Yukarı Çık
.
20 Haziran 2019 Perşembe 12:08:39
269 kez okundu.
Karpaz açıklarında arama yapacak.Rumların hak ettiği bölgede sontaj yapacak.

Türkiye'nin "Milli Enerji ve Maden Politikası" kapsamında, denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerinin artırılması amacıyla Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından 262,5 milyon dolara satın alınan ikinci açık deniz petrol platformu "Deepsea Metro-1" Yalova 'da Tersan Tersanesinde bakıma alınıp dış cephesi  Fatih petrol arama gemisinde olduğu gibi Kırmızı beyaza boyanarak  Kıbrıs'ın Rumların hak iddia ettiği Karpaz açıklarında petrol aramak için bugün Dilovası açıklarından yola çıkacak.

İSPANYA'dan geldi

Bakım, yenileme ve sondaj hazırlık faaliyetleri için İspanya'nın Algeciras Limanı'ndan yola çıkan gemi, 51 bin 283 groston ağırlığında, 229 metre uzunluğundaki gemi, günlerce Çiftlikköy  açıklarında demirledi. Gemi, Altınova Tersaneler Bölgesi'ndeki Tersan Tersanesi'nde bakım ve onarıma alındı.Akdeniz'de 10 bin fit derinliğe kadar sondaj yapabilecek.

ÖNCE FATİH, ŞİMDİ YAVUZ

Son bir aydır Fransa, ABD gibi ülkeler de Ankara'ya baskılarını artırırken Türkiye ikinci sondaj gemisi Yavuz, Fatih gibi  Doğu Akdeniz'de gaz arama çalışmalarına başlayacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Yavuz sondaj gemimiz bugün uğurlayacağız.Tersanedeki bakım ve upgrade çalışmaları bitti. Temmuz başı gibi KKTC'den almış olduğumuz ruhsat sahası üzerinde ilk sondajına başlamış olacak" dedi..Yavuz, Dünya’nın en iyilerinden olup ,sadece 16 tane var. 6 dalgada bile derin sondaj yapabilen gemi 229,6 m boy, 36 m genişlik, 130 m yüksekliğinde kulesi bulunuyor.

 

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.