Yukarı Çık
.
29 Kasım 2018 Perşembe 12:51:31
1738 kez okundu.
Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Osman Kendir, Marmara'da ciddi bir gerilim gözlendiğini, bunun beklenen depremin ayak sesleri olduğunu iddia etti.

Bilim adamlarının devamlı olarak Adaların güneyine dikkat çekerken bu güneyin Yalova olduğunu açıklamamaları dikkat çekiyor.

KİM TAKAR YALOVA'yı

Yalova'nın Marmara'da meydana gelecek her depremden etkileneceğini dile getiren Osman Kendir, " Adaların güneyi dedikleri yer tam Yalova'nın olduğu yerdir. Yalova konumu nedeniyle üç büyük şehrin tam ortasında ve beklenen depremlerde nüfus yoğunluğunun az olması nedeniyle hep ikinci plana atılıyor. Beklenen Marmara depremi Yalova açıklarında olacak ve bundan da en fazla etkilenecek konumdadır.Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından yayınlanan fay hatlarını ve yaşanan depremleri gösteren haritanın da Marmara'da bir gerilimin olduğunu işaret ettiğini söyledi.

OKLAR YALOVA'yı gösteriyor

 Kendir, "Konuyu Yalova özelinde değerlendirdiğimizde bütün oklar bizi gösteriyor. Doğuda Yalova açıkları, batıda ise Saros körfezi gerilmenin iki uçta oluştuğunu ve ortada stres birikiminin olduğunu işaret ediyor. Bu bize Marmara depreminin bugün olmazsa bile yakın zamanda yani 10 ila 30 yıl içinde olacağının ip uçlarını veriyor. 7 ya da üstü bir deprem bekliyoruz. Şehirlerin deprem öncesi dönüşmesi yararınadır ve bir bina bile az hasar alsa bir can bile kurtulsa mühimdir.

DÖNÜŞÜM...DÖNÜŞÜM

Yalova'nın, Bursa'nın Gemlik ilçesi örneğinde olduğu gibi taşınmaya pek uygun değil. Gemlik merkezi de fay hattı üstünde ve bu konuda taşınma kararı alındı. Ancak Gemlik fay hattının tam üstünde. Bizde ise mesele zemin-yapı ilişkisi ile çözülebiliyor. Taşınma KHK'sı Yalova'ya pek uygun değil. Çünkü bu tip kararlarda uygulama zorluğu var ve çözümü neredeyse imkansız. Bizim üst ölçekli 1/50 binlik çevre düzeni planlarımız rezerv alan, riskli alan gibi hususları içermiyor.

Yalova'nın acilen bir Kentsel Dönüşüm Eylem Planı'na ihtiyacı var. Bina bazında değil ADA bazında dönüşüm ile şehrimizi hem depreme hazırlamış oluruz, hemde bugün sorun olan otopark, ulaşım vb. Sorunları da beraberinde çözmüş oluruz.

Burada da aslında önemli olan konu şu; Ülkemiz inşaat sektöründe çok hızlı yapılaşma ve sonucunda da yapı stoku oluştu. Ama bu hep ranta dönük oldu dönüşüme gereken özen verilmedi.

Rant değil rantablı olursa mutlaka çözülür. Ama şu anda ülke ekonomisi nedeniyle de eskisi kadar kolay değil çözüme kavuşturmak.

En önemlisi yapmak istemek, Yalova'da bir örneği var B.Başı dönüşüm projesi 2006 da başladı şu anda sonuç olarak bir çivi bile çakılmadı. İnsanlarda bu  yüzden yapılabileceği ümidini kaybetti.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.