Yukarı Çık
.
11 Mayıs 2018 Cuma 10:07:49
412 kez okundu.
Yalova'da Iraklılar sandık başına gitmeye başladı.

Irak'ta 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü yapılacak seçimler öncesinde Türkiye'de yaşayan Iraklı göçmenlerin oy kullanma işlemi başladı. Türkiye'de 6 ilde sandık kurulu oluşturdu. Yalova'da Hacımehmet ovasında bulunan ve Arap öğrencilerin okuduğu okul da  kurulan sandıkta, Bursa ve Yalova'da yaşayan Iraklılar oy kullanmaya başladı. Sabah otobüslerle Bursa'dan Yalova'ya getirilen Iraklı göçmenler, güvenlik taramasından geçtikten sonra oy kullanılacak olan noktaya alındı.

Yalova'daki işlemlerle ilgili olarak bilgi veren Yalova Bölgesi Seçim Müdürü Muhandis  Majdi  Majeed, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne bize burada güvenli bir ortamda seçim imkanı tanıdığı için teşekkür ederiz. Yalova ve Bursa'dan gelen yaklaşık 7 bin kişi burada oy kullanıyor" dedi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Ankara Temsilciliğinden yapılan yazılı açıklamada, 12 Mayıs 2018'de yapılacak Irak genel seçimleri dolayısıyla Türkiye'de perşembe ve cuma günleri oy verme işlemleri gerçekleşecek, Bir ay önce Irak Seçim Komiserliğinden Türkiye'ye gelen heyetin burada yaşayan Iraklıların nasıl, nerelerde ve ne zaman oy kullanacaklarını tespit etti. İster Cephe Temsilciliği olarak ister sivil Türkmen kuruluşları olarak heyetle yaptığımız toplantılarda, başta Türkmenler olmak üzere bütün Iraklıların Türkiye'nin hangi şehrinde ve ne yoğunlukta yaşadıklarını kendilerine bildirdik. Türkiye'de çoğunluğunu Türkmenlerin oluşturduğu bir mülteci kitlesinin bulunuyor. Komiserlikten gelen heyetin, sandık görevlilerini daha çok belli bir parti mensuplarından seçtiğine ve çok az sayıda ITC adayına yer verildi.Türkiye'de 100 binin üstünde seçmen belirledi. Türkiye genelinde toplam 74 sandık tahsis edildiği, her sandığa atılacak oy sayısını da 1000 ile sınırlandırıldı. Bu nedenle mevcut seçmenlerden sadece 74 bininin oy kullanabilecek." dedi.

Komiserliğin, Ankara, İstanbul, Yalova, Çorum ve Sakarya gibi şehirlerde sandık kurulmasına karar verdiği bildirilirken, bu şehirlerde hem genel seçmen hem de Türkmen seçmen sayısının az olduğuna işaret edildi. Yalova, Çorum ve Sakarya'da ağırlıklı olarak Arap seçmenin bulunduğu bilgisine yer verilen açıklamada, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Mersin gibi binlerce Türkmen seçmenin bulunduğu şehirlere ise sandık tahsis edilmedi.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.