Yukarı Çık
.
6 Eylül 2018 Perşembe 18:04:02
489 kez okundu.
Depreme gelince para yok...Oto böceğe para çok...

8 mahalle,1 belde,2 ilçede MAG yapılanması olan Yalova'da acil durumlarda kullanılmak üzere 15 yıl önce il'in muhtelif yerlerine konulan deprem Konteynerleri belediyelerin ilgisizliği çürümeye başladı.Mahalle afet gönüllüleri Vakfı tarafından alınan konteynerler 15 yıl yağmur altında çürümeye başladı. Yağmur suları üstten içeriye girince içerdeki malzemeler çürümeye başladı.

Yalova da gönüllüler tarafın kurulan Yalova MAG DER  Yalova merkezde 8, Çiftlikköy, Altınova ve subaşında MAG yapılanmalarını tamamladı ve eğitimler vermeye başladı.Ama kendilerine el uzatması gerekenler ilgisiz kaldı. Yasalar gereği deprem konusunda yapmak zorunda olduklarını yapmadılar.Gönüllülerin sesine kulaklarını tıkadılar.

KENDİ İMKANLARIMIZLA....

MAG -DER  başkanı Sabri Karaçam," Marmara da her an büyük bir deprem olasılığı varken Yalova da yetkililer bu konuya üç maymunları oynuyor. 1999 dan bu yana sadece bir yere acil toplanma alanı tabelasını astılar. Sadece yetkililerin bildiği  alanlarda alt yapı yok. Bizler gönüllüyüz..Bize malzeme lazım.Eldeki malzemeleri korumamız lazım. Belediyeler oto çöpe para bulurken " bize malzeme lazım" dediğimizde " paramız yok" diyorlar.Biz para değil depremde kullanılacak malzeme ve konteynerlerin bakımını yapmalarını istiyoruz.Malzememiz yok.Her şeyi kendi imkanlarımız ile yapıyoruz.İçinde depremde kullanacağımız aletlerin bulunduğu Konteynerlerin durumu içler acısı.

15 YILLIK

15 yıllık bir konteyner bir kez kendi imkânlarımızla dış boyasını yaptırdık şu an tüm konteynerlere   boya ve bakımının yapılması gerekiyor Yalova Belediyesi baskı neticesinde 6 konteynerinin çatılarını yaptı şimdi akıtmıyor.

ÇİFTLİKKÖY 3 YILDIR SES VERMİYOR

Çiftlikköy de Belediye Başkanı ile görüşmemiz oldu yardım ve çürüyen konteynerlerin için destek vereceklerini söylediler. 3 yıl geçti hiçbir destek vermediler. Son görüşmemizde" en azından üstünü örtün yağmur girmesin" dedik.O da yapılmadı. Yerel idareler kanununda (5393) 75/c yardım ve destek vermeleri gerekiyor Ayrıca İçişleri Bakanlığını bu konuda belediyelere yasal talimatları olmasına rağmen maalesef ilgilenmiyorlar. Belediye ve Özel idarelerin destek amaçlı her türlü yardımın yapılması yasada var. Yerel idarelerin destek vermesi gerekiyor.

ANLAMIYORLAR

 Gerçekten bu konuda Yardıma ihtiyacımız var. Olası Depremlerde bu konteyner ve içi ekipmanı Halk için kullanılacak. Anlattık, İzah ettik, Bilgiler verdik Anlatmak çözüm getirmedi. Birinci derece Deprem Bölgesinde yaşıyoruz. Yerel idarelerin bu konuda afet planını yapması gerekir. Ortada hiçbir şey yok. Bizler Mahalle Afet Gönüllüleri olarak karşılıksız hiçbir özel menfaat beklemeden görev yapan ekibiz. Bir afet olursa Görevimizi elimizdeki imkânlarla yaparız. Tırnakla kazmak gerekirse kazar enkazdakini dışarı çıkarırız. Bizimkisi karşıdan hiçbir şey beklemeden yapmaktır. Bu Bölgede Deprem olacak. Yirmi beş Milyon İnsan etkilenecek. Türkiye deki yardım ekipleri İstanbul a bile yetmeyecek Yalova ya belki de hiç arama kurtarmacı gelmeyecek ve Yalova da Bizler kendi yağımızla kavrulmak zorundayız dedik ve yalvardık. Kimse sesimizi duymadı. Belediyelerin bu konuda destek vermeleri yasal bir durum ve Belediyelerin Görev sorumluluğunda. Sonuçta yapılanlar bir deprem anında vatandaş için kullanılacak. Burada kişilerin duyarlı olması durumunda problemler daha kolay çözülüyor. Belediyeler sesimizi hiç duymadı. Ekipman gerekiyor dedik Para yok dediler. Ama biz mücadelen vaz geçmedik ayaktayız " dedi

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.