Yukarı Çık
.
10 Eylül 2018 Pazartesi 09:56:42
394 kez okundu.
CHP," Yalova belediye başkanlığını kaybedebileceğimiz 9 ilden biri"

2014 yılında yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde belediye başkanlığını AK Partiden sadece 6 oy farkla Yalova belediye başkanlığını alan CHP de, 2019 yılı için tehlike çanları çalmaya başladı.

Eylül'de yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında CHP'li Seyit Torun bir açıklama yaparak AK Parti ile MHP yerel seçimleri için ittifak yaparsa Yalova'nın da içinde olduğu dokuz  ilde belediye başkanlığını kaybedeceklerini söyledi.

NE OLMUŞTU

2014 seçimlerinde, Yalova'da ilk gün seçimi Ak Parti adayı Yakup Koçal'ın bir oy farkla kazandığının açıklanmasının ardından CHP, 1137 numaralı sandıkta partilerine çıkan 154 oyun 1 olarak görüldüğünü, oylarının HDP'ye yazıldığını belirterek itirazda bulundu.

Ardından Ak Parti de 59, CHP de 65 sandıktaki geçersiz oyların yeniden sayılmasını istedi. İtirazları kabul eden Yalova İl Seçim Kurulu 124 sandıkta yeniden sayım yapılmasını kararlaştırdı. Yeniden yapılan sayımda CHP Li Salman'ın 6 oy farkı ile başkanlığı kazandığı açıklandı.

YALOVA'YI KAYBEDEBİLİRİZ

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'ye konuşan

CHP'li Seyit Torun'un seçim hazırlıkları ve olası ittifak senaryoları üzerine iyi hazırlanmış bir sunum yaptık.

Olası bir AK Parti-MHP ittifakında CHP  9 belediyeyi kaybedebilme riski büyük.Analiz  24 Haziran seçim sonuçlarına göre bir kamuoyu şirketi tarafından hazırlandı. Bunun üzerine 30 Mart 2014 yerel seçim sonuçları ile 24 Haziran seçimlerini ayrı ayrı tablolar yaparak inceledim. İki seçimin dinamikleri farklıdır, buna dikkat edilmesi gerektiğine inanıyorum ama önemli oy kaymaları söz konusu. 24 Haziran sonuçlarına göre eğer AK Parti-MHP ittifakı gerçekleşirse CHP'nin Burdur, Eskişehir, Giresun, Hatay, Sinop, Yalova, Zonguldak ve Tekirdağ'da kaybetme riski büyük.

UMUTLARI İYİ PARTİ

"Ama bir de İYİ Parti faktörü var. Seyit Torun, İYİ parti ile ittifak yapıldığı takdirde bazı illerin CHP'de kalabileceğini söylüyor. Burdur, Tekirdağ, Giresun ve Eskişehir'de İYİ Parti ile ittifak CHP'yi kurtarabilir. Hakeza    Antalya'da, İzmir'de, İstanbul ve Ankara'da İYİ Parti desteği CHP için anlamlı olabilir. 31 Mart seçimleri İYİ Parti'nin yerelde ilk sınavı olacak. Ege ve Trakya'nın bazı illerinde İYİ Parti'nin bir gücü olduğu gözleniyor ama parti ilk günlerdeki pırıltısından uzaklaşıp çalkantılı bir döneme girdi. O nedenle, 24 Haziran'da aldığı oyu yerel seçimlere taşıyabilecek mi? Ayrıca 24 Haziran deneyiminden sonra CHP ile ittifaka girecek mi? Bunlar önemli sorular."dedi

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.