Yukarı Çık
.
5 Mart 2019 Salı 10:20:55
612 kez okundu.
İstinat duvarı çöktü....

Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Osman Kendir, Yalova’da deprem riski kadar heyelan tehlikesin inde olduğu ikazının ardından Çınarcık-Armutlu arasındaki bölgeden heyelan haberleri gelmeye başladı.Birkaç ay evvel heyelan nedeni ile tehlike altındaki evlerin bir kısmı boşaltılırken bir kısmının da yıkıldığı Harmanlar bölgesinden yeni bir heyelan haberi geldi.

Kendir basına verdiği açıklamada, ‘’Yağışlı mevsimlerde deprem kadar Heyelan’da en büyük problemimiz, birde üzerine Deprem olursa halimizi düşünemiyorum. Yalova’da Heyelan Riski’ne Dikkat! Yapılarımızı bu doğrultuda inşa etmeli, İmar Planlarımızı bu riski dikkate alarak yapmalıyız’’ açıklaması yapmıştı..

İSTİNAT DUVARI YIKILDI

 Çınarcık ilçesinde yaşanan toprak kayması nedeniyle bir yola ait istinat duvarının bir bölümünün yıkılmasıyla ilgili İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü çalışma başlattı.

Harmanlar Mahallesi'nde görülen toprak kayması dolayısıyla Poyraz Caddesi'ndeki istinat duvarının bir bölümü 3 gün önce yıkıldı.

Bu durum yakında bulunan Ünal Sitesi'nde yaşayan vatandaşlarda tedirginliğe yol açtı.Site sakinleri, toprak kaymasının 2 yıl önce başladığını ileri sürerek," Toprak kayması nedeniyle apartman bahçesinde çatlaklar oluştu. Şu aşamaya gelmeden önce bütün yetkili birimlere ulaştık. Hiç kimse kendine sorumluluk almadı.Toprak kaymasından dolayı bölgede çıkan suyun ıslah edilerek can ve mal güvenliğimizin  sağlanmasını talep ediyoruz.

EV BOŞALTMAK ÇARE DEĞİL

Bize ne yapılacaksa bir çare bulsunlar ama çare bizi evlerimizden boşaltmak olmasın çünkü o teknoloji, o bilim bizim memleketimizde var. Bir şekilde burayı ıslah edebilirler. Yetkililerden tek istediğimiz bu. İstinat duvarı 3 gün önce yıkıldı. Geçmişte aynı noktada 3 bina, toprak kayması nedeniyle yıkıldı. Toprak kayması nedeniyle korkuyoruz." dediler..

İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ilgili kurumlarla koordineli şekilde hareket halindeki arazinin durdurulması için çalışıldığı bildirildi.

Bölgede önceliğin vatandaşın can güvenliğini sağlamak olduğu kaydedilen açıklamada, "Risk oranına göre Mine Sokak'ta duvara en yakın olan 2 blok gerekirse boşaltılabilir. Konuyla ilgili çalışma sürmektedir. Arazide toprağın neden olduğu basıncı kaldırmak için çalışmalar yapılıyor." dediler...

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.