Yukarı Çık
.
7 Ağustos 2018 Salı 20:01:01
629 kez okundu.
Bürokratlarda,siyasilerde kulak arkası yapıyor

Yalova Atık Su ve Kanalizasyon Altyapı Tesisleri'ni İşletme Birliği (YASKİ) Başkanı Ahmet Özsümer, 40 milyon dolar değerindeki Yalova İleri Biyolojik Arıtma Tesisleri'nin 1 milyon liralık elektrik borçları nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını söyleyerek, " Yalova da Çevre kanunun uygulanması için ne bürokratlar nede siyasiler üzerine düşen görevi yapmıyor" dedi.

Çevre kanununda Belediyelerin vatandaştan topladıkları atık su paralarını başka şekilde kullanamaz diyen Ahmet Özsümer, Yalova da atık su toplama Birliği, 2011 yılında kuruldu.Benim başkan yardımcısı olduğum dönemde de belediye bu paraları başka yerlerde kullanmış olabilir.Ben o zaman ne mali işlerden sorumlu başkan yardımcısıydım.Ne de  bu Birliğin içindeydim.Geçmişte yapılan hataların devamlı olması mı lazım.?

Şuan bu Birliğin içindeyim.Zor durumdayız.Varlık içinde yokluk çekiyoruz.Yalova Belediyesi borcunu ödese veya aylık  300 bin lira para ödese sorun yaşamayacağız.

KREDİMİZ BİTTİ

Tesis çalışmaz ise, Yalova da  halk sağlığını tehdit eden boyutta problemler oluşabilecek. Borçları  4 yıldan beri erteliyoruz. Artık kredimiz bitti. 1 ay erteleme oldu. Ondan sonra ne olur bilemiyoruz.

4 yılda 4 büyük projeyi hayata geçirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Tesislerin elektrik borçları konusunda sıkıntı yaşıyoruz.

Yalova Belediyesi'nin güncel borcu 4 milyon 444 bin. Çiftlikköy Belediyesi, Taşköprü Belediyesi, Termal Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi'nin ise borcu yok.Birliği sıkıntıya sokan sadece Yalova belediyesi.

KULAK  ARKASI YAPIYORLAR

Elektrik ile  ilgili problem 2016 yılından beri devam ediyor.Bu konuda bürokratlarda, siyasilerde sorunu kulak arkası yapıyor.Sorun kulak arkası yapılacak bir  şey değil.Eğer elektrikler dağıtıcı firma tarafından kesilirse tesis çalışmayacak.Bulaşıcı hastalıklar yayılacak.

Onlar siyaset yapıyor, bizde siyaset yapıyoruz. Siyaseten,  ellerinden geldiğince zor durumda bırakmak için ne geliyorsa yapıyorlar. Bu çok da önemli değil ama insanın ağırına giden bir taraf var. Biz burada bir mücadele veriyoruz.

Çıkıp '3 yıldır sesi çıkmıyordu, seçimler yaklaşıyor, herhalde aday olmayı düşünüyor' diyorlar. Yalova Belediyesi ile ilk yazışma tarihimiz 13 Mart 2015. Diyorlar ya 3 yıldır güzel geçiniyorlardı. Biz ilk yazışmayı 2015'te yaptık. İçişleri Bakanlığı ile Valiliğe gönderdiğimiz yazılar ise 27 adet. 2016 yılından beri bas bas bağırıyoruz; bu tesis duracak, bu tesisin elektrikleri kesilecek diye. 'Düzenli ödeme yapılmıyor' demişiz. O tarihten bugüne kadar böyle gelmiş.

ÇEVRE KANUNU UYGULATSINLAR

Yalova da Çevre Kanunu uygulanmıyor.Yasa bu paranın başka yerde kullanılmaması gerekir.Yalova belediyesi bu parayı halkımızdan çatır çatır topluyor. Aynı şekilde binalardan toplanan oto park paraları gibi başka yerlerde harcıyorlar.Bu bir suçtur.Defalarca yetkililere söyledim." Yasaları uygulayın" dedim.

4 yıldır kanunu uygulamıyorlar. 'Halk sağlığını tehdit edecek' dedim. '40 milyon dolarlık, Türkiye'nin sayılı tesislerinden birisi. Durma noktasına gelecek' diyoruz. Bu güne kadar herkes sorunu kulak arkası yaptı. Elektrik kesintisiyle ilgili durum basında yer aldı. 'Valilik duruma el koydu' denmişti. Ben de çıkıp açıklama yapmıştım. 'Sorun kalkmadı, devam ediyor' demiştim. Vali, 1 aylık bir uzatma yaptı. Daha sonra AK Parti Yalova İl Başkanı çıktı açıklama yaptı. 'Devreye girdik, bakanlık düzeyinde görüştük' denildi. Görüşülen şey belli. Yine 1 ay uzatıldı. Biz 4 yılı tamamladık. 4 yıldır biz bu uzatmaları hep oynadık. Dağıtım şirketi, özel sektör. Onlar bizim için iyi niyetli ve bizi idare ettiler. Patronlarını zaten ben defalarca arattırdım. Araya birilerini koyduk. Bir sürü insana arattırdık. Defalarca ertelete ertelete bugüne geldik. Peki 1 ay sonra ne olacak?"

HERKESE SİTEM EDİYORUM

Gerçekten herkese sitem ediyorum ve gerçekten doluyum. Yalova Belediyesi'ne artık kızmıyorum . Onlar zaten siyasetini yapacak ama buna neden izin veriliyor, neden kulak tıkanıyor?

Tesisler 7 gün 24 saat çalışıyor.Bu duruma karşı kulağını tıkayanlar, gözlerini kapayanlar var. Benim derdim, birilerinin bu konuda yargılanması, ceza alması falan değil. Bizim derdimiz üzüm yemek; bağcıyı dövmek değil. 1 ay sonra ne olacağı muamma. Muhtemelen elektrik de kesilebilir. Arattıralım, ertelettirelim derdinde herkes. 'Parayı ödettirelim, borç kapansın' diyen yok. Bu tesisin durması demek; 1 hafta içerisinde bütün bacalar taşar, Allah korusun, ciddi anlamda halk sağlığını tehdit eden bir durum söz konusu olur"" dedi.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.