Yukarı Çık
.
12 Mayıs 2019 Pazar 09:46:43
505 kez okundu.
Bulaşıcı hastalık dedikodularının arkasında kim var.?

Yalova'dan sonra komşu iller Bursa ve Kocaeli'de de bazı kişiler tarafından sosyal medyada" Şehir içme suyunda bulaşıcı lejyoner hastalığı var " asılsız haberleri üzerine üç il yetkilileri tarafından peş peşe yalanlama açıklamaları gelmeye başladı.

Bu asılsız haberleri yaz gelirken su firmalarımı piyasaya attı soruları akla gelirken, Yalova  İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Halim Ömer Kaşıkcı, ‘Suyu haftalık olarak izlenmekte ve İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik gereği İlimizde yer alan içme ve kullanma suyu şebeke suları düzenli olarak izlenmektedir. Alınan su numunelerinin analiz sonuçları da İl Sağlık Müdürlüğü Web adresi üzerinden halkımızla paylaşılmaktadır. İl merkezi şebeke suyu haftalık olarak izlenmekte olup, 29.04.2019 tarihinde alınan su numune sonucu ilgili Yönetmeliğe uygun bulunmuştur." açıklamasından sonra Kocaeli'nden, “suda ölümcül bakteri var” söylentisine İSU’dan açıklama geldi.İSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle;İzmit ilçesinin bazı bölgelerinde, vatandaşların iletişim kanalları üzerinden şehir şebeke suyunda ölümcül bakteri olduğu, kaynatılmadan kullanılmaması gerektiği, bu bakteri sonucu hastalıkların artış gösterdiği gibi gerçeği yansıtmayan iddialar yer almaktadır.Şehir şebeke suyumuz uluslar arası normlarda bulunmakta açıklaması yapıldı.

AYNI DEDİKODU BURSA'da

Yalova ve Kocaelin'de olduğu gibi Bursa bölgesinde de "İçme suyunda bulaşıcı hastalık var" asılsız haberi üzerine,Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:"Bursa’mızda içme suyu kalite denetimleri herhangi bir aksaklık olmadan ve sürekli olmak üzere denetim birimi ekiplerimizce yapılmaktadır. Alınan su numunelerinin, akredite olan Doburca İçme Suyu Laboratuvarımızda analizleri yapılmaktadır. Tüm analiz sonuçları "Sağlık Bakanlığı (Şubat-2005) İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik" hükümlerine uygundur. İçme suyunun tüketilmesinde sağlık açısından herhangi bir olumsuz durum bulunmamaktadır"  açıklaması yaptı.

ACABA ?

Su firmaları geçen yıl plastiğin fiyatı arttı.Maliyetler çoğaldı gerekçelerinin arkasına sığındı diyen  tüketici ise,"Aklımıza her türlü soru geliyor.Bu dedikodu kimin işine yarar onu düşünmek gerekir.Acaba bu asılsız iddiaları zam yapmayı düşünen su firmalarımı yapıyor.? Türkiye deki marka su firmalarının büyük bir kısmı yabancı şirketlere geçti.10-11-12 liraya su satılıyor.Damacana aynı damacana nasıl plastik fiyatları her damacanaya kondu bunu şimdiye kadar anlamadık.Nakliye,işçi maliyeti bahaneleri ile halk kazıklanıyor.Yerel su firmaları bile nakliye farkı bahanesi ile zam yaptılar.Bu dedikodunun arkasında kimler var.?Siber suçlar polisi bunu bulmalı.Damacana ile su alamayan çok insan var.Onlar şebeke suyunu içiyor."dediler.

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.