Yukarı Çık
.
4 Temmuz 2019 Perşembe 10:54:29
899 kez okundu.
Yalova belediyesinin borçla borç ödenmesine AK Parti ve MHP "Hayır" dedi.

Yalova Belediye Meclisi  Vefa Salman başkanlığında toplandı.Toplantıda yönetim İller Bankasından borç alarak borç kapatmak istedi ama çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti belediyenin boırcu borç ile ödeme isteğine red oyu verdi.

Meclis toplantısında konuşan  Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, "Biz belediyeyi aldığımızda belediye zaten borçlu bir belediyeydi. Yalova Belediyesi, borcu az olan belediyelerden bir tanesidir. Piyasadaki daralma yüzünden bankalardan kredi kullanılmakta zorlanıyor. Bu krediyi Yalova'ya nefes aldırmak için düşündük. Bu krediyi alıp alacaklara vermeyi düşünüyoruz. Bunun içerisinde YASKİ de var. Yalova Belediyesi'ni biz aldığımızda yıllık bütçesinin üzerinde bir borcu vardı. Şu anda çok altında.Piyasaya vereceğimiz borç 40 milyon TL civarında. Bu rakam Yalova Belediyesi için çok da hatırı sayılır bir borç değil.

 Tedbirleri aldık ve almaya da devam ediyoruz. Bu para iş yapan müteahhitlere nefes aldırma düşüncesiyle alınacak bir paradır. Bunu bilmenizi istiyorum" dedi. Meclise sunulan madde, AK Parti ve MHP'li meclis üyelerinin oyları ile reddedildi.

PARTİLİLER TARTIŞTI

Toplantıda, tasarruf tedbirleri kapsamında belediye bünyesine çöp konteynırlarının alınması ile ilgili gündem maddesi görüşüldü. AK Partili ve CHP'li meclis üyeleri arasında yaşanan tartışmalar sonucunda konu, Cuma gününe kadar netleştirilmek üzere Plan-Bütçe Komisyonu'na sevk edildi.

KİRA  PARASI İLE MAL SAHİBİ OLMAK İSTİYORUZ

Ardından kiralama yoluyla kullanılan çöp kamyonlarının tasarruf tedbirleri kapsamında satın alınması ile ilgili madde görüşüldü.

Belediye başkan yardımcısı Halit Güleç,,Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde kullanılmak üzere ihtiyaç olan araçların Devlet Malzeme Ofisi'nden alınması için İller Bankası'ndan alacağımız kredi konusunda açıklama yapmak istiyorum. Şuan itibarıyla temizlik işlerinde 21 adet çöp kamyonu ve 7 adet park bahçe hizmetlerinin kullandığı araçlar var. İki müdürlüğümüzde kiralık olarak kullandığımız bu araçlar için 673 bin TL KDV dahil her ay aylık kira bedeli vermekteyiz. Bu kiralama ihalesi üç ay sonra sona erecek. Yeni bir kiralama ihalesi yapmak istemediğimizden yeni ihalede kiralama bedeli daha fazla olacağından sıfır araç almak için meclis kararına ihtiyacımız vardır.

 Taşeron yasası diye bildiğimiz KHK'dan sonra işçilerimiz, belediye bünyesine geçti. Müteahhitler sadece araç temin işini yapıyorlar. Bu nedenle bu kiralık araçlara aylık 673 bin TL bedel ödemek yerine İller Bankası'ndan alacağımız 11 milyon 651 bin TL'lik kredi ile Devlet Malzeme Ofisi'nden bu araçları aldığımızda aylık 400 bin TL geri ödeme taksiti karşılığında 26 ay gibi kısa bir sürede bu araçları amorti etmiş olacağız. 26 aylık kira bedeli karşılığında sıfır araçlara sahip olmuş olacağız. Eğer bu araçları kiralarsak 5 yılda 40 milyon TL civarı kira bedeli vermiş olacağız" dedi.

PROJEDE NOKSANLIKLAR VAR

AK Parti Grup Başkanvekili Selvet Duman ise, "Grubumuza mensup tüm belediye meclis üyesi arkadaşlarım olayı hassasiyetle incelediler. Bir projeyle meclise gelinmiş olmasını bir ümit ışığı olarak algılıyoruz.  Meclisteki arkadaşlarımızın konuyu detaylandırması için Plan-Bütçe Komisyonu'na konunun sevk edilmesini ve detaylandırılmasını istiyoruz" dedi.

AK Parti Meclis Üyesi Uğur Daban da yaptığı konuşmada, "Böyle kısıtlı bir zaman aralığında böylesine büyük bir projenin meclise gelmesinde noksanlıklar görürüz. Böyle bir projenin maliyet analizi 2 sayfalık bir raporla olmamalı. Bir ilin atıklarının toplama işi sadece araçları satın almakla yetmez. Araç masrafı, satın alınmasından sonra teknik bakımları gibi alt detayları analiz edilmeli. Sadece Yalova için değil benzer illere ait belediyelerin de çözümleri için de bir emsal olacak. Madem ki tasarruf kapsamına dahildir; uzun süredir hizmet verecek olmasından dolayı izahını yapmak gerekir" dedi.

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.