Yukarı Çık
.
9 Mart 2018 Cuma 10:37:28
484 kez okundu.
OSB ler ucuza mal edip pahalımı satıyor.? CHP li İl Genel Meclis Üyesi Bahar Doğan buna valinin el koyması gerektiğini söyledi

İl Genel Meclisi Mart ayı dördüncü bileşiminde Yalova da kurulu olan 6 OSB gündeme geldi. CHP li belediye İl Genel Meclis üyesi ve grup Başkanı Bahar Doğan, Bazı OSB lerin ucuza mal edip pahalı arsa sattıkları duyumu aldığı ve Yalova Valiliğinin bu konuyu takip etmesini istedi.

İl Genel Meclisi toplantısında Taşköprü beldesinde sanayi kuruluşlarının yer aldığı alanda kurulan ve İl Genel Meclisi’nin yüzde 6 katılım payı ile ortağı olduğu Yalova Akrilik Bazlı Elyaf ve Kompozit Ürünleri İleri Teknolojik Malzemeler (YALKİM) İhtisas OSB’nin; İl Özel İdaresi’nin ortaklık payına isabet eden katılım payı, kamulaştırma bedeli, cari harcama ve diğer her türlü giderlerin Yalova Akrilik Bazlı Elyaf ve Kompozit Ürünleri İleri Teknolojik Malzemeler Derneği tarafından karşılanacağına yönelik ek protokol maddesi görüşüldü.

RANT OLMAMALI

Toplantıda söz alan Bahar Doğan," OSB’lerin yer tahsisinde ranttan kaçınılması gerek. OSB’lerin yatırımlarına İl Özel İdaresi olarak destek sağladık.Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından OSB yatırımcılarına uygulanan kanunca ‘yüzde 25 kar edebilirsiniz’ diyor. Burada 50- 60 bin TL’ye yer alınıyor. Üzerine eklenerek, çevreye Euro bazında satılıyor.

KURALLARA UYMUYORLAR

OSB nin amacı yatırımcıyı teşvik etmek , onlara alt yapısı olan ucuz arsalar temin etmek.Yani Kurulan dernekler ucuza arazileri istimlak edecek ,alt yapı maliyeti ve %25 farkı koyup yatırımcıya satacak, ama aldığımız duyumlara göre bu Yalova da böyle olmuyor.

Bu yüzde 25 kuralına uymuyor; dolayısıyla bu iş ranta dönmüş oluyor. Bununla ilgili takibi kim yapıyor? OSB’lerle bizim de ortaklığımız var. Rant amaçlı değil, üretim ve istihdama yönelik yatırımlar yapılmalıdır. Yatırımcı ile ilgili devletin sağladığı imkanlar zaten var. Mesela; emlak vergisi ödemeyecek, SGK teşvikinden yararlanacak. Yasa ranta karşıdır, buna müsaade edilmemelidir. Ranta müsaade edildiği takdirde yatırımcı zamanında yatırımlarını bitiremez ve bu sefer yer pahalı gelir, kimse almaz. Rantla bu iş yürümez, bunların sıkı bir takibe alınması gereklidir. Son günlerde söylenenler doğru ise, ne yasaya ne de mevzuata uyan kurallar değildir. Sayın Valimize bu anlamda olan-biteni buradan duyuruyoruz” dedi.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.