Yukarı Çık
.
6 Aralık 2017 Çarşamba 19:40:44
505 kez okundu.
METEOROLOJİ ARAZİSİNE OKUL YAPILMASI KABUL EDILDİ

Yalova sahiline okul yapmak için israr eden AK Partili meclis üyeleri en sonunda belediye meclisinde çoğunluk avantajını kullanarak amaçlarına ulaştı.Oylamaya 2 CHP li  üye katılmayınca karar 16'e 13 olarak geçti.Belediye başkanı VETO hakkını kullanacağı söyledi.

İDO karşısında deniz manzaralı okul yapmak isteyen AK Partili meclis üyelerine CHP liler karşı çıkmasına rağmen İmar komisyonunda karar çıktı.Çıkan karar oylanmak üzere belediye meclisine geldi.

Yalova birçok kesimin trafiğin içindeki bir alana okul yapılmasına karşı çıkarken belediye meclisinde de  tartışmalar yaşandı.

Kent merkezinin ortasında kalan Atatürk ilk ve ortaokulunun tekli eğitime geçmesi için ikinci bir okulun yapılmasının planlandığı Cengiz Koçal Caddesi üzerinde ki Meteoroloji Müdürlüğü’nün bulunduğu arsanın yeşil alandan eğitim alanına dönüştürülmesi ve buraya okul binası yapılmasının plan değişikliği oylama sonucunda belediye meclisinden geçti.

ARAŞTIRMA MERKEZİNEDE GÖZ DİKTİLER

Süleyman Bey mahallesi içindeki söz konusu parselden imar değişikli yapılarak amacından karşı yer göstermeden çıkartılması mümkün olmadığından bu sefer Araştırma Enstitüsünün İDO bitişiğindeki kısmı da istimlak edilerek yeşil alan gösterilecek.

Daha evvel, Yeni adliye binası, Tarım İl Müdürlüğü ve köprülü kavşak nedeni ile talan edilmesinin ardından enstitüsünün bu seferde yeşil alan diye alınması kararına  büyük tepki gösterdi.

MECLİS OYLADI

Konu bugün belediye meclisine gelince İmar Komisyonun vermiş olduğu rapor doğrultusunda oylandı.Meteoroloji arazisinin yan tarafındaki park alanının eğitim alanına dönüştürülmesine yönelik talep, AK Partililerin, "Evet", CHP ve Bağımsız üyelerin, "Hayır" oyları ile oy çokluğu ile kabul edildi.

BAŞKAN VETO EDECEK

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise istenen kurum görüşlerinin gelmemesini gerekçe göstererek kararı veto edeceğini duyurdu.

Burasının okul için doğru yer olmadığını her defasında dile getirdim. Kaldı ki bizler planlamalarımızı en az 10 yıllık yapmalıyız. Buraya okul yaparsak şu anda Atatürk ilkokulunun olduğu yerde yaşanan sorun burada da yaşanmaya başlanacak. Ben burasının park olarak ilimize hizmet etmesinin çok daha hayırlı olduğuna inanıyorum.  Öte yandan burayla ilgili kurumlardan görüş istedik. Ancak kurum görüşleri gelmedi. Yani bu görüşler olmadan bir karar alınması hukuka aykırı bir durumdur. Eğer karar bu şekilde geçerse, meclisin kararını yasanın bana verdiği hakkı kullanarak veto ederim" dedi.

MECLİS KARIŞTI

Belediye meclisinde komisyon raporunun oylanmasından önce AK Parti ve CHP grubundan söz alan meclis üyeleri de görüşlerini ortaya koydular. Bu esnada meclis üyeleri arasında gerginlik ve sözlü tartışmalar da yaşandı. Ardından meclise 5 dakika ara verildi. Aranın ardından bir kez daha toplanan meclis Milli Eğitim Müdürlüğü'nden gelen ve İmar Komisyonu tarafından da olumlu bulunan kararı komisyondan geldiği şekli ile oyladı. Karar AK Partili üyelerin, "Evet", CHP ve bağımsız üyelerin, "Hayır" oyları ile kabul edildi. Oylama 16 AK Partili meclis üyesi yapılması için oy verirken  13 CHP ve 2 bağımsız üye  " Hayır"  oyu verdi. Oylamaya 2 CHP li ,  meclis üyesi katılmadı. Belediye Başkanı Vefa Salman'ın kararın önüne gelmesinden sonraki 5 gün içerisinde meclis kararını veto yetkisi bulunuyor.

VATANDAŞ TEPKİLİ

Trafik sorununu nasıl aşacaklar çok merak ediyoruz. Aynı hat üstünde İDO iskelesi var, Pazar yeri var, AVM var, minibüs durakları var, yapılacak okulun servisleri de işin içine girince artık Yalova'ya giriş kabusa dönüşür. Bazı vatandaşlar burasının tamamının yeşil alana dönüştürülmesini istemişti. Bakanlık yeşil alan olsun diye bile devretmedi. Burası okul olur mu?

KONTROL ETSELER ÇOĞU BAŞKA BÖLGELERDEN GELEN ÇOCUKLAR

İsminin açıklanmasını istemeyen bir veli ise ortaya ilginç bir iddia atarak , Okula gelen öğrencilerin büyük bir bölümünün , başka mahallerde ikamet edenlerin olduğunu ileri sürerek," Kimse inkar etmesin.Atatürk okulunda eğitim daha kaliteli diye başka mahallerde oturanlar sahte ikametler göstererek bu okula kayıt oldu.Bunu kontrol isteseler başka bir ek binaya ihtiyaç olmadığı ortaya çıkacak.Rüstempaşa ve Süleymanbey mahallesinden öğrenci olsa bu kadar servis aracı olmaz.Servis şoförlerinin nereye öğrenci götürdüklerini sorsalar her şey ortaya çıkacak.Biz zaten çocuklarımızın bu trafikte ve bu gürültüde okumasını istemiyoruz.Evet çocuklarımız karanlıkta okula gidiyor.Ama başka çözümlerde var.Örneğin daha evvel Fakülde olarak kullanılan Yalova belediyesine ait bina  aynı bölge de .Neden bu bina Atatürk okuluna tahsis edilmez ?"

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.