Yukarı Çık
.
6 Ocak 2018 Cumartesi 10:02:12
683 kez okundu.
2017 nın en kırlı illeri arasında Yalova da var.Peki Yalova yı böylekirli yapan ne ?

Çevre Mühendisleri Odası'ndan Yalova'ya sürpriz haber..Fazla sanayisi olmayan Yalova Türkiye'nin havası en kirli 18 şehrinin arasına soktu.Peki Yalova'yı bu şekilde kirli bırakan kim? Kocaeli bölgesindeki sanayimi Yalova'yı kirletiyor.?Yalova'daki Termik santrali bölgeyi kirletiyor mu ? Bu haberden sonra Yalova'da yaşayanlar yetkililere bu soruları soruyor..

Türkiye'nin ısınmada doğalgaz kullanan illerinin de başında bulunan ilimizde,  Armagaz İlin köylerine dahi doğalgaz götürürken Yalova genelinde 118 bin,şehir merkezinde 90 bin abonesi bulunuyor.

2017 yılının en kirli illeri arasında

Çevre Mühendisleri Odası, Türkiye’de hava kirliliğinin krize dönüştüğünü açıkladı. 81 ilden sadece 6 ilin havası temiz çıktı. Ankara’da kirliliğin en fazla yaşandığı yer Hacettepe, İbn-i Sina, Yüksek İhtisas, Numune hastaneleri ile Sağlık Bakanlığı’nın da bulunduğu Sıhhiye oldu. İstanbul’da Esenyurt ve Şirinevler; İzmir’de Gaziemir ve Bayraklı zehir soludu. Havası temiz çıkan 6 il ise Artvin, Bitlis, Eskişehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale oldu.

Çevre ve Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, 2017 yılı Hava Kirliliği Raporunu açıkladı. Bozoğlu, “Partikül madde ve kükürt dioksit açısından sadece altı ilimizin havası standartlara uygun. En kirli illerimizin başında ise  İstanbul, Ankara, Adana, Amasya ve Manisa geliyor. Türkiye’de hava kirliliği problemi krize dönüşmüş durumda. Valilik ve belediyeler acil önlem almalı.

DSÖ PARAMETRELERİNE GÖRE

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) hava kirliliğini ölçmek için kullandığı PM10 parametresine göre ölçümleri düzenli yapılan ve 35 günden fazla PM10 DSÖ sınır değerini aşarak kirli kabul edilen iller ise şunlar: İstanbul, Ankara, Adana, Amasya, Manisa, Bursa, Denizli, Niğde, Tekirdağ, Hatay, Yalova, Sivas, Kahramanmaraş, Kütayha, Sakarya, Kırklareli, İçel ve Samsun.

TERMİK SANTRALLER

Kocaeli merkezde yılın yarısından fazlasında kirli hava solunmuş. Bu bölge de sanayi bölgesi ve kömür kullanımı yoksul mahallelerde artıyor. Kahramanmaraş, Kütahya, Zonguldak, Manisa Soma gibi yerlerde ise termik santrallerden kaynaklı hava kirliliği yaşanıyor.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.