Yukarı Çık
.
14 Nisan 2018 Cumartesi 10:27:45
498 kez okundu.
4 seneden beri aynı şeyi söylüyor...Cek...cak...Vatandaş kanser yayan borulardan suyu içiyor

Yıllardan beri kanserojenli asbest  borulardan su içen Yalova halkı 2014 yılından beri "yapıldı,yapılacak,proje ihale edildi" açıklamaları ile  oyalanırken o oyalama yıllarından beri bu işi yapacak olan İller Bankası Bursa Bölge Müdüründen yine aynı açıklama geldi.Yapılacak...cek cak...Vatandaş kanser yayan borulardan su içiyor..40 yıl önce yapılan ve bünyesinde halen asbestli borular dahi bulunduran Yalova’nın “İçme Suyu” alt yapısı komple yenilenmesi için Yalova belediyesi yine bekletiliyor.

NE AÇIKLAMIŞLARDI...YIL 2014

Yalova’nın su şebekesi bundan 40 yıl önce yapıldı. Günümüze kadar onarımların dışında alt yapıya hiçbir yatırım yapılmadığını belirten Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman; “Kentimizde bu zamana kadar ne yazık ki yapılan tüm yatırımlar makyajlamaya yönelik olarak yapılmış. Alt yapıya kimse el atmamış. İçme suyu şebekemiz içler acısı günlük tahakkuk eden rakamın 3 katı kadar su tüketimi var. Kesin ve kararlı bir şekilde bu sıkıntının üzerine gitme kararı aldık ve İller Bankası Genel Müdürlüğü ile görüşmeye başladık. Görüşmelerimiz neticesinde 17 Aralık 2014’te gerçekleşecek ihale ile kentimizin “İçme Suyu” alt yapısını komple yeniliyoruz. 400 km uzunluğundaki hat üzerindeki anahatlar, iç şebeke hatları, yeni imara açılacak olan yerlerin hatları, halen kullanılan asbest borular ve depolar da komple yenileme yapılacak. Yapılacak işlemler neticesinde hem kapasite arttırılacak hem de mevcutlar yenilenmiş olacak. Yenileme sonrasında katlar arasındaki suyun basınç farkı da ortadan kaldırılacak ve her yere aynı düzeyde su verilmesi sağlanacak. Yalova Belediyesi olarak bu yıl yaşanılan sıkıntıyı tekrar yaşamamak için her türlü hamleyi gerçekleştireceğiz. Kentimiz, 17 Aralık sonrasında adeta şantiyeye dönecek su şebekesi ile birlikte alt yapı ve yollardaki sıkıntıları da eş zamanlı olarak ortadan kaldıracağız” dedi.

KAYIP KAÇAK ORANI NORMALİN ÇOK ÜSTÜNDE

“Kişi başına fiili tüketimin 2012 yılı için yıllık 139,33 metreküp olduğu Yalova’daki bu değer normal tüketim ihtiyacının 2,25 katına denk geliyor. Yalova’ya komşu iller olan Bursa ve Kocaeli’de kişi başına tüketimin 2012 yılı için yıllık sırasıyla 54,77 metreküp ve 77,91 metreküp olduğu da düşünülürse Yalova’da kişi başına yıllık tüketilen su komşu illerin 2 katını geçiyor. Bu ise Yalova’daki içme ve kullanma suyu şebekelerindeki kayıp kaçak oranlarının normalin çok üstünde olduğunu gösteriyor.

O MÜDÜR HALA AYNI AÇIKLAMAYI YAPIYOR

İller Bankası Bursa Bölge Müdürü Ali Ekrem Ayti, Yalova’da kayıp-kaçak oranının yüzde 65’ler seviyesinde olduğunu, bunun Avrupa ülkeleri seviyesine çekilmesi için hazırlanan 500 kilometrelik yeni şebeke hattının yapılacağını açıkladı.

İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Yalova’da yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren, Ayti, Yalova dahilinde İller Bankası’nın 13 projesi var. Bunların 4 tanesi bir fiil İller Bankası tarafından kontrollüğü sürdürülen işler. Bir tanesi Yalova deniz deşarjı, bir tanesi Taşköprü içme suyu. Bir tanesi Termal içme suyu şebeke hatları ve paket arıtma tesisleri. Bir de mekansal planlama işlerinde Koru’nun haritasının çalışma işi var.  Geri kalan 9 işimiz, bunlar belediyelere kredi şeklinde verip belediyelerin ihalelerini kendi yaptığı, kontrollüğünü de kendi yaptığı işler. Genelde alt yapı, asfalt, otopark gibi işleri izleme şeklinde yürütüyoruz. Bütün sorumluluk belediyeye ait biz ödemesinde olur veriyoruz. Toplam bu projelerin bedeli 85 milyon lira civarında. Bugüne kadar da 65 milyonunu harcamış vaziyetteyiz.

500 kilometre yeni şebeke

Yalova için en önemli çalışmanın içme suyuyla ilgili.Asıl olarak Yalova içme suyu projemiz var. Yaklaşık 500 kilometre uzunluğundaki şebeke hatlarının esasında projesi bitmişti. İki deposunda heyelan riski nedeniyle ilave proje çalışmasına gidilmişti. Onlar da bitti.  Yalova Belediyesi’yle yaptığımız görüşmelerde kendileri bizim müşavir firma olarak yer aldığımız Avrupa Yatırım Bankası’yla, Dünya Bankası’ndan kredi almak istediklerini, bu yönde hangisinin daha uygun olacağına dair çalışma yaptıklarını, bu çalışmalar neticesinde mecliste karar vereceklerini bize söylediler. Bu karardan sonra biz de Avrupa Yatırım Bankası ve Dünya Bankası’nın müşavir firması olarak onlarla temasa geçip gerekli çalışmaları başlatacağız.

Proje, kayıp-kaçak oranının çok büyük olduğu Yalova’da, son yıllardaki kuraklık ve iklim değişikliğin de çok büyük bir zaruret doğurduğundan, hemen hemen yüzde 65’e varan kayıpların Avrupa seviyesine, yüzde 15-20’lere çekilmesinde çok büyük fayda sağlayacaktır” dedi...

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.