Yukarı Çık
.
8 Kasım 2018 Perşembe 15:48:57
558 kez okundu.
ARBORETUM RANTOREBUM OLMASIN.

Ardı ardına yapılan plan tadilatları ile imar konumu sık sık değiştirilen Arberetum arazisinin 1/50.000 lik planda düzenlendiği şekliyle Yalova için rezerv acil toplanma ve park alanı  olarak korunması Yalova için yaşamsal bir önem taşıyor.

1/50.000 lik plana yapılan itirazlar nedeni plan devreye girmeyince arazide 2 parsele sahip Arap firması boşluktan faydalanarak 2013 yılında yani Yakup Koçal döneminde alınan meclis kararı ile turizm+ ticari alan şeklindeki değişikliğinden faydalanarak Yalova   belediyesine otel ve AVM yapımı ile ilgili proje sundu ve belediye ile görüşmelere başladı.

İddiaya göre;Merkezi İstanbul'da bulunan ve Aliağaoğlu ile ortak yatırım yapacağı iddia edilen Ortadoğulu Alfozan firması 103 metre yüksekliğinde yani 27 katlı bir bina ve  AVM yapmak için çizdiği projeleri görüşmek üzere  Yalova belediyesi ile temasa geçti.

KILIF HAZIR

İddiaya göre firma sahibi olduğu iki parselin  % 40'na AVM,% 30'na apart konut,%30'da otel yapacak.Böylece firma %30 luk bölüme yapacağı apart konutlarını da satma olanağına kavuşacak.

ERDOĞAN TALİMAT VERMİŞTİ

2011 yılında Yalova belediyesi özel proje alanına çevirerek  alıcılara büyük rant sağlarken Başkan Tayyip Erdoğan Kent merkezinde yaptığı mitingde  bu yerin ilk haline döndürülmesi talimatını vereceğini açıkladı.Buna rağmen 2013 yılında Yalova belediyesi  bu talimatı bilmesine rağmen farklı yorumladı ve burayı Özel Proje alanından arazilerin satışındaki duruma  yani Turizm alanına çevirdi.

turizm alanına çevirirken plan notuna tüm illerin uymak zorunda olduğu Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne aykırı not koyarak alışveriş merkezi yapılabilir notu düştü. Alışveriş Merkezi yapılabilmesi için buranın Turizm + Ticaret Alanı olması gerekiyordu. Fakat burası sadece Turizm Alanı olarak satılmış ve fiyatı ona göre belirlenmişti. Sadece Tayyip Erdoğan'ın talimatını boşluğa düşüren bir uygulama olmuştu. Bu herkesin gözünden kaçmıştı. Aslında Tayyip Bey'in talimatı bu değildi. Tayyip Erdoğan'ın talimatının gerçek anlamda gereğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptı. 2018 mayıs ayında 1/50,000 lik Çevre Düzen İmar Planında burası bakanlık kararıyla Kentsel ve Bölgesel Sosyal Altyapı Alanı yapıldı.

Şimdi yer sahipleri bakanlık kararı kesinleşmeden 2013'te herkesi kandıran imar plan notuna güvenip ruhsat almak istiyor.

BAŞKAN ERDOĞAN'ın istediği Kentsel ve Bölgesel Sosyal Alt yapı alanı nedir ?

a- Eğitim Tesisleri Alanı

İmar planlarında bu amaçlara ayrılmış alanlardır. Bu alanlarda ilköğretim, orta öğretim, mesleki ve teknik öğretim tesisleri ile yüksek öğretim tesisleri yapılabilir.

b- Sağlık Tesisleri Alanı

İmar planlarında bu amaçlara ayrılmış alanlardır. Bu alanlarda hastane, sağlık ocağı, doğum evi, dispanser, poliklinik, kaplıca, rehabilitasyon merkezleri vb. işlevlerle hizmet verecek tesisler yapılabilir. Bu tesisler, hiçbir şekilde başka kullanım amaçlı yerlerde/parsellerde yapılamaz.

c- Sosyal ve Kültürel Tesisler Alanı

İmar planlarında sosyal ve kültürel hizmet tesislerine ayrılan alanlardır. Bu alanlarda kültürel hizmet binaları, yurtlar, çocuk yuvaları, yaşlılar bakım evi, halk eğitim merkezleri, kütüphane sinema, tiyatro, konser salonları vb. tesisler yapılabilir.

d- Dini Tesisler Alanı

İmar planlarında dini tesis amaçlı ayrılmış alanlardır. Cami, mescid, vb. ibadet tesisleri yapılabilir.

e- Spor Tesisleri Alanı

Spor ihtiyaçlarının (futbol, basketbol, voleybol, tenis, yüzme, atletizm, buz pateni vb. faaliyetlerin yapılabildiği açık ve kapalı tesisler) karşılandığı alanlardır. Kentsel ve Bölgesel Büyük Spor Alanları ile Kapalı ve Açık Semt Spor Alanları bu kapsamdadır. Bu alanlarda gerekli spor ve oyun alanları ile birlikte sportif eğitim ve dinlenme tesisleri de yapılabilir. Yapılaşma koşulları imar planları ile belirlenir.

Konaklama (Turizm) Tesisleri: Konaklama amacıyla kullanılan, otel, motel, tatil köyü, pansiyon, kamping, apart otel ve hostel gibi turizm tesisleridir.

Yalova İli 1/50.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 7.maddesi uyarınca 29.05.2018 tarihinde onaylanmıştır. Onaylanan planla Arberetum Arazisi KENTSEL SOSYAL ALT YAPI ALANI olarak planlanmıştır. Bu saatten sonra verilecek aykırı bir inşaat ruhsatı telafisi mümkün olmayacak kamu zararına sebep olacaktır.

ŞİMDİ NE OLACAK

Geçmişte yapılan hatalar yüzünden ortada kalan Yalova belediyesi ise bir yandan Yalova halkının geleceği bir yandan da alıcı firmaların olası tazminat davaları arasında sıkışırken gözler Bursa Şehir Plancıları Odası'nın Yalova'lılar için açmış olduğu dava imdada yetişti.Mahkeme süreci devam ederken Yalova Belediyesinin Alfonza şirketine 27 katlı binalar ve AVM için ruhsat vermesini imkansız kılıyor.

YA KAYBEDERSE

Alınan bilgiye göre Bursa Şehir Plancıları Odası'nın 1/1000 lik 2 partilik planlarda yaptığı itiraz kabul edilerek taraflara tebliğ edildi.Bu konuda Yalova için çok sayıda dava açan Bursa Şehir Plancılar Odası davaları kaybettiği takdirde..Kelepir arazileri alanlar büyük rantlar elde ederken zaten şuan   ki trafik yükünü kaldıramayan Fatih Caddesi ve Şehit Ömer Faydalı caddesinden çekilemez hale gelirken Emir bayırı ve çevresi dev binaların arkasında sıkışmış kalacak ve olası depremde insanları başını sokacağı alanda yok edilmiş olacak..

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.