Yukarı Çık
.
8 Mayıs 2018 Salı 14:11:27
600 kez okundu.
Yıkımda gergin dakikalar...

Rıhtım Caddesi, Gazipaşa Caddesi ve Bad Godesberg Parkı'ndaki kapalı çıkmaların  Sayıştay tarafından verilen yıkım kararına karşılık çıkmaların geriye çekilmesi  şeklinde formül üreten  Yalova Belediye meclis kararına esnaflar uymayınca  bugün zabıta ve yıkım ekibi harekete geçip kepçe ile bölgeye gitti.Ekipler tepki ile karşılanınca işletme sahiplerine pazartesi gününe kadar ek süre verildi.

 Yalova Belediyesi, bölgedeki  esnafa yeni uygulamaya göre işletmelerin dükkanlarını düzenlemesi için yazı gönderdi.Yeni düzenlemeye uymayan işletmelerle ilgili yıkım kararı alan belediye, Mihenk Sokak'ta yıkım işlemi gerçekleştirmek için bölgeye iş makineleri ve çok sayıda zabıta ekibi gönderdi. Bölgede Yalova Emniyet Müdürlüğü tarafından da güvenlik önlemi alındı.

Yıkımı engellemek isteyen işletmeciler ve çalışanlar alanda toplandı. Bazı kişiler işletmelerin kapalı çıkmalarının yıkılmaması için araçlarını dükkanların önüne çekti. Bir süre sonra iş makineleri bölgeden ayrıldı. Yıkıma karşı çıkanlar durumu alkışla protesto etti.

Yalova Belediye Meclisinde nisan ayında Badgodesberk Parkı'nın yanında bulunan Mihenk Sokak'taki işletmelerin çıkmalarıyla ilgili imar mevzuatına göre düzenlenme gerçekleştirilmişti.

EKMEĞİMİZ İLE OYNAMA BAŞKAN”

Yalova Belediye Meclisi’nin 16.04.2018 tarihinde yaptığı Olağanüstü Meclis Toplantısında oy çokluğu ile kabul edilen kararı neticesinde; Mihenk Sokak, Rıhtım Caddesi ve Gazipaşa Caddesinde bulunan işyerlerinin açık alanlarının kullanım esaslarına uygun hale getirilmesi kararı alınmıştı.Son tarih olan 6 Mayısa kadar işletme sahipleri tarafından bir düzenleme yapılmadı.Bunun üzerine yıkım ekibi ve zabıta harekete geçti. Esnafa  bir kez daha pazar akşamına kadar  müddet verildi.

Madem mecliste böyle bir karar alındı buna saygı gösteriyoruz diyen esnaf ise," Partiler arasında mekik dokuyoruz.Biri diğerine topu atıyor.Burada yanlış alınan bir karar var.Bu kararın düzeltilmesini bekliyoruz.Hiç olmazsa ekim sonuna kadar ertelenmesini istiyoruz.Burada filler tepişiyor.Olan esnafa oluyor." dediler.

GERİ ÇEKİLECEK

Yalova belediyesinin işletmelere tebliğ ettiği ve 6 Mayıs'a kadar uygulamasını istedi yeni proje de ,Rıhtım Caddesi'ndeki çıkmaların yoldan 4 metre çekilmesine ve binadan en çok 7 metre ileriye gidecek şekilde yeniden düzenlenmesine, Bad Godesberg Parkı olarak bilinen Mihenk Sokak’taki işyerlerine 10 metrelik geçici alan kullanımı hakkı verilerek bunun için işletmelerle işgaliye sözleşmesi imzalanmasına, Gazipaşa Caddesi’nde ise 8 metre olan kamusal alanlara taşma mesafesinin 5.5 metreye çekilmesine oy birliği ile karar verildi. Alınan bu karar, Yalova Belediyesi Dış Cephe Yönetmeliği'ne işlenecek ve bu sayede Sayıştay’ın belirttiği hukuksuzluk ortadan kalkmış olacak. Buralarla ilgili yıkım kararları da uygulanması şartı kalmayacak. Meclis; Rıhtım Caddesi, Gazipaşa Caddesi ve Bad Godesberg Parkı'ndaki düzenlemeyi  AK Partili ve CHP li meclis üyeleri oy çokluğu ile kabul etti.İşte bu uygulamaya uymayan işletme sahipleri ile belediye arasında çekişmeye neden oluyor.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ile görüşen esnaf bir hafta daha ek süre talep etti. Esnafın talebini olumlu karşılayan Başkan Salman, çıkmaların kaldırılması için süreyi uzattı.

İlk Uygulamayı Kendi Yerimizde Yaptık

İşyerlerinin açık alanları kullanmalarıyla ilgili yapılan işlem yalnızca belediyeyi ilgilendiren bir konu değil” diyen Başkan Salman; “Bu alanlarla ilgili resmi rapor var. Bu rapor doğrultusunda hem halkımızın menfaatlerini hem de iş yeri sahiplerinin menfaatlerini göz önünde bulundurarak bu durumu çözüme kavuşturma gayreti içerisine girdik. Bu alanlarla ilgili bir yönetmelik hazırladık. Hazırlanan yönetmelik 16.04.2018 tarihinde yaptığımız Olağanüstü Meclis Toplantısında oy çokluğu ile kabul edildi. Yönetmeliğe uygun olarak işyerlerinin yasal çizgiye çekilmesi için esnafımıza gerekli bildirimi yaptık. İlk olarak kendi tesisimiz olan Belediye’nin yerinde uygulama yaptık. Esnafımızın da aynı şekilde hareket etmesini istedik. Ancak bazı kesimler yasal sürece uymak yerine farklı yolları tercih etmeye kalktılar” dedi.

Ben O Derneğin Kurucu Üyesiyim

“Benim nasıl bir Fenerbahçeli olduğumu sadece Yalovalılar değil, herkes bilir” diyen Başkan Salman sözlerini şöyle sürdürdü; “Durumdan vazife çıkartmak isteyenler sanki işyerleri komple yıkılıyormuş gibi bir algı yaratma peşindeler. Renklerine gönül verdiğim, kongre üyesi olduğum, buradaki derneğin kuruluşunda yer aldığım, başkanlığını yaptığım Fenerbahçeliler Derneğinden bugün üyelerine “derneğin yıkıldığı ve sahip çıkmak üzere derneğe gelmeleri gerektiği” mesajı atılarak insanlar galeyana getirilmek istenmekte. Beni camiam ile kimse karşı karşıya getiremez. Dernek yıkılmıyor. Derneğin yasal olmayarak yaptığı tente kaldırılıyor. Bu işlem ne için yapılıyor kamu menfaati için yapılıyor” dedi.

Karakterlerini Ortaya Koyuyorlar

Yönetmeliğin altında imzası bulunan Fenerbahçeli Meclis Üyesinin yaptıklarının da sadece şov olduğunu belirten Başkan Salman; “Bu yönetmelik hazırlanırken neredeydin diye sormazlar mı adama. Mecliste sesin çıkmayacak. İşlem yapmaya gelince yanında çalışan personelini de kışkırtmak için göndereceksin. Paylaşım yapıp eleştireceksin. Yalnız unuttuğu bir şey var. Onu o derneğe üye yapan benim. Yaptıklarıyla bu tavırlarla nasıl bir karakterde olduklarını Yalova halkına bir kez daha kanıtlamış oluyorlar” dedi.

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.