Yukarı Çık
.
30 Kasım 2018 Cuma 19:38:35
277 kez okundu.
Kokusundan burnumuzu kapadığımız çöpten elektrik üretiyoruz

Yalova İli Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (YAKAB) ve özel bir firma tarafından inşa edilen, metan gazından yılda 12,2 milyon kilovat elektrik üretecek tesis törenle açıldı.Tesis 6 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Dali Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Özer Gümüşboğa, " Tesisin kurulu gücünün 1,4 megavat..Yıllık üretim kapasitemiz 12 milyon 264 bin kilovat enerjidir. Geldiğimiz bu durumda 6 bin hanenin elektriğini, yani Yalova'mızın yüzde 3'ünü karşılamaktayız." dedi.

DAHA İYİ ENERJİ ALT YAPISINA SAHİP OLACAĞIZ

AK Parti  Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ,"Bugün burada açtığımız tesisin sürdürülebilir kent formuna önemli bir katkısı olduğu kanaatindeyim. Buradan hanelerin elektrikleri üretilecek. İnşallah sürdürülebilir kent formunda bu tesisleri geliştirdiğimiz zaman daha iyi bir enerji altyapısına sahip olacağız. 3'üncü lotun önümüzdeki dönemde hizmete açılması gerekiyor. 5 yıllık planlamamızda bakanlık nezdinde bu konuyu takip ederek Yalova'ya hızlı bir şekilde bu yatırımın kazandırılmasını hep birlikte tesis edeceğiz."dedi.

Emeği geçenlere teşekkür eden Vali Muammer Erol," Böyle bir tesisin Yalova'da kurulmasından dolayı sevinç yaşıyoruz.Atık dediğimiz, uzaklaştırmak istediğimiz çöpümüzden hepimize ışık, ısı olacak enerjinin elde edilmesi, dönüştürülmesi hakikaten güzel." dedi.

Törene, YAKAB ve Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman da katıldı.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.