Yukarı Çık
.
16 Mayıs 2018 Çarşamba 07:28:08
539 kez okundu.
Bu iş için Ankara müfettiş gönderiyor...Ya yıkılacak...ya yıkılacak

Bir müddet önce yıkım tebligatı yapılan dükkan önlerinde bu gün hararetli dakikalar yaşandı.2. defa greyderle gelen belediye ekipleri yine  engellendi.Dükkan sahipleri iş makinelerinin önüne yattı ve bir kez daha belediye ekipleri çekilmek zorunda kaldı.

Yalova belediye başkanı  Salman sırf bu iş için bize yıkım emrini veren müfettişler yarın kontrole geliyor.Yıkmak zorundayız" dedi.

TEBLİĞE UYULMADI

 Belediyesi tarafından Bad Godesberk Parkı’nın yakınındaki Mihenk Sokak’taki işletmelere, geçen nisan ayında belediye meclisinde alınan dükkan çıkmalarını imar mevzuatına göre düzenlenmesi kararını tebliğ etti ve dükkanların yeni uygulamaya göre düzenlemesi için süre tanıdı.

Yeni düzenlemeye uymayan işletmelerle ilgili yıkım kararı alan belediye, bir hafta önce bölgeye iş makinelerini gönderdi, ancak esnafın karşı çıkması üzerine yıkım gerçekleşmeden ekipler bölgeden ayrıldı.

2.YIKIM GİRİŞİ

Mihenk Sokak’ta yıkım işlemini gerçekleştirmek için belediye bugün yine bölgeye iş makineleri ve çok sayıda zabıta ekibi gönderdi. Bölgede Yalova Emniyet Müdürlüğü tarafından güvenlik önlemleri alındı. Kapalı çıkmaları yıkılacak olan işletmelerin sahipleri ve çalışanları ise iş makinelerinin önüne oturarak ve üstüne çıkarak yıkımı durdurmaya çalıştı.

Bu sırada esnaf ve zabıta arasında karşılıklı itişme yaşandı. Bir süre esnaf ve zabıta karşı karşıya beklemeye geçti. Bu sırada esnaf, zabıtalara su ikram etti. Bir süre sonra ise iş makineleri bölgeden ayrıldı.

YA YIKILACAK,YA YIKILACAK

Yıkımı kendi kafamızdan uydurmadık,Ankara tebliğ etti diyen belediye başkanı Vefa Salman ise,"Bu bir kanuni bir sorun.Bir yıldan beri devam eden bir konu. Biz elimizden geleni yapmaya çalıştık.Esnafın halini bilen bir insanım.Onlar kadar onları düşünen bir insanım.Sadece Bad Godesberk Parkı ı değil diğer belirttiğimiz kendilerine tebligat yaptığımız diğer  yerler de var.Hepsini uyardım." Bir gün gelecek yıkmak zorunda kalacaksınız" dedim.Meclis kararı gereği Rıhtım caddesinde sorun kalmadı.

Biz, Badgodesberk Parkında   çekmeleri yapmalarını istedik. Biz anlayış gösterdik.Ama onlar inat ediyor.Türkiye'nin dört bir yanında bu tip yerlerin yıkımı var.Onlarda böyle olacağını biliyorlar.Bu konu için Ankara'dan müfettiş geliyor.Bize yıkın diye talimat verdiler.Yıkmak zorundayız.Halka geçecek yol kalmıyor. Orta yolu bulduk.Ona da uymadılar. Şimdi Ekim ayına alalım diyorlar.Biran önce yasayı uygulamak zorundayız..Bu iş ya bitecek ya bitecek." dedi.

Öte yandan Barış sokaktan geçecek yer kalmadı diyen vatandaşlar ise,"  umarız kamuya ait Barış sokak ve İş Bankası sokağına da el atarlar.Lokantalar her geçen gün daha çok yayılmaya başladı.Araç yasağı var diyorlar.Lokantaların motorize dağıtımları sokakta yarış yaparak yayaların hayatını tehlikeye sokuyor.Barış sokakta  10 m2 dükkan var 20 m2 çıkma yapmışlar, yayaların geçiş alanı kalmadı . Neredeyse artık masaların üzerinden atlayacak duruma geldi. Bir yeri yıkarken diğer yere taviz verilmemeli." dediler.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.