Yukarı Çık
.
8 Şubat 2018 Perşembe 08:10:16
430 kez okundu.
Yalova'nın işgal altında olduğu daha yenimi fark edildi.? Yetkililerin gözü önünde yapılan " dükkan kondular" şimdi yıkılmak isteniyor.

Son senelerde Yalova cadde ve sokaklarında yapılan işgallere bu güne kadar ses çıkmazken Yalova belediye meclisine gelen yıkım konusu üyeler arasında gerilime neden oldu.Vatandaş yollardan geçemiyoruz derken,bölgelerde dükkanlarına çıkma yaparak büyüten esnaflar ise,"Bu güne kadar neredeydiniz?.İşe girişildiği zaman neden durdurmadınız ?" diye sormaya başladı.Geçmiş dönemlerde yeşil alanlar dükkan sahiplerine satılarak büyütülürken son senelerde ise bu çıkmalar yüzünden vatandaş sokaklardan geçemez oldu.

SAYIŞTAY RAPOR HAZIRLADI

Son yapılan Belediye meclisi gündeminde  ,Bad Godesberg Parkı, Gazipaşa Caddesi ve Rıhtım Caddesi güzergahında bulunan iş yerlerine ait kapalı çıkmaların yıkımına yönelik meclise gelen talep tartışmalara neden oldu. Sayıştay denetçisi tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda Bad Godesberg Parkı ve Rıhtım Caddesi üzerindeki işyerlerinin kapalı çıkmalarına önce cezai işlemi uygulandı. Daha sonra rapor doğrultusunda savcılığa suç duyurusunda da bulunuldu.

MECLİSİ KÖTÜ GÖSTERMEK İSTİYORSUNUZ

İmar Müdürü Kemal Baş'ın konu ile ilgili maddeyi okumasının ardından söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Kasım Avar, bazı açıklamalarda bulundu. Avar, konunun Belediye Meclisi'ne ait olmadığını söyleyerek, şu şekilde konuştu: "Bu, Belediye Meclisi’nin görevi değil. Siz Sayıştay Raporu’ndan sonra cezai işlemi yaptınız. Ardından suç duyurusunda bulundunuz. Şimdi yıkım kararını almak için yönetmeliği meclise getirdiniz. Bu meclisin görevi değil. Sizin amacınız meclisi kötü göstermek. Meclisi topun ağzına koymaya çalışıyorsunuz." dedi.

NE ŞİŞ YANSIN ...NE KEBAP MİSALİ

Sorunun geçmiş dönemlerden geldiğini söyleyen CHP Grup Sözcüsü Şerafettin Çelik, "Bu sorun geçen dönemlerden beri günümüze taşınan bir durum. O alanda halk maalesef mağdur oluyor. Ama esnaf yatırım yapmış ve yıkımdan dolayı onlar da mağdur olacak. Ben en azından önümüzdeki bahar ve yaz aylarında onlara zaman verilmesinden yanayım." dedi

MECLİSİN GÖREVİ

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman da, sorunun meclis tarafından çözüleceğini söyleyerek, "Ortada bir sorun varsa bunu çözmek meclisin görevidir. Meteoroloji alanı meclise geldiğinde ortada olan hukuksuzlukları görmezden gelerek karar alındı. Ama bu konuda meclis elini taşın altına koymaktan kaçıyor. Bir karar alırken lütfen elinizi vicdanınıza koyun. Olaya A,B,C diye bakmayın" ifadelerine yer verdi.

KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ...

Mecliste karar alınamayınca konu için komisyon kurulması karar verildi. Komisyonda, milletvekilleri, meclis üyeleri ve akademik oda temsilcileri de bulunacak. Komisyon, gerekli çalışmaları yaparak meclise bir rapor sunacak. Ardından meclis son kararı verecek.

HEM VATANDAŞ HEM İŞLLETİCİ DERTLİ

Yalovalılar ise, "Geçmiş yönetimler sırasında Gazi Paşa caddesinin deniz tarafındaki ,vatandaşın elinden yeşil alan yapılmak üzere alınan yerler işletmecilere satıldı.Ne yerleri alanların sesi çıktı,ne de vatandaşın.Oralara çıkmalar yapıldı.Son senelerde ise şehrin merkezinde ucubeler türedi.Sokaklar işgal edildi.Vatandaş yürüyemez hale geldi.

Gazipaşa yolu, Donanmaya kadar dükkan kondularla doldu.Yaya kaldırımları işgal edildi. Yalova belediyesinin sesi çıkmadı.Bu işgaller yapılırken İl Sağlık Müdürlüğü ve belediye kontrol yapmıyor.Yasak olmasına rağmen çıkma alanlarda sigara , hatta nargileler içiliyor. Bu dükkan sahipleri çıkmalar yapılırken neredeydi.Neden o zaman yasaları uygulamadılar ?. Şimdi çıkmışlar yıkacağız diyorlar o insanlara da yazık.O zararları nasıl karşılayacaklar.Yalova da işgaller sadece merkezde değil.Adnan Menderes mahallesi,GOP mahallerinde de var ya onlar ne olacak.Çıkmaların altında alt yapılar, çınar ağaçları kaldı" dediler...

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.