıyor banka batabilir yatırmayalım.' dedi. Daha sonra M.S 'Eğer banka batarsa ben kendi mal varlığımdan bu parayı karşılayacağım.' dedi."

Bu konuşmaların ardından diğer üyelerin buna itiraz etmediğine dikkati çeken T.E, alınan kararın deftere işlendiğini bildirdi.

- "Kefilim cebimden karşılarım"

Sanık G.A. ise iddianamedeki ifadesinde, 2014'teki toplantılarda M.S'nin, odanın parasının Bank Asyaya yatırılması konusunda talebinin olduğunu anlattı.

Bank Asyaya 2 kez para yatırıldığını vurgulayan G.A, ifadesinde şu bilgileri verdi:"M.S, oda parasının Bank Asyaya yatırılmasını istedi. Bunun üzerine yönetim kurulu üyelerinden R.K.S, 'Bu bankanın finansal sıkıntıları var. Bu parayı buraya yatırmayalım.' dedi. M.S. ise 'Bir sıkıntı olursa ben kefilim cebimden karşılarım.' dedi. Daha sonra paranın Bank Asyaya yatırılmasıyla ilgili madde geçti. Bu karar üzerine odaya ait 2 milyon 300 bin lira Bank Asyaya yatırıldı."

- "Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine parayı geri çektiler"

Odanın yönetim kurulu üyelerinden sanık R.K.S. ise iddianamedeki ifadesinde, 18 Aralık 2014'teki yönetim kurulu toplantısında üye M.S'nin "Bank Asya müdürünün ricası var. Ayrıca ben de rica ediyorum. Bu ay parayı Bank Asya'ya yatıralım." dediğini aktardı.

M.S'nin önerisi üzerine herkesin düşüncesinin alındığını belirten R.K.S, şu ifadeleri kullandı:"Sıra bana geldiğinde 'Bu bankaya devletin bakışı bellidir. Para yatırılmamasını istiyorum. Devletle karşı karşıya gelmeyelim. Yarın hesabını veremeyiz.' dedim. Ben ve O.G, paranın yatırılmaması yönünde muhalefet şerhi koyduk. Sonuçta oy çokluğuyla paranın Bank Asyaya yatırılması kararı çıktı. Başkan Tahsin B, toplantıda, M.S'ye 'Bu parayı yatırırsak Bank Asya sigorta fonuna geçerse ne olacak?' dedi. M.S. de 'Ben öderim.' dedi. Tahsin B. kendisine 'Senin o kadar paran mı var?" deyince M.S, 'Bulur öderim.' dedi. Sonuçta para bu bankaya yatırılmış. Bir hafta sonraki toplantıda paranın bir gün sonra çekildiğini öğrendim. Toplantıda her ne kadar sıranın Bank Asyada olmadığını, yanlışlıkla yatırıldığını söyledilerse de kamuoyundan gelen tepkiler nedeniyle parayı çektiklerini biliyorum."

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.