Yukarı Çık
.
6 Temmuz 2018 Cuma 09:46:38
513 kez okundu.
Yalova siyasetinde partiden ihracı istendiği iddia edilen CHP li belediye başkanı Vefa Salman da basın önünde konuştu..

Yalova  Belediye  Başkanı  Vefa  Salman, CHP il teşkilatı  tarafından  partinin  grup toplantılarına katılmadığı  gerekçesiyle  disiplin  kuruluna  sevk  edilmesinden sonra CHP    Yalova İl Başkanı Bahar Doğan kişisel Web adresinden   açıklamalarda yaptı.Doğan "İhraç talebi yok" derken grup toplantılarına katılmayanların, Uymamamın karşılığı partiden kesin çıkarmadır" dedi.

Yalova siyasetinde partiden ihracı istendiği  iddia edilen CHP li belediye başkanı Vefa Salman da basın  önünde konuştu..Salman yaptığı açıklamada disiplin  kuruluna  sevk  gerekçesini  komik   bulduğunu  söyleyerek, " Bizim kendi partimiz  içindeki  sıkıntı da zaten  bilinen bir  gerçek.

Bunlar dururken bir de Yalova'da bir kriz yaratılmasını   trajikomik  buluyorum. Hiçbir  suçu  ve kabahati  olmadığı  halde böyle bir konudan dolayı  gündem   meşgul  edildiği için  tüm   Türkiye  kamuoyundan    özür dilerim.

SUNİ GÜNDEM

Benim  bilgilenmem de  bir duyum  sonrası. Bir il yönetim  kurulu  üyesini  aradıktan sonra oldu. Bizim  tüzüğümüzün  ilgili  maddesi  gereği  zaten  il  belediye  başkanları  merkez  yönetim  kurulu  tarafından   ancak   yüksek  disiplin kuruluna   sevk  edilebilir. Amacı  nedir?  Ne yapılmak  isteniyor?   Ben  anlamakta  zorlanıyorum. Yalova  seçmeni, Yalova  kamuoyu, Yalova  halkı  sağ duyusuyla  her  şeyi   yakından takip ediyor, biliyor. Bundan bir sonuç  çıkmayacağı da ortadayken niye böyle suni gündem  yaratılmaya  kalkışıldığını gerçekten  anlamakta  zorlanıyorum. Yalovalılar gelinen noktayı biliyor. Ben kendi  adıma da partim adına da bu şekilde  kamuoyu gündemini oluşturmaktan  rahatsız ve üzgünüm.

KOMİK  BİR  DURUM

Parti   üyelerinin  olaylara  vakıf olduğunu  ifade  eden  Salman, "Daha yeni  bir  seçimden  çıkılmıştır. Neden seçime  kadar  beklenmiştir? Seçimden sonra  ne  tüzük  ne  de  hukukta  dayanağı  olan  bir girişim. Gerçekten  komik  bir  durum.

Parti  tüzüğünde  belediye  başkanlarının  doğal  üye  oldukları  için grup toplantısına  katılma zorunluluğunun bulunmuyor.

YALOVA'YA  İHANET

"Siyasi  bir karmaşa  yaratmaya  hiç  gerek  yoktur. Hatta  siyasi  karmaşanın en kötü  zamanıdır. Bu Yalova'ya  bir anlamda sıkıntı yaratır. Yalova'ya  ihanettir. Türkiye'ye ihanettir.  Ben  karmaşanın, kavganın  içerisinde  hiçbir  zaman olmadım, gene olmayacağım. Ben  bu  olaya  komedi  şeklinde yaklaştım. Zaten  onlar da bunun  komedi   olduğunu  biliyor. Sonucunun  çıkmayacağını  da  aslında biliyorlar. Amaç  belli  ama bu amaca ne yazık ki  ulaşamayacaklar. Yaptıkları da yanlarına kar kalır mı, kalmaz  mı onu da en  iyi  partinin  yetkili  kurulları  değerlendirecektir diye  düşünüyorum." dedi.

Bu konu parti meselesidir.Parti içinde konuşulur diye CHP İl Başkanı Bahar Doğan,Bir Yandan " İhraç talebimiz yok" derken bir yandan da Arberetum konusun Salman'ı suçladı.

Doğan," Sayın Vefa Salman ile ilgili herhangi bir konu İl Yönetim Kurulunda hiç görüşülmemiştir. Herhangi bir karar alınmamıştır. Basına yazacağına İl Başkanı olarak keşke bana sorsaydı. Yalova Belediye Başkanı Sayın Vefa Salman’ın “ihraç istemiyle İl Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi kararına tepki gösterdi.” Haberini okudum. Haber doğru değildir. Sayın Başkanın bu açıklamasını şık ve etik bulmadım. Sadece Sayın Başkanın Grup toplantılarına katılmadığını ve grup kararına uymadığını Genel Merkeze Bildirdim. Bu haber karşısında açıklama yapmam gerekti.

EĞER GRUP KARARINA UYSAYDI !... 

Sayın Başkan “Yalova’da bir kriz yaratılmasını trajikomik buluyorum” demiş. O zaman CHP Grup toplantılarına katılacaksın ve CHP grup kararlarına uyacaksın.”  Sayın Salman Grup toplantılarına katılsaydı, AKP ile birlikte oy kullanmayıp grup kararlarına uysaydı, bugün Rahmetli Cengiz KOÇAL ve Mehmet  MOĞOLTAY’ın bin bir emekle Yalova ya kazandırdıkları, Yakup Koçal'ın da sattığı Arberetumu tekrar Yalova'ya geri kazandıracaktık. Mahkeme kararına  aykırı karar aldılar. Mahkeme Kararı 1999 depreminde toplanma alanı olarak önemli görev Arberetumun yine anı kalması yönünde idi. Bu durumu da CHP Genel Sekreterliğine bildirdim.

"ABİ TALEBİNİ DURDUR"

CHP Tüzük ve Yönetmeliklerine göre Belediye Başkanları ve Meclis Üyeleri grup kararlarına uymak ve özür beyan etmedikçe grup toplantılarına katılmak zorundadır. Uymamamın karşılığı partiden kesin çıkarmadır. 16 Yıldır birlikte siyaset yaptığımız ve birlikte çok zorlu mücadeleler verdiğimiz Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Muharrem İnce; “Abi Belediye Başkanı Sayın Vefa Salman ile ilgili talebini geri çekmeni istiyorum beni kırma.” Dedi. Bunun üzerine Genel Merkeze yolladığım bu talebimi şimdilik durdurdum. 

KİMSE PARTİDEN BÜYÜK DEĞİLDİR

Her partinin olduğu gibi CHP nin de tüm üyeler ve seçilmişleri ile ilgili kuralları belirleyen Tüzüğü ve Yönetmelikleri vardır. İster İl Başkanı, İster Belediye Başkan, ister Meclis Üyesi olsun, tüm seçilmişler, yönetimler partinin üstünde ve partiden büyük değildir. Özellikle seçilmişler yüzünü örgütüne dönecek, örgütünü kucaklayacak, İl Başkanı ve İl Yönetiminin; örgütü, Genel Başkanı ve Yönetimini temsil ettiğini bilecek. CHP Tüzük ve Yönetmeliklerine uyacak.

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.