Yukarı Çık
.
11 Mart 2018 Pazar 16:34:02
334 kez okundu.
Kuşlar ölmesin

İngiltere’deki Loughborough Üniversitesi tarafından yapılan deneysel bir çalışma mor renkli rüzgar türbinlerinin kuş ölümlerini azalttığını açıklamasından sonra  Türkiye de ilk kez Uşak ve Yalova da rüzgar enerjisi tribünlerinin kanatları mor renge boyandı.

Loughborough Üniversitesi tarafından yapılan çalışma türbinlerin yarasa ölümleri üzerine etkilerini araştırmak için yapıldı. Bölgedeki bir alanda yapılan denemelerde mor renkli türbinlerin en az zarara neden olacağı sonucuna varıldığı bildirildi.

Nasıl Oluyor?

Rüzgar türbinleri beyaz veya gri renkleri nedeniyle böceklerin dikkatini çekiyor. Türbin tepesinin ısı üretmesi de böceklerin için cazip bir alan oluşturuyor. Böceklerle beslenmek için türbine yönelen kuşlar türbin kanatlarının çarpması sonucu ölebiliyor.

YALOVA İLK OLDU

Bereket Enerji Grubu’nun Yalova’daki (Çınarcık-Armutlu arası) 54 MW’lık projenin tam kapasiteyle devreye giren tribünlerin tüm pervaneleri mor renge boyandı.

DENİZLİ MERKEZLİ

 Denizli merkezli enerji şirketi Bereket Enerji'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, rüzgar santrallerinin kuşlara verdiği zararı en aza indirmek için yürütülen bilimsel proje kapsamında Uşak ve Yalova'daki rüzgar türbinlerinin kanatlarının mora boyandığını, bu işlemin ardından kuş ölümüne yönelik hiçbir olayın görülmemesinin sevindirici olduğunu belirtti.

Saldanlı, yaptığı açıklamada, rüzgar santrallerinin kuş ölümlerine neden olmasına yönelik dünya genelinde araştırmalar yapıldığını, şirket olarak bu araştırmaları yakından takip ederek deneme uygulamaları gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Araştırmalarda kuşların türbin kanatlarındaki böcekleri avlamak için santrallere yaklaştığı, bu sırada kanatların çarpması sonucu telef olduklarının tespit edildiğini kaydeden Saldanlı,"  gri ve morun böceklerin en az ilgisini çeken renkler olduğunun belirlenmesi nedeniyle Uşak ve Yalova daki türbinlerin gövdeleri  griye  boyandı.

Bilim adamların açıklamalarına dikkat ederek daha sonra Grinin kapalı havalarda hava taşıtlarının görüşü açısından risk oluşturabileceği düşüncesiyle bu renkten vazgeçilerek mora dönüldü. Bu uygulamadan sonra türbinde hiç kuş çarpması olayına rastlanmadı.Santrallerin çevreye olan etkisini minimize etmek için bu tür uygulamalara devam edeceğiz"dedi

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.