Yukarı Çık
.
1 Aralık 2018 Cumartesi 15:02:31
602 kez okundu.
Yönetici den acı itiraf,"Acil toplanma alanlarının ve çadır kentlerin nereye kurulacağının dahi halen bilinmiyor."

1999 Marmara depreminden bu yana yıllar geçti.Yıllardan beri Yalova depremine hazırmıyız diye sorduk.Geçtiğimiz gün Çınarcıkta yaşanan 4.0 şiddetindeki kısa süreli deprem, Yalova'nın depreme hazır olmadığı bir kez daha ortaya koydu..

Depremin sesleri yavaş yavaş gelmesine rağmen Yalova'yı İdare eden belediye başkanı ve yıllardan beri halkı depremi hazırlayan MAGDER başkanın açıklamaları bizleri bir kez daha düşündürmeye sevk etti.

Yalova il ve ilçelerinde bulunan 32 merkez mahalle ve 8 beldeye ait 17 belde mahallesi ile birlikte Yalova genelinde bulunan toplam 49 adet, merkeze bağlı Samanlı ve Çınarcık ilçesine bağlı Çalıca köylerinde  olmak üzere 89 adet toplanma alanı tespit edilmesine rağmen bugüne kadar sadece Kazım Karabekir mahallesinde bulunan bir acil toplanma alanına tabela asılabildi.

İşte Yalova da bu gerçekler yaşanırken geçtiğimiz gün yaşanan İstanbul,Bursa ve Kocaeli gibi illerinde hissettiği 4.0 şiddetindeki depren sonrası Yalova belediye başkanı Vefa Salman ve MAGDER başkanı Sabri Karaçam'ın açıklaması Yalovalıları umutsuzluğa ve kaderi ile baş başa bırakıldığını gösterdi.

BUNU BİR YEREL YÖNETİCİ SÖYLÜYOR

Yaşanan depremin ilin depreme hazırlıklı olmadığı gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi diyen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman," Acil toplanma alanlarının ve çadır kentlerin nereye kurulacağının dahi halen bilinmiyor.
Yalova’da çok katlı bina izni vermediğim için ne denli doğru bir karar aldığını yeniden gördüm. 19 Ağustos 1999 Türkiye’nin en acı depremlerinden birisiydi.

O depremde bu ilin insanları deprem gerçeğini öğrendiler. Biz depremin değil binaların öldürdüğünü de öğrendik. O bilinçle de unutmadık, unutturmayacağız dedik. Doğa kendini bir şekilde yeniden gösterdi. Sabah meydana gelen depremde kendini hatırlattı. Deprem bir gün mutlaka gelecek. Biz bunu biliyoruz. Göreve geldiğim ilk gün Yalova’da 4 kattan fazla imar izni vermeyeceğimi söylemiştim. Yalova zemini sağlam bir yer değil. O nedenle çok katlı bina yapmak KAF üstündeki bu ilde intihardan başka bir şey değildir..
Sinyalleri 15 gün önceden alınmış ama kim biliyor..Kim halkı uyardı...
Yalova’da Doğa Hareketleri Araştırma Derneği ile ortaklaşa kurulan deprem uyarı istasyonunun yaşanan depremin sinyallerini 15 gün önceden vermeye başladığını da söyleyen Salman, “Biz daha önce Doğa Hareketleri Araştırma Derneği ile bir çalışma içerisine girdik. Yalova’da da bir erken uyarı istasyonu konuşlandırdık. Bu istasyon 15 gün öncesinden bu depremin sinyallerini vermiş. Bu sistemin çalışması bizi de mutlu etti. Çünkü küçük deprem olduğu için bunun işaretleri bildirilmese de yaşanacak büyük bir depremin işaretlerini kamuoyuna duyurabiliriz.
“Toplanma yerleri belli değil”
Olası bir deprem sonrasında Yalovalıların nerelerde toplanacaklarını halen bilmediklerine de vurgu yapan Salman, “Yalova’da acilen toplanma bölgeleri oluşturulması gerekiyor. Yalova bu anlamda sıkıntılı bir kent. Merkez mahallelerde böyle alanlar kalmadı. Kalan alanları da betonlaştırmak gibi bir düşünce var. Ben bunun karşısındayım.

SADECE MUHTARLAR BİLİYORMUŞ

 Muhtarlıklarda acil toplanma alanları asılı ama bu yeterli bir önlem değil. Büyük bir deprem olduğunda Çadır Kentler nereye kurulacak. Biz bunları yaşadık ve gördük. Deprem anında insanlar ne yapacaklar. Bunların öğrenilmesi çok can kurtarıyor. Yıllarca bize öğretilen kolon, kiriş altında durmak gerektiğinin bile yanlış olduğunu gördük. Halkın doğru bilgilendirilmesi de çok büyük önem arz ediyor.  Yalova’nın depreme hazır olmadığını bir kez daha gördük” dedi.

DİĞER ACI GERÇEK MAGDER'den
1999 Depremi sonrası Devlet tarafından kurulan haberleşme sistemi, devleti yönetenler ve gönüllü olarak fedakarlıklar yaparak halkı bilgilendiren MAGDER tarafından kullanılırken birkaç sene sonra bu telsiz hattı da kapatıldı.Ellerindeki amatör telsizlerde artık sustu.Yetkililere bu durum anlatılmasına rağmen hiç bir kimsede ses çıkmadı.Bir yandan olumsuzluklar yaşanırken Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri Karaçam haberleşme sisteminin hayata geçirilmesi ve acil toplanma alanlarının bir an önce belirlenip halka anlatılması gerektiğini dile getirdi.

MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam haberleşme sisteminin olmaması ciddi sorunlara yol açacak.Çınarcık 4.0'lık bu Deprem daha büyük olabilirdi olası Marmara Depremi 7/7.6 gibi. Depremle uyandık evet yıkıcı bir deprem değildi. Nerde olmuş, artçıları olmuş mu? Bir saatlik moladan sonra tekrar yatağa. Deprem büyük olsaydı şu an hiç kimse sıcak yatağında olmazdı. Feryatlar, çığlıklar… Büyük Deprem oldu çıktık dışarı. Nereye gideceğiz. İlk toplanma alanlarına hiç birisinin alt yapısı yok. Haberleşme mi? Büyük Depremlerde telefonlar yoğunluktan kitlenir. Bugün ihtiyaç hissetmedik ama yıkıcı depremlerde olmazsa olmazlardan biri.. Haberleşme ve toplanma alanları bir an önce ele alınması gerekmektedir.

YALOVA'YA KİMSE GELMEYECEK,GELEMİYECEK

 Yalova ya belki de hiç arama kurtarmacı gelmeyecek ve Yalova da Bizler kendi yağımızla kavrulmak zorundayız… Arama kurtarmada İnsan gücüne ihtiyaç vardır. Yalova MAGDER olarak bu Eğitimleri veriyoruz yeni eğitimler açılacak. Vatandaş olarak; Deprem öncesi yapılması gerekenleri yapmalıyız. Japonlarla görüşüyoruz.Toplanma bölgeleriyle ilgili çok güzel açıklamalarda bulundular. Her Mahallede bir toplanma bölgesi var. Bu bölgeler yeşil alan gibi halkın orada dinlendiği oturduğu bir yer, ama içerisinde depolar var depolarda çadır, WC, Duş kabinleri, Yemek çadırları. Alt yapı hazır…  Deprem anında toplanan halk için gönüllü çalışan ekipler tarafından kurulmakta. Hazır olan alt yapılar üzerine çadırlar, WC ler diğer ihtiyaçlar monta yapılarak vatandaşlara verilmekte kurulan yemek çadırında insanlara yemek pişirilmekte.  Gece Elektrik ihtiyacı ise Güneş Enerjisi… Çadırları ve Tüm malzemeler işi bitince tekrar depolara.

BİZ ALLAHA EMANET

 Bizde Toplanma bölgelerinde alt yapı yok. Boş arazi çadırlar dağılır toplanma bölgelerinde alt yapı olmadığı için herkese çadır verilir. Herkes çadırları evlerinin önüne kurar. Çadırların geri dönüşümü yok ekonomik bir kayıp. Japonya örnek alınarak yerel İdarelerin hemen alt yapıları yapması gerekmektedir. Zaman zaman konuya değindik. Ama kimse umursanmadı. Kesinlikle yeşil alanlar yok edilmemeli Yerel İdarelerin kesin çözüme ulaştırılması gereken çok ciddi bir konudur. Yalova’da bu sistem kurulmuştu. Haberleşme en uzak yerleşim birimleri ile iletişim yapılıyordu.

3 SENEDİR ÇALIŞMIYOR

Yalova MAGDER' in telsiz kanalı vardı:Kendi aramızda haberleşme yapıyorduk ama son üç senedir bu yapılamıyor. Telsiz haberleşme sisteminin tekrar hayata geçmesi gerekmektedir. Bunu da sağlayacak olan Yerel idarelerdir. 8 Mahalle 2 İlçe 1 Beldede örgütlenmiş olan Mahalle Afet Gönüllülerine bu sistem Yerel İdareler tarafından acilen sağlanmalıdır.

EĞİTİM ALANIMIZI YIKTILAR

 Eğitim yuvamız vardı. Burada Arama Kurtarma Eğitimlerini Üyelere pratik olarak veriyorduk. Maalesef bu alan yıkıldı ve yerine yenisi yapılamadı. Şu anda tamamlanmamış bir Eğitim alanımız var. Yalova’daki Belediyelerin hepsi destek verse bu alan biter.  Sonuçta bu alanda Arama kurtarma Eğitimi alacaklar bir Deprem anında Yalova Halkına hizmet edecektir. MAG-DER olarak görevimiz sadece arama-kurtarma çalışmalarına katılmak olmadığını aksine, ilk hedeflerinin halkı eğitmek olduğudur. Yalova MAG-DER olarak Yalova’da Halkımıza hizmet verebilmek için canla başla çalışmaktayız. Karşılıksız, sevgiyle…Yalova’da Yerel İdarelerden destek bekliyoruz. Maddi değil, Eksik ekipmanların temini, Bakımsız kalmış Konteynerlerimizin boyanması, Haberleşme sistemlerinin hayat geçirilmesi, Depremden sonra İlk toplanma alanlarının alt yapısının yapılması."      dedi..

BU İŞ MUHTARIN BİLMESİ İLE OLMAZ

Depremi yaşamış bir Yalovalı ise;Yalova belediye başkanın açıklamalarını okuyunca ürktüm.Deprem de en çok çalışacak kurumlar arasından biri olan belediye başkanı bile hazır olmadığımız itiraf ediyor.Peki Yalova'yı depreme hazırlayacak olan Kurum Kim?

AFAD'ın sayfasına girdim.Öyle şeyler diyorlar ki hayret ettim.Sanki kendimi Japonya da zannettim.Onlara göre herşey var.Ama internette.Kaç kişi bu interneti kullanıyor.Mahalle muhtarlarına bilgi vermişler alanların fotoğrafları muhtarlarda varmış.Ya onlarda fotoğraf olması ne demek.Deprem olduğu zaman muhtarlık mı ortada kalacak.Hangi muhtar mahallesindeki bulunan insanlara toplanma alanlarının neresi olduğunu söyledi.AFAD sayfasında aynen şöyle diyor:" Müdürlüğümüzce belirlenen alanlar, ilimizde daha önce tespit edilen, afet lojistiğinde depolama alanı olarak faaliyet gösterebilecek kapasitedeki spor alanları ile entegre edilerek hangi depo alanlarından hangi toplanma alanına takviye yapılacağı planlanacaktır.

Çalışmanın; alanlara dikilecek olan büyük boyutlu levhalar, yazılı ve görsel medya, sosyal medya, belediyeler, muhtarlıklar ve müdürlüğümüz internet sayfası vs. gibi iletişim ve bilgilendirme araçlarıyla bilinirliği maksimize edilecektir." söylüyorlar ama 19 senedir bu tabelaları dikemediler,alt yapıları yapamadılar.

YENİ VALİDEN ÇOK ŞEY BEKLİYORUZ

Biz bu şehirde yıllardan beri bir valiyi sokakta görmedik.Hep kurdele kesme veya açılışta oldular.Vatandaşa yakın ve onların içinde olmadılar.Şimdi donanımlı bir valimiz var.Yalova'nın sorunları ile ilgilenip halkın arasına ineceğini umut ediyoruz.AFAD , valilik bünyesinde bu sorunların ortadan kalkması için elinden geleni kısa zamanda yapacağına inanıyoruz..Tabela takmak bu kadar büyük bir sorun değildir herhalde" dedi.

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.