Yukarı Çık
.
5 Ocak 2018 Cuma 12:26:10
268 kez okundu.
KAMU BİNALARI KONTROL EDİLMİYOR MU ?

Binlerce öğrencinin okuduğu, Yalova'da özellikle yeni yapılan kaç Okulun duvarı yıkıldı.Geçtiğimiz gün Çiftlikköy'deki " Diriliş" İmam hatip lisesinden sonra bi,r gerçek ortaya çıktı.Son yıllarda yapılan yeni okulların çoğunda ya istinat duvarları çoktü. Kiminde ise çöken istinat duvarları yüzünden okul bağlantı yollarında çökmeler oldu.Çöken duvarlar mevzuat yüzünden haftalarca beklemek zorunda kaldı.

Bu yeni yapılan binalar yapılırken çevre incelemesi yapılıp yapılmadığı binaların resmi kabulleri yapılırken nelere dikkat edildiği, çöken istinat duvarlarının yeniden yapılırken, masrafları kim tarafından karşılandığı merak edilirken, son yıllarda 4 okulunda istinat duvarları çöktü.

Aşağıdaki okul binaları, duvarları 3 yıl içinde hasar gördü.

1. Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 477 öğrenci okuyor.... Yalova Adnan Menderes Mah. Kaçkar Sokak No 19 Merkez'deki okul,..2016 yılında engelliler için yapılan ek hizmet binasının hafriyatı esnasında heyelan meydana geldi.Okulun üst kısmındaki yol çöktü.Aylarca yapılması beklendi.Yol trafiğe kapandı.

2. Necmettin Erbakan Lisesi.(Eski Sosyal Bilimler lisesi).382 öğrenci....2014-2015 döneminde açıldı.... 2013 yılında temeli Yalova Valisi Esengül Civelek ve Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun'un katıldığı bir törenle açılan Samanlı Köyündeki Sosyal Bilimler Lisesinin istinat duvarları daha bir yıl dolmadan çöktü.16 dönüm arazi üzerine kurulan lisenin; 16 dersliği, spor salonu ve 200 öğrenci kapasiteli bir öğrenci yurdu da bulunuyor. 7 milyon 397 bin TL proje bedeli vardı.

3. TOBB Kız Meslek Lisesi 302 öğrenci var.... 2015 yılı Ağustos ayında okulun yan tarafından meydana gelen toprak kayması sebebiyle açılamamıştı.... Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Yalova'da yaptırılan 24 derslikli Kız Meslek Lisesi'nin inşaatı durduruldu. Çalışmanın durmasına binanın yan tarafına kazık çakılmadan yapılan istinat duvarındaki çatlama neden oldu. 6 milyon 380 bin TL’ye mal olan okul TOBB tarafından yapıldı.

4. Diriliş İmam hatip Lisesi..Daha yapımı geçen sene bitti.Örnek bir proje olarak gösterildi.

Daha okul yapılırken üst kısmındaki araziye toprak molozlar döküldü.Bine tehlikeli bir moloz birikiminin gölgesi altında eğitime açıldı.Yağan yağmur nedeni ile tonlarca ağırlıktaki toprak kaydı.Okul bahçesinin duvarı ve hemen altındaki basketbol sahası patladı.Çatladı.

Olaydan sonra AK Parti Yalova milletvekili Fikri Demirel ve İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak olay yerinde inceleme yaptı.Olay yerine greyderler gönderilerek kayan bölgedeki toprak taşınmaya başladı.Okul bir günlüğüne tatil edildi.

UZMANLAR NE DİYOR

Okul istinat duvarlarının çökmesi hususunda bilgi veren uzmanlar ise," Bu işte hatanın nerde olduğuna kravatlılar değil, uzmanlar karar verir.   

Zemin etüdünden başlayıp proje ve uygulamadan kaynaklanan hatalar zinciri. Bu bir değil hep aynı hata. İstinat yapısı Yalova’da en riskli yapıdır çok dikkat edilmesi gereken yapı türlüdür. Şu anda hiç bir şey yapılamaz yazı beklemeleri lazım. Saha kaldırılıp büyük taşlarla desteklenmeli ve yazın esaslı ve tekniğine uygun proje uygulanmalı ve zemindeki suyun tahliyesi ile ilgilide proje yapılıp uygulanmalıdır.Alınacak tedbirle okul kullanılabilir.Hatanın nerde ve kimden kaynaklandığı uzaktan bakma ile olmaz. Zemin etüdü hatalı ve yetersiz olabilir.Yapılan istinat projesi yanlış olabilir. Proje yerine yanlış uygulanmış olabilir

İstinat Üzerine fazladan hafriyat atılmış olabilir yani bir bilirkişi heyeti incelemelidir.Sorumlusu bilir kişi raporundan sonra belirlenir.Müteahhit yapım hatası da olabilir.Olmayabilirde.Buraya dökülen topraklar yüzündende kayma olabilir." dediler...

 

 

 

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.