Yukarı Çık
.
29 Mayıs 2018 Salı 10:12:05
640 kez okundu.
Yalovadaki zararın 10 milyon olduğu tahmin edilirken Ziraat Odası Başkanı daha geçen seneden 1 TL dahi verilmediğini söyledi

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Yalova, Çiftlikköy ve Altınova ilçelerinde kuvvetli yağışlar sonucu meydana gelen sel baskınlarında zarar gören bölgelerde incelemelerde bulunurken, Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli,  "Geçen yıl Koruköy'de yaşanan afette, hasar görenlerin durumları hala sonuçlanmadı. Kimseye 1 TL bile destek sağlanmadı. Sadece banka kredileri erteleniyor.." dedi.

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz’a, Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar, Çiftlikköy Kaymakamı Cengiz Karabulut, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan ve kamu kurumlarının il müdürleri eşlik etti.

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz yaptığı açıklamada; “İlimizde yaşanan sel baskınları nedeniyle, Valiliğimiz başkanlığında, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kaymakamlıklarımız ve Belediyelerimize bağlı ekiplerimiz sel afetinin yaşandığı bölgelerde öncelikli noktalarda vatandaşlarımıza ulaşmış ve gerekli tedbirler alınarak hasar tespit çalışmalarına başlamıştır" dedi

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz". Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla gerekli tüm tedbirler alınmış olup hasar tespit çalışmaları da ivedilikle başlatılmıştır. Vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için gerekli tüm çalışmalar yapılacaktır.” dedi.

ODA BAŞKANI DERTLİ

Yalova valisi "Devlet yaraları saracak" derken Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Devlet " 'Biz, hasarlara destek vermiyoruz. TARSİM'e, sigortalı yapacaksın" demesinden yakınarak,"Ziraat Odası olarak bütün hasarlı bölgelerde kontrollerimizi yaptık. Sular çekilmeden afetli bölgelere girmek mümkün değildi. Sular çekildikten sonra baktığımızda, örneğin, Kazimiye köyünde hasar ve zarar yüksekti. Yalova'nın belirli köylerinde; Safran’da, Altınova bölgesinde korkunç zararlar var. Tabii bu büyük bir afetti. Sanki gök delindi aşağıya sel geldi. Görevliler şu anda arazide. Tespit çalışmaları yapılıyor.

TESPİT YAPILIYOR AMA.....

Tespit çalışmaları yapılıyor ama devlet de şunu söylüyor artık: 'Biz, hasarlara destek vermiyoruz. TARSİM'e, sigortalı yapacaksınız.' Milletin şu anda canı yanmış durumda. Çok büyük hasar var.  Allah'tan ölümcül vakalar olmadı. Bir de onun acısını yaşardık. Bu tür sıkıntılarda devletin her zaman el uzatmasını istiyoruz. Devletin, "işte biz TARSİM verdik kenara çekiliyoruz" dememesi lazım. Yalova Valiliği, İl Özel İdaresi gibi kurumların insanların yaralarını sarması gerekiyor. Bu yaralar az-buz değil. İnsanların bu hasarları karşılayacak imkanları yok. Mümkün olduğunca 'Devlet Baba'nın elini uzatması lazım.

1 TL.BİLE ÖDEMEDİLER

Tahminen 10 milyon TL’nin üzerinde bir zararın oluştu. Geçen yıl Koruköy'de yaşanan afette, hasar görenlerin durumları hala sonuçlanmadı. Kimseye 1 TL bile destek sağlanmadı. Sadece banka kredileri erteleniyor. Bu son yaşanan ufak bir afet değil. İnsanlar mağdur. Bu konuda yetkilileri göreve çağırıyoruz. Söz değil; icraat gerekiyor. Destek vermek zorundalar. İnsanlar bitme derecesine gelmiş. Sıkıntı içerisindeler. Tesisleri tekrar eski haline getirebilmek için çok uğraşıyorlar. Tahminen 10 milyon TL’nin üzerinde hasar var. İnanın ağzımız açık kaldı. Tam mevsimlik çiçeklerin yetiştirilme zamanıydı. Bu insanların tekrardan hayata döndürülmeleri gerekiyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tespitlerini yapıyor. Ancak bürokratların Ankara'da bu işi halletmeleri gerekiyor" dedi..

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.