Yukarı Çık
.
10 Mayıs 2018 Perşembe 10:09:00
643 kez okundu.
Koçal'ın bombası mecliste patladı.Tazminattan korkan Yalova belediyesi mahkeme kararına uymama kararı verdi.İş Arap saçına döndü

Yalova belediyesi, eski Başkanı Yakup Koçal döneminde parça parça satılan Fatih Caddesindeki  arberetum arazisi pimi çekilmiş bomba gibi Yalova belediyesinin kucağında patladı.Bir yanda mahkeme kararı, diğer yanda ise mahkeme kararına uyulursa araziyi satın alanların olası tazminat davası açmaları.

Bursa İdari mahkemesinin geçtiğimiz aylarda verdiği" Otel değil,yeşil alan olarak kullanın" kararına Meclisteki bir CHP li üyenin AK Partili belediye meclis üyeleri ile birlikte hareket etmesi ile Yalova belediye meclisinden "mahkeme kararına uymama" kararı çıktı.

TARTIŞMALAR YAŞANDI

Yalova Belediye Meclisi oturumların son gününde , Arberetum tartışması yaşandı.Bursa Bölge İdare Mahkemesi tarafından Yalova Belediye Meclisi'ne Arberetum arazisinin yeşil alana dönüştürülerek imar planlarına işlenmesine yönelik hükmedilen Mahkeme kararı bir önceki ayki oturumda İmar komisyonuna sevk edilmişti.

KİM TAKAR MAHKEMEYİMİ DİYORLAR?

İmar komisyonu, Mayıs ayı meclisinde alınacak kararı belediye meclisince alınmasının daha doğru olacağına yönelik karar vermesi üzerine, Meclis oturumunda tartışmalar yaşandı.

Bilindiği gibi, TMMOB Bursa Şehir Plancıları Odası tarafından Yalova Belediye Başkanlığı hakkında Bursa 3.İdare Bursa 3.İdare mahkemesinin 2016/48 esas sayılı dava dosyası ile davada 19.10.2015 tarih ve 281 sayılı meclis kararının iptali çıkmış, Bursa 3. İdare Mahkemesi, aldığı kararla arberetum arazisi olarak bilinen alanda yapılan imar değişikliklerinin tamamını iptal ederek burayı yeniden  yeşil alana çevrilmesine hükmetmişti.

Bursa 3. İdare Mahkemesinin gerekçeli kararında;  1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı revizyonu ile arberetum alanının Belediye Hizmet alanı ve idari Tesis Alanı olan arazi kullanımının Turizm ve Eğitim Tesisleri Alanı olarak değiştirildiği,benzer değişikliklerin 1/1000 ölçekli uygulama imar planında da yapıldığı,kentsel açık ve yeşil alanları azaltıcı nitelikte bir değişiklik olduğu Yalova Kent merkezi içerisinde kalmış az sayıdaki yeşil ve açık alanlardan biri olan Arberetum alanını korumanın Kamu Yararı açısından önemli olduğu dolayısı ile 1273 ADA 15-16-22-23-24-25-26-30-31 parsellere ilişkin plan değişikliğinin Şehircilik İlkeleri,Planlama Esasları Ve Kamu Yararına Uygun Olmadığına Hükmetmişti .

Yalova Belediye Meclisi Bursa 3. İdare Mahkemesinin Arberetum arazisinin yeşil alana dönüştürülerek imar planlarına işlenmesine yönelik hükmedilen Mahkeme kararını bir önceki  ayki oturumda İmar komisyonuna sevk etmişti. Mayıs ayında toplanan İmar komisyonu, konuya ilişkin herhangi bir gerekçe öne sürmezken bu konunun doğrudan Yalova belediye meclisinde ele alınmasını ve görüşülmesini talep etti.

Yalova Belediye Meclisinin İmar Komisyonu Başkanı Ak Partili Meclis Üyesi Cemil Aydın, TMMOB Bursa Şehir Plancıları Odası tarafından Yalova Belediye Başkanlığı hakkında 2015 yılında açılan davanın geçtiğimiz aylarda sonuçlandığını, Bursa 3.İdare Bursa 3.İdare mahkemesinin 19.10.2015 tarih ve 281 sayılı meclis kararının iptalini talep ettiğini, Ancak, 2016 Yılında Yalova Belediye Meclisinin aldığı kararla, Yalovaspor Tesislerinin bulunduğu alan ile Kirazlı bölgesindeki alanın yeşil alan olarak planlara işlenmesinden sonra, mahkemenin öne sürdüğü gerekçenin kendiliğinden ortadan kalktığını söyledi.

AK Parti Grup Sözcüsü Kasım Avar  2016 yılında yapılan imar revizyonu ile mahkeme kararının dayanağının kalmadığını söyledi. CHP Grup sözcüsü Şerafettin Çelik ise mahkeme kararının oylanamayacağını ve uygulanması gerektiğini savundu..

AK Parti ve CHP'li meclis üyeleri arasında konu ile ilgili tartışmalar yaşanırken. AK Parti Grup Sözcüsü Kasım Avar, 2016 yılında yapılan plan revizyonu ile davaya dayanak olan noktaların ortadan kaldırıldığını söyledi. Avar, aynı zamanda herhangi bir karar alınmasına gerek olmadığını da dile getirirken, CHP Grup Sözcüsü Şerafettin Çelik ise mahkeme kararının uygulanması gerektiğini ve buranın yeşil alan olarak planlara işlenmesi gerektiğini söyledi.

Tartışmaların siyaset içerikli olduğunu belirten AK Parti Grup Sözcüsü Kasım Avar,”Arberetum arazisinin geçmiş yıllarda satılmasına Ak Partili meclis üyeleri gurup kararı olarak Meclis'te Red oyu vermişti. Arberetum tartışmaların yaşanmasına ve satışına o dönem CHP destek vererek meclis den karar çıkartmıştı. Bugün gelinen noktada bizlerin suçlanması ahlaki değil” dedi

Tartışmaların giderek alevlenmesi  ve meclis üyelerin söz alarak konuşmalarının ardından grupların talebi üzerine meclise 5 dakika ara verildi. Her iki gurup, kendi üyeleri ile toplantı gerçekleştirdikten sonra bileşime devam edildi. Mecliste yapılan sayımda 14 Ak Partili Meclis üyesi ile 12 CHP üyesi ve 2 Bağımsız üye yer aldı.

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.