Yukarı Çık
.
10 Nisan 2018 Salı 13:23:04
553 kez okundu.
CHP Yalova Teşkilatı düzenlenen basın toplantısında İl Başkanı Ertan Şener, CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce AK Parti tarafından suçlanan ve hakkında suç duyurusu yapılan Yalova belediye başkanı Vefa Salman ve CHP li belediye başkanları ile basın toplantısı yaptı.

AK Pari İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ve AK Parti Yalova milletvekili Fikri Demirel ile bir basın toplantısı yaparak Yalova belediyesi hakkında iddialarda bulunurken buna karşılık CHP Yalova il Başkanlığıda halkın karşısına aynı fotoğrafla çıkarak suçlamalara cevap verdi.

CHP Yalova Teşkilatı düzenlenen basın toplantısında İl Başkanı Ertan Şener, CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce AK Parti tarafından suçlanan ve hakkında suç duyurusu yapılan Yalova belediye başkanı Vefa Salman ve CHP li belediye başkanları ile basın toplantısı yaptı.

BUNLAR KORKTU

Hakkında tereyağlı karides faturaları ve aynı kişilere iş veriyor suçlamaları yapılan belediye başkanı efa Salman söz alarak,", AK Parti’nin eleştirilerinin temelinde anket sonuçlarında 8 puan önde çıkmam yatıyor.Korku dağları sarmış.

4 yıldır aynı boş söylemleri dinliyoruz.Her yıl vatandaşlarımız bunların temcit pilavı gibi aynı şeyleri zırvalamasından, biz aynı şekilde bunlara cevap vermekten bıktık usandık. Ama ne yazık ki ‘Metal Yorgunluğunun’ en güzel örneğini sergileyen bu arkadaşlar aynı şeyleri ısıtıp ısıtıp önümüze koymaktan bıkmadılar.

HALKLA ARAMI AÇMAYA ÇALIŞIYORLAR

“Her yıl gerçekleştirilen, görevi ve yetkisi sadece tavsiyelerde bulunabilmek olan Denetim Komisyonu sonrasında bire bir örtüşen açıklamalarla vatandaşlarımızın karşısına çıkıp sadece ve sadece oturdukları yerden sallayarak karalamaya, çamur atmaya çalışıyorlar.Gerçekler ortada. Her yıl üzerine basa basa söylüyoruz. Bizi bu ülkenin, bu devletin, bu konuda eğitim almış konusunun uzmanı Sayıştay Denetçileri denetliyor. Ocak ayında yine gelerek 2017 yılı denetimlerini gerçekleştirdiler. Bu denetimlerden bize sıkıntı çıkmıyor. AK Partinin ‘Prof. Uzman Denetçileri’ belediyeyi yerden yere vuruyor.

SİZİN YAPTIĞINIZ BORÇLANDIRMA NE ?

Siz Önce 2014’ün İlk 5 Aynın Hesabını Verin. Biz belediyeyi hangi şartlarda aldık vatandaşlarımıza bunu daha önce açıkladık. 2013 yılı sonunu baz alarak yaptıkları açıklamayla sadece kendilerine güldürüyorlar. Biz belediyeyi 2014 Ocak ayında devir almadık. Haziran ayında devir aldık. Şimdi onlara diyorum ki eğer partinizin adındaki gibi adaletliyseniz çıkın 2014 yılının ilk 5 ayında yani seçim döneminde bu belediyeyi ne kadar borçlandırdınız açıklayın. AK Partinin bu belediyeye yükü 107 milyon 797 bin liradır. Bugün ki borç 161 milyon 063 bin liradır. Fark 53 milyon 266 bin liradır. Yani bizim 4 yılda yapmış olduğumuz borç bu kadardır.

VATANDAŞ SIKINTIDA

Yalova’da değil ülkede şuan bir deprem var. Bunun adı ekonomik deprem. Tüm yurtta olduğu gibi kentimizde de vatandaşlarımız ekonomik koşullar nedeniyle ödeme zorluğu çekmekte. Ödeme yapılması için gerekli yasal bütün girişimler yapılmasına rağmen vatandaşlarımız borçlarını ödeyememekte. Ödeyebilecek olanlarda devlet nasılsa af çıkartıyor demekte ve ödememekte. 4 yılda 4 af çıkartırsanız olacağı bu. Yalova’nın nüfusu artmakta. Buna bağlı olarak hizmet ettiğimiz saha genişlemekte. 4 yılda 200’e yakın proje ürettik. Vatandaşımıza bizden önceki dönemde sunulan birçok hizmeti 2 - 2,5 katına çıkarttık.

SİZ SIKINTIYA SOKTUNUZ

Tüm kamuoyunun bildiği üzere mülkü belediyemize ait ama kullanımı belediyemizde olmayan bir binamızı SGK’ya vererek bu borç yükünden belediyemiz kurtulacaktı. Bu binamızı şimdi Emniyet Müdürlüğü kullanıyor yani sadece adı belediyenin olan bir bina. Hepinizin malumunca bu teklifimiz Mecliste AK Parti oylarıyla ret edildi. Gerekli yasal süre içerisinde bizde müracaatımızı yaparak bu borcu taksitlendirdik. Böylelikle belediyemize bu konuda bir de sevgili AK Partili Meclis üyelerimizin kıyağı olarak 26 milyon 500 bin liralık faiz yükü bindirildi. Anaparayı da ilave edersek 31 milyon liralık borcumuz silinecekti. Yeri gelmişken belirtmekte de fayda var belediyenin mülkü satılmasın denebilir. Bizim 4 yılda belediyeye ait satışmış olduğumuz mülklerin toplam bedeli geçtiğimiz dönemde satışı yapılan bir Arberetum arazisi dahi etmemektedir..

ZATI MUHTEREMLER

“2014 yerel seçimlerinde belediyenin ne kadar çok borcu olduğunu gayet iyi bilen bu zatı muhteremler 2 ay sonra maaş ödeyemez söylemleriyle dolaştılar sokaklarda.

Bu söylemlerinin üzerinden 46 ay geçti. Bu süreçte çalışanlarımızın maaşları ödendi. Tabi biz birileri gibi şov yapıp pastalar keserek maaş ödemediğimiz için bunu çokta dillendirmedik. İşçilerimizle iki tane sözleşme yaptık. İkisinin de başlamasıyla bitmesi bir oldu. Kimseyi aylarca oyalamadık. Yüksek hakeme göndermedik. Bunları yapanlar sizlersiniz. Bizi kendinizle karıştırmayın belediyemizde 3 aydır maaşını almamış personelimiz bulunmamaktadır. Pinokyoluk yapmayın. Unutmayın siz emekli ettiniz emekli ikramiyesini biz ödedik. Yıllardır işçi ikramiyesini alamamış işçilerimiz vardı hepsini kendilerine ödedik. Biz değil siz aylarca personele maaş ödemediniz. Lütfen kendinizle bizi karıştırmayın.”

SAYI 631

Komisyon üyelerinin inceledikleri evraklardan dahi bi haber olduğunu belirten Başkan Salman; “Yalova Belediyesi’nin taşeron işçi sayısı 724 değil 631 kişidir. Biz devir aldığımızda 425 kişiydi. Mezarlık hizmetleri personeli belediye personeli değildi 30 kişi bu nedenle işe alındı. Hizmet Masaları personeli hülle yoluyla çalışıyordu 16 kişi belediye bünyesine geçti. Güvenlik bulundurmak zorunlu hale getirildi 25 kişi istihdam edildi. Bu neden zorunlu olarak 71 kişi işe alındı. 4 yılda işe aldığımız kişi sayısı 135’tir. 4 Yılda Yalova’nın nüfusu 40 bin kişi arttı..

AH ŞU YEMEKLER !

 AK Partililer son iki yıldır temsili ağırlama giderlerine takılmış durumdalar. Yalova büyüyor. Yalova büyürken Yalova’yı da güzelleştiriyoruz. Yaptığımız çalışmalarda takdir topluyor kuruluşlarca ödüllendiriliyoruz. Buda beraberinde Yalova’ya olan ilgiliyi arttırıyor. Yerli ve yabancı bazda birçok konuğu kentimizde ağırlıyoruz. Oradaki faturalarda da o yemeklerin nerede yendiği, kimlere verildiği açıkça yazıyor. Günlük olarak 200 aileye sıcak yemek gidiyor. Ayrıca kamu yararına çalışan derneklere, STK’lara, spor kulüplerine, Muhtarlarımıza, İmamlarımıza, Emekli Öğretmenlerimiz bu kalemden ağırlanmakta. Karşılaştırma yapmak isterlerse arkadaşlar misafirleri geldiğinde oralara gidip birlikte yemek yiyip sonunda ne kadar hesap verecek bunu deneyebilir. Sonuçta kamuya açık alanlar buraları. Gizli saklı yerler değil.

Bizi eleştirenlerin bu kaleme 2013 yılında harcadığı para 4 milyon lira” diyen Başkan Salman; “Kavurmalı pilavları, trilyonluk faturaları çabuk unuttular. 2017 yılında 3 milyon 560 bin lira olan bu rakam 2013 yılında 4 milyon liradır..

 ZATI MUHTEREMLERİN HABERİ YOK

2014 yılı sonuna kadar Yalova Belediyesi bünyesinde verilen tüm hizmetler kiralık araçlarla sağlanmaktaydı belli ki bu zatı muhteremlerin bundan haberi yok.

Öncelikli olarak atıl olarak kenarda duran araçlarımızı bakım onarımdan geçirerek hizmete soktuk. Daha sonra hibe olarak araçlar alarak bünyemize kattık. Son olarak da yeni araçlar satın alarak geride kalan 4 yıllık süreçte araç parkımızı 2-2,5 kat büyüttük. Buna rağmen bazı noktalarda mevcut araçlarımız yetişemediği için araç takviyesi yapılmakta. Gelişen araç parkuru ve yapılan hizmetleri göz önüne aldığımızda sağlıktan - mezarlık hizmetlerine, su kanal hizmetlerinden – fen işlerine, zabıtandan – trafik hizmetlerine kadar birçok alanda araçlarımız görev yapıyor tabi bu görevler yerine getirilirken araçlar da su ile çalışmıyor.i.

YEREL MEDYAYI DESTEKLİYORUZ

Kentimizde bu işi resmi şekilde yapan mesleği gazetecilik olan kurum ve şahıslar ile 2014 yılından beri düzenli olarak çalışmaktayız, desteklemekteyiz” diyen Başkan Salman; “Ben gazetecilik mesleğinin içinden gelen ve bu işin zorluklarını en iyi bilen kişilerden bir tanesiyim. Bir günlük gazetenin, bir haftalık gazetenin nasıl emek harcanarak çıkarıldığını çok iyi biliyorum. Bu sebeple 2014 yılından beri medyamızı destekliyoruz. 2017 yılı içerisinde yerel medya kuruluşlarımıza 195 bin TL reklam bedeli ödenmiştir. Biz medyamızı destekliyoruz. Desteklemeye de devam edeceğiz. Bunu basınımıza anlatmaya gerek yok.

CHP'Lİ MİLLETVEKİLİNE NE ÖDENDİ ?

İstanbul Milletvekilimiz Barış Yarkadaş Gerçek Gündem adlı haber sitesini kuruyor daha sonra site ile ilgili yönetimde dahil olmak üzere her şeyi çalışanlara bırakıyor. Hatta son olarak sayın vekilimiz kendi adına olan şirketin faaliyetini de sonlandırıyor. Kaldı ki şöyle de bir durum var bu site 2017 yılı içerisinde 9 adet fatura kesiyor bu faturalara karşılık olarak belediyemizden bu firmaya 4 bin 600 lira ödeme yapılmıyor. 2018 yılı içerisinde de kendileriyle hiçbir reklam ya da haber çalışması da yapılmıyor.

YÖNETİMİNİZDEKİ BİRLİKLERİ AÇIKLAYIN

Şirketlerin durumu 2014 yılı ile mukayese dahi edilemeyecek kadar iyi. Zaman zaman bunu paylaşıyoruz. Yasal olarak kendilerinin böyle bir yetkisi yok. Bunu bildikleri halde maksat bağcıyı dövmek olduğu için gündeme getiriyorlar. Şirketlerin denetim yetkisi Sayıştay Denetçilerinin. Onlarda tıpkı belediyemiz gibi işin gerçek uzmanlarınca denetlenmekteler. Çok veri paylaşmaya meraklılarsa yönettikleri iki tane birlik var mesela onların personel durumlarını gelir giderlerini kamuoyuyla paylaşsınlar..

FATURAMI BEN ÖDÜYORUM

Göreve geldiğimde halkımıza dedim ki kendi faturamı kendim ödeyeceğim dedim” diyen Başkan Salman; “Geride kalan 46 aydır aynı şekilde devam ediyorum. Kendi cep telefonu faturamı kendim ödüyorum. Yurtdışına çıktığım ziyaretlerin büyük bir çoğunluğunu yine kendi cebimden karşılıyorum. Geçmiş dönemle bu dönem arasında bu iki kalemin kıyaslamasını bile yapmanız birçok sorunuza cevap bulmanızı sağlar..

BUNLAR BENDEN KORKUYOR

Son olarak bundan 10 gün önce farklı bir konuda görüşümü almaya gelen günlük gazetelerin emektar muhabirlerine yazmayın ama 10 gün içinde Ak Parti açıklama yaparak bana sallayacak dedim . Neden böyle diyorsun Başkan diyeceksiniz çünkü anket yaptırdılar kendilerindeki ankette de 8 puan öndeyim. Telaş ve korkuyla yine saldırmaya başlayacaklar dedim. Yaptıkları toplantı benim beklediğim ve öngördüğüm bir toplantıydı. Onun için yadırgamadım. Ama şunu iyi bilsinler ‘Veda Yok Vefa’ya Devam’ bunu ben değil halkımız söylüyor” dedi.

DEMİREL HOŞ KONUŞMADI   

İl Başkanı Ertan Şener ise," AK Partililer bizi eleştirmiş. Biz eleştiriye her zaman açığız. Ancak AK Parti Milletvekili bize milletle dalga geçen bir partinin mensupları dedi. Bu hoş bir söz değil. Biz CHP’ye kimsenin hakaret etmesine izin vermeyeceğiz. Siz ülkeyi içerisine düşürdüğünüz durumundan bahsetmeyeceksiniz. Halkı yoksulluğa esnafı borç batağına sürükleyeceksiniz. Sonra da bize milletle dalga geçen partinin mensupları diyeceksiniz. Kimin halkı aldattığını, kimin iktidarda kalmak için aldatıldığını da halk çok iyi biliyor” dedi.

Belediye başkanları, ilçe ve belde başkanları çalışmaları anlattı

CHP’li belediye başkanları, ilçe ve belde başkanları da sırayla söz alarak mevcut durumlarını özetlediler. İlk olarak söz alan Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Borç batağında devraldığımız Çınarcık Belediyesini kasasında para olan bir belediye haline getirdik. Şu an borcumuz yok” dedi.

Koru Belediye Başkanı Kamil Yaman 9 yıldır belediye başkanlığını sürdürdüğüm beldede en büyük ihtiyaçlardan birisi durumundaki arıtmayı belediyemiz öz kaynakları ile hayata geçirdik. Alt ve üst yapıda birçok hizmet ürettik” dedi..

Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal ise, “Görevi devraldığımızda beldede neredeyse hiçbir hizmet yapılmamıştı. 6 milyon TL gibi düşük bir bütçe ile söz verdiğimiz yatırımların %90’ını yerine getirdik” dedi.

İNCE'DEN İNCE MESAJ

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce  ise," 11 ay sonra seçim var. Bu masada belediye başkanları var. Belediye başkanıyken yeniden aday olmak isteyenler olacak. Bakın ben çok deneyimli biri olarak başınıza gelecekleri anlatayım. Genel merkezde çektirdiğiniz o fotoğraflar işe yaramayacak. Seçime 4 ay kala genel merkezdeki yöneticilerden hiç biri telefonunuzu açmayacak. Dengeleri gözetirler. Sakın ha örgütün gücünü küçümsemeyin. Size kimseden fayda yok sadece örgütten var. Seçime yaklaştığında evlat babayı görmez o merkezde aynı mahşer yeri gibidir. Size sadece örgütten fayda vardır. Ben hiç ihmal etmedim bu örgütü onlar da beni yalnız bırakmadılar” dedi.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.