Yukarı Çık
.
11 Ocak 2018 Perşembe 15:35:35
432 kez okundu.
Teker teker yeşil alanlar gidiyor... Bu sefer okul yapmak için. Peki başka yere okul yapılabilirmi ? Yapılır..tabiki istersen..Çareler tükenmez...Ama ...Araştırma Ens.den yeşil alan alınacak...Aynı hikayeyi biz daha evvel meteoroloji alanında duymuştuk..Vatandaştan Yeşil alan diye alınmıştı.Sonra meteorolji yapıldı...Şimdi aynı nedenle Araştırma alanından alınacak yer, yeşil alan olarak planlarda olacak...daha sonra orasıda bir şekilde yok olacak...

Yalova'nın şehir merkezinde kalan birkaç yerden biri olan meteoroloji alanına okul yapılma talebi yasalara aykırı bir şekilde geçerek imar tadilatı yapımına karar verildi. Yasalar gereği imar tadilatlarında ilgili kurumların görüşü alınması gerekirken, meteoroloji alanının gerçek sahibi Milli Emlak Müdürlüğünden görüş gelmedi.Buna rağmen toplanan belediye meclisinden yeşil alanın yok edilerek Atatürk İlk Okulu ek binası için İmar planlarının değiştirilme AK Partili belediye meclis üyelerinin kararı çıktı.

SALMAN MAHKEMEYE GİDECEKMİ ?

Daha evvel Yalova belediye başkanı Vefa Salman'ın," Ben bu yeşil alanı yok ederek bina yapılmasına müsaade etmem" demesinden sonra meclisten karar çıkması üzerine konuyu yargıya taşıması bekleniyor.

 Meteoroloji Müdürlüğü'nün bulunduğu 3 bin metrekarelik alanın imar planı değişikliği ile eğitim alanına dönüştürülmesi kararı daha evvel, Yalova Belediye Meclisi tarafından AK Partili üyelerin 'evet' oyları ile kabul edilmiş ve  Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, bir önceki mecliste çıkan kararı veto etmişti.

ISMARLAMA KARARMI BEKLENİYOR ?

Toplanan mecliste, Meteoroloji Müdürlüğü alanı ile ilgili Yalova Belediyesi İmar Müdürü Kemal Baş, meclis üyelerini bilgilendirdi. İmar Müdürü Kemal Baş, sadece Milli Emlak Müdürlüğü'nün görüşünün tam olmadığını açıkladı.

İmar Komisyonu Başkanı Cemil Aydın ise, yaptığı açıklamada,Milli Emlak’ın Meteoroloji Müdürlüğü'nün yeriyle ilgili olarak 'Buradan meteoroloji çıksın, ilgili kuruluşa tahsis ederiz' şeklindeki görüşü var. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yazı da var. Bir de Araştırma Müdürlüğü'ndeki yer için Tarım Bakanlığı'ndan yazı var. Yani Araştırma Müdürlüğü'nün içinde herhangi bir yerde parkın koyulabileceği yönünde bir görüş. Ancak bir tane eksiklik var. Milli Emlak 3 dönümlük araziye ilişkin 'bu iş için uygundur' dememiştir.”dedi.

MAL MI KAÇIRILIYOR ?

Milli Emlak görüşünün beklenmesi gerektiğini söyleyen CHP Grup Başkanı Şerafettin Çelik ise şu şekilde konuştu: "Biz daha önce endişelerimizi de ortaya koyduk. Orası Yalova’nın gözbebeği. Bu görüş gelmeden karar alınması doğru değil. Görüş gelecekse neden beklenmiyor? Orada okul yapılması doğru değildir. Bir kentsel dönüşüme ihtiyaç vardır. Bu kentsel dönüşüm yapılmalı. Trafik, yeşil alan, kurum binaları sorunu bu şekilde olmalıdır. Alınacak karar doğru değildi Geçen ayki mecliste 9.5 milyon TL’lik ödeneğin bu karar alınmaması halinde geri gideceğini dile getirdiniz. Başkan kararı veto etti. Bu para ne oldu. Eğer geri gitmediyse siz meclisi mi yanılttınız. Gittiyse zaten sorun kalmamıştırr." dedi..

AK Parti Grup Başkanı Kasım Avar da görüşün hazırlandığını belirtti ve şunları söyledi: "Milli Emlak Müdürlüğü 'uygundur' görüşünü hazırlıyor. En geç 1 ay içerisinde bu görüş de meclise sunulacak." dedi.

Ardından yapılan oylamada alanın yeniden ilkokul alanı olarak planlara işlenmesi kabul edildi. İkinci kez veto hakkı bulunmayan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın kararı yargıya taşıyacağı iddia edildi.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.