Yukarı Çık
.
7 Nisan 2018 Cumartesi 07:43:32
649 kez okundu.
"Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız.Dosya hazırlıyoruz"

Ak Parti Yalova il başkanı Yusuf Ziya Öztabak ve milletvekili Fikri Demirel düzenledikleri basın toplantısında Yalova belediyesinin borçlarını 8 kat arttırdığı ileri sürüldü.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Yusuf Ziya Öztabak," CHP'li Vefa Salman yönetimi sayesinde Yalova da borç depremi yaşanıyor. İhalelerde ve doğrudan alımlarda suç işlenmiş, dosya hazırladık ve Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız" dedi

" Soruyorum bu yönetim ortaya bir tane kalıcı bir eser yaptım desin " diyen AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak," Yalova Belediyesi 2017 Denetim raporundaki 17 tane hatalı bulgu basın mensupları ve partililer ile paylaşıldı. basın toplantısında İl başkanı Öztabak "İhalelerde ve doğrudan alımlarda suç işlenmiş, bu konularda dosya hazırladık ve Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız ..

ARAÇ PARASI KİRALAMAYA GİTMİŞ

25-30 araç alacaklarına o parayı araç kiralamaya hazırlamışlar.Bu araçlar bir iş yapmak için,kamyon greyder parası değil.Başkanın çevresindekiler için araç kiralamışlar..

TERE YAĞDA KARİDES

Aynı yemeğe ayrı ayrı fiyat ödemişler. Geçen sene 6000 kişilik sucuk ekmek parası ödemişler. Kimi doyurmuşlar. Midye tava,tere yağda karides,ahtapot sövüş, Ahtapot,Kremalı balık çorbası , 750 kişilik yemek.Adam başı 45 lira , bunların yemediği balık kalmamış.

Seçimlerde pilav üstü kavurmayı CHP diline dolamıştı.Şimdi kendileri daha çok lüks ,pahalı yemekler yemişler.Faturaların çoğu içkili lokantalara ödenmiş. Ama faturalarda içki göremezsiniz,

HEP AYNI FİRMA

Hep aynı firmayı davet etmişler.İkisi katılmamış.Hep aynı firmaya iş vermişler..Hep kamu zararı olmuş.Hesaplarda hep muhasebe hilesi var.

Doğrudan temin 2016 yılı yasal oranı geçmiş müdürlük 11’den 2017’de 13’e çıkmış. Tahmini bütçeye oranı yüzde 10,54, gerçekleşen bütçeye oranı ise yüzde 14,38 olarak yasal oran geçilmiştir. Aynı nitelikteki işlerle ilgili teklifler hep aynı firmalardan alınmış ve iş hep aynı firmaya verilmiştir. Doğrudan harcamaların çoğu ise yemek bedeli. Alacaklarını bile toplayamayan bir belediye yönetimi var.

Geçen yıl da borçlar nedeniyle uyarmıştık. Bu geçen bir yılda ne hizmet anlayışında düzelme ne de gereksiz harcamaları kısma noktasında bir gayret görmedik. Mevcut başkan kurum borçlarını hiç ödemiyor. Üstelik bir de bu borçların faizleriyle belediye ve halkın parası çarçur ediliyor

Bu borçların en önemlileri arasında vergi ve SGK kurum borçlarının 54 milyon 671 TL olduğunu belirten Öztabak, "Yalova’da 1999 depreminden sonra belediyede 2. büyük deprem. Toplam borç 161 milyon 63 bin 874 TL. Borç nereden nereye. Belediyenin 2017 borçları 160 milyon TL, alacakları 46 milyon TL. Gelir-gider farkı 114 milyon TL. 2013 yılında belediye borçları ise 52 milyon 981 bin TL. 2013 yılı alacakları ise 38 milyon 949 bin TL. 2013 gelir gider farkı 14 milyon TL. Borç artışı 8 kat.

2017 kadrolu personel ödemeleri 34 milyon 874 bin 274 TL. Hizmet alımları 31 milyon 140 bin TL. 2017’de toplam personel giderleri 66 milyon 14 bin 275 TL. 2013’te 740 olan personel sayısı 2017’de bin 161 kişidir. 2017’de hizmet alımı personel sayısı ise 724’tür.

Bütçe oranı yüzde 47,48. 2017 tahmini bütçe 189 milyon 635 bin TL. Gerçekleşen bütçe ise 139 milyon 20 bin TL. Bütçe verimliliği yüzde 73,30. Kendisine verilen bütçeyi bile kullanmaktan aciz bir belediye yönetimi var.

AYNI FİRMALARDAN İHALESİZ MAL ALIYORLAR

"Bu belediyeyi batırma anlamına gelir. 2014 seçimlerinde Vefa Salman vaat ettiği yatırımların hepsini gerçekleştirmiş olsaydı biz Yalovalılar olarak bu borçlara katlanabilirdik" diyen Başkan Öztabak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bu milletle dalga geçmek, kandırmaktır. Milletle dalga geçen bir partinin mensuplarıdır.

Biz Yalova olarak bir kazaya uğramıştık. CHP’li bir belediye başkanı seçildi. Bundan sonra bunu gören vatandaş bunu anlatırsa bir daha CHP’nin Yalova’da esemesi okunamaz. Borç depremi böyle. Belediye ne yazık ki bugüne kadar oluşan en büyük borç batağına girmiştir.

Belediye işçileriyle görüştüm. 2-3 aydır maaşlarını alamadıklarını söylediler. Yalova Belediyesi’ni bu hale getirdiler. Sen mevcutların parasını ödemiyorsun, hala partizanca tavırlarla personel alıyorsun.

BELEDİYE ŞİRKETLERİNDEN NE KAÇIRIYORSUNUZ?

Belediye şirketlerinin verilerini istedik .2 yıldır verilmedi . Ben geçmişte belediye meclisinde denetim komisyonundaydım. O zaman belediye şirketlerinden verileri isterdik. Denetim sonuçlarını paylaşırdık.

Değerli arkadaşlarımıza geçen sene de bu sene de iki şirketin verilerini belediyeye ait değildir diye vermiyorlar. Ne kaçırıyorsunuz orada? Ne işler çevirdiniz de vermiyorsunuz? Mal ve hizmet alımında belediye büyük zarara uğratıldı. 2017 akaryakıt giderleri 2 milyon 462 bin TL, araç kiralama giderleri 1 milyon 540 bin TL, baskı basım ve afiş işleri giderleri yaklaşık 1 milyon TL. Araç kiralamaya verilen paralarla belediyeye onlarca araç alınabilirdi.

Mal hizmet alımlarında da belediye zarara uğradı. Temsilli ağırlama giderleri yüzde 32 artışla 3 milyon 560 bin TL olmuştur. Bir önceki yıl yüzde 83 artış olmuştur. 1 adet fatura içeriğinde 750 adet yemek 45 liradan 33 bin 750 TL. 1 adet fatura içeriğinde 200 adet yemek 50 TL'den 10 bin TL. 1 adet fatura içeriğinde 100 adet yemek 80 TL'den 8 bin TL. Ne zaman ağırlanmış bu kadar kişi. Kimler ağırlamış. Bu yemeklerin ispatı var mıdır? Aynı menü içeriğinde farklı ve yüksek fiyatlar var. Seçimlerden önce 'Yalova'ya vefa zamanı' diyorlardı. Şimdi Vefa'ya veda zamanı" dedi.

BU YÖNETİMDEN FAYDA GELMEZ

AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ise borçlanmanın karşılığında elle tutulur bir şey kalmadığı gibi belediye mallarının haciz yoluyla satışıyla da zarara uğratıldığını ifade etti. İşçi sayısına da değinen Demirel, “Bu kadar savruk belediye yönetiminden Yalova’ya fayda gelmez. Borçlanma geleceği ipotek altına almak demektir. Bir belediyenin borçlanması o şehrin geleceğinin ipotek altına koyulması demek. Yalova’nın böyle yönetimlerle kaybedecek zamanı yoktur. Kaybedilen zamanı yerine koymak çok zordur” dedi.

CHP  VEKİLE ÖDEME

Belediye Meclis Üyesi Denetim Komisyonu Başkanı Serap Türkyılmaz             ise, "Yalova'daki internet siteleri bitmiş gibi her ay düzenli olarak CHP'li vekilin sitesi için İstanbul'a ödeme yapmışız.Yalova'da internet sitesi mi kalmadı?' CHP'li Milletvekili Barış Yarkadaş'ın İstanbul merkezli internet sitesine rapora göre her ay mütemadiyen para aktarılmış.Yalova'daki internet siteleri yeterli değil mi? Ne ihtiyaç var buna? Ocak'tan başlanarak her ay düzenli ödeme yapılmış. Basın bizim basınımız Yalova basınına yazık değil mi? Ve bu para reklam bedeli olarak ödenmiş." dedi...

DEMİREL," 21F SUİİSTİMAL EDİLİYOR

Son olarak konuşan AK Parti Milletvekili Fikri Demirel ise," Belediyeler borç yapabilir.Ama bunun karşılığı olmalı.Ama bu yok.Yasalar gereği ihalesiz acil işler için  21F maddesi doğrudan temin vardır.Bu maddeye göre firmalar çağrılır ve iş yaptırılır.İhaleye bekleme zamanı yoktur. Bu kamu kurumları tarafından suiistimal edilir.Bu şekilde yandaşlara para kazandırılır.

750 DEN 1200'E ULAŞMIŞ

Tabî ki istidam yapılır.Bu ihtiyaca göre olur.İl gelişir istihdam arttırırsın.Ama bunlar seçimde söz verdikleri için sayı attırılmış.Bu nedenle de kamu zararı yaratılmıştır.Şuan Yalova belediyesi ipin ucunu kaçırmıştır.Yalova'lılar bu belediyeye bir sene daha katlanmak zorunda" dedi.Bir gazetecinin sorusu üzerine Yalova belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunacakların söyleyen Yusuf Ziya Öztabak,"Dosyayı hazırlıyoruz."dedi.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.