Yukarı Çık
.
13 Eylül 2018 Perşembe 10:01:29
377 kez okundu.
Sendika başkanı dert yandı

Geçtiğimiz haftalarda yanlış ameliyat iddiası ile Türkiye gündemine gelen Yalova Devlet Hastanesi şimdide çalışanlara "Mobing (baskı)" uygulaması ile gündeme geldi.ürk Sağlık Sen Yalova Şube başkanı aynı hastanede üyeleri bulunan Sağlık-Sen sendikasından şikayetçi oldu ve Sağlık-Sen başkanının hastanedeki yöneticilikten ayrılmasını istedi.

ÜYELER ARASINDA AYIRIM YAPILIYOR

Türk Sağlık Sen Yalova Şube Başkanı Samih Kızılkaya ve sendika üyesi hastane personelleri, Sağlık-Sen’in Yalova Devlet Hastanesi’nde ortaya koyduğu uygulamalara tepki gösterdiler. Kızılkaya, “Sağlık-Sen kendi üyelerine torpilli ve rahat işlere getirirken, diğer sendikaların üyelerine ise mobing uyguluyorlar” dedi.

Yalova Devlet Hastanesi’nde görev yapan Türk Sağlık Sen üyesi çalışanlar hastane bahçesinde toplanarak bir basın açıklamasında bulundular. Türk Sağlık Sen Yalova Şube Başkanı Samih Kızılkaya hastanede Sağlık-Sen tarafından haksız bir dizi uygulama ortaya konduğunu dile getirdi. Kızılkaya yaptığı yazılı açıklamada şu sözlere yer verdi, “Yalova Devlet Hastanesinde Türk Sağlık-Sen olarak çalışan personeller ile yapmış olduğumuz görüşmeler ve yapmış olduğumuz faaliyetler sırasında yaşanan aksaklıklar sebebiyle ciddi anlamda personelin görevini bıraktığı ve bu sebeple personel eksikliği bulunduğu, söz konusu personel ihtiyacının giderilmesi yönünde bir adım atılmak yerine mevcut personele daha fazla iş yükü yüklenmekte ve bu personellerden aynı performansın beklendiği tespit edilmiştir.

Kesintisiz ve sürekli yürütülen sağlık hizmetlerinin aksamaması ve en iyi şekilde ifa edilebilmesi açısından özellikle Hastanemiz yöneticilerinin çok önemli bir rolü olmaktadır. Bizler biliyoruz ki, hastane yöneticilerimiz hizmetin en iyi şekilde ifası için mümkün olduğunca çaba göstermekte ise de, söz konusu yaşanan aksaklıklar ele alındığı zaman hali hazırda mevcut eksikliklerin devam ettiği göz ardı edilemez bir durum almıştır. Öncelikle yapılabilecek en önemli değişim, en etkin ve verimli hizmetlerin sağlanabilmesi için eşit ve adaletli kararların alınmasına devam edilmesi, buna aykırı taleplerin kesinlikle reddedilmesi ve tüm bu kararların Yalova Devlet Hastanesinde çalışan tüm personeli etkilediği düşünüldüğünde her personele eşit şekilde uygulanacak karar ve işlemler olmasının sağlanmasıdır.

HABERİ OLMAMASI !

Sağlık- Sen başkanı hastanede yönetici.Diğer üyelere mobing uyguluyor. Birim sorumlularını  görevlendirilmesini bizzat kendi yapıyor. Kendi ikbali ve yandaşlarını rahat, torpilli yerlere getirmekle  meşgul ., Hastanede yaşanan sıkıntılardan haberinin olmaması çalışanları çok rahatsız etmektedir.

İDARE İLGİLENMELİ

Hastane yönetimi  bu işle ilgilenip Sendika başkanını  hastane yönetiminden elini çektirmesi gerekmektedir.

Burada Türk Sağlık-Sen'e düşen en önemli görev, bu ve buna benzer durumların düzeltilebilmesi için bu aksakların dile getirilmesi ve çözüm odaklı iş ve işlemler için birlikte hareket edilerek personelin çalışma ortamının verimli hale getirilmesidir. Ancak bizlerin görüş ve önerilerinin aksine personellere adına yapılan iş ve işlemlerdeki yetersizlikler, kimi zaman faaliyetlerimiz sırasında görmüş olduğumuz personeller arası eşitsizlikler ,24 saat nöbet sonrası mesaiye devam etmek zorunda kalan personelden verim beklemek akla ziyandır. Oluşacak her türlü hata ve sıkıntıdan idare sorumludur. Yapılan iş ve işlemlerin tüm personelin çalışma ortamını iyileştirici ve düzenleyici nitelikle olmadığının göstergesidir.

OLUMSUZLUK  DEVAM  EDİYOR

 40-50 yataklı servislerde yalnızca iki personel çalıştırılması ve bu personellerden tam verim alınmasının beklenmesi, bu yoğun tempoda çalışan personellerin, personel ihtiyacının giderilmesi hususunda yapmış olduğu taleplerin yerine getirilmesi için iş ve işlemler yapılması yerine daha fazla görev ve sorumluluk verilmesi, personel ihtiyacının giderilemiyor olması, personellere yüklenen görev ve sorumlulukların eşit ve adaletli dağıtılmaması sebebiyle ortaya çıkan olumsuzluklar halen devam etmektedir.

Türk Sağlık-Sen olarak talebimiz, yönetimde eşit görev dağılımının yapılması ve tüm hastane personelinin etkin ve verimli bir şekilde çalışabileceği çalışma ortamının sağlanması, personellerin istedikleri sendikaya üye olma ve hak arama özgürlüklerinin en iyi şekilde kullanılması için bir ortam hazırlanması, tüm personellerin eşit ve adaletli bir şekilde görevlendirilmesi, hiçbir personele angarya niteliği taşıyacak görevlendirmelerin yapılmaması, en nihayetinde önemli olan sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde sunulabilmesi için gerekli adımların atılmasıdır.

TARAFSIZLIK   YOK

Bu hususta, ilgili makamlarca taleplerimizin değerlendirilmesi, Hastane yöneticilerinin tamamının Sağlık-sen üyesi olması tarafsız olunmadığının en büyük kanıtıdır. Gerekli görüldüğü takdirde hastane yönetiminde gerekli değişikliklerin yapılması ve en önemlisi hastane yönetiminin yapmış olduğu iş ve işlemlerin tüm personeller için eşit olarak uygulanıp uygulanmadığının denetlenmesidir. Yaşanan aksaklıkların devam etmemesi adına. Gereğini Sayın Valimiz ve İl Sağlık Müdürlüğünden talep ediyoruz” dedi.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.