Yukarı Çık
.
12 Şubat 2018 Pazartesi 19:11:09
415 kez okundu.
" İş yok" diye ağlıyoruz ama bankalarda döviz dolu.Yalova en fazla mevduatı olan 3.il.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) rakamlarına göre 2017'de Türkiye'de mevduatını en çok artıran il Karabük oldu. Karabük'ün ardından ise Gaziantep mevduat tutarı yüzde 35.5 ile ikinci sırada yer aldı.Üçüncü il ise Yalova oldu.

Sanayisi ve turizmi olmayan Yalova da bankalardaki paranın nereden geldiği merak konusu olurken bazı çevreler para, ya Yalova da yaşayan zengin Suriyeliler veya kara paradan kaynaklandığı belirtiliyor.

YALOVA CANLILIKTA ÖNDE

Mevduatını en fazla artıran illerden üçüncüsü yüzde 31'lik tırmanış ile Yalova oldu. Bu ilde mevduat miktarı 3.7 milyar liraya çıktı. Aynı Karabük'te olduğu gibi Yalova'nın da kurdaki artıştan önemli ölçüde yararlandığı görüldü. Bu ilde döviz mevduatı yüzde 64 yükseldi. Dolar kuru geçen yıl yüzde 6.7 yükselişle yılı 3.78 liradan kapatmıştı. Fakat Yalova'nın aynı zamanda kredisini de 48 artırarak 4.7 milyar liraya çıkarması 2017'nin en canlı ili olarak öne çıkmasını sağladı. Kredi artışında Yalova'nın ardından Denizli yüzde 45'lik tırmanış ve 36 milyar liralık tutar ile paranın aktığı illerden birisi oldu. Batman, Çanakkale, Elazığ ve Kahramanmaraş kredide önemli sıçrayışlar kaydetti. Mevduat artışında dolayısıyla zenginleşmede en geride kalan il yüzde 4'lük artışta kalan Kırşehir ve onu yüzde 5.7 ile takip eden Bartın oldu. Sivas, Yozgat ve Giresun bu illeri takip etti. Enflasyonun yüzde 12 ve mevduat faizlerinin yüzde 15 olduğu yıl bu artışlar reel olarak mevduat azalması yani fakirleşme anlamına geliyor.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.