Yukarı Çık
.
9 Temmuz 2019 Salı 11:43:06
972 kez okundu.
YALOVA 150-200 BİN ZARAR EDİYOR

Yalova Belediye Meclisi'nin son oturumu Vefa Salman başkanlığında yapılan  oturumda sosyete pazarıyla yine gündem maddesi olarak geldi.Yalova esnafı sosyete pazarı açılması tepki çekerken başkan Salman Yalova'ya İsmetpaşa da yeni bir pazar açılacağı açıklaması yaparken AK Partili belediye meclis üyesi Yusuf Ziya Şener,"Belediye meclis üyesinden ne saklanıyor" diye sordu.

Yalova Belediye Meclisi söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Yusuf Ziya Şener Adnan Menderes Mahallesi’ndeki sosyete pazarının esnaflara zarar veriyor. Açılan sosyete pazarı esnafın işlerine engel oluyor. STK'ların, hatta YTSO'nun bile bu pazarla ilgili olumlu görüşleri yok. Geçen gün bu konuyla ilgili Hizmet A.Ş. den belge istedik, 3. kişiyiz diye belgeyi vermediler. Ben belediye meclis üyesiyim.3.Kişi değil belediyenin bir seçilmişiyim.Bu yer kime kaça verilmiştir.?

Bu pazarda faaliyet gösteren esnaf  kaç para ödüyor.?Toplam kaç esnaf var.Bir gerçek var ki orda faaliyet gösteren esnafın ödediği kira bedeli toplamı büyük bir rakam. Bu rakam belediyeye kazandırmak varken neden başkasına kazandırılıyor.? Bir belediye meclis üyesi olarak bu bilgileri bana vermeleri lazım.Nedense saklanıyor.Belgeyi istedik diye Yalova Belediyesi  zararı mı uğratılacak?  Benim meclis üyeliğimde belediye başkanlarının başkanlıkları da gelip geçici ama Yalova esnafı kendileri ile oynayan başkanları hiçbir zaman affetmez geçmişte bunları hepimiz gördük.Belediye başkanı Salman 2014 yılında Yalova da sosyete pazarı açmaya "müsaade" etmem diyordu.Ne oldu da bir anda Sosyete pazarı sever ordu.Mecliste bile bu konuda konuşmamdan çekinmiş olacaklar ki konuşturmadılar. Hangi kamu oyundan bahsediyor.Yalova da kimlere sorulmuş?Kamu oyu yaptım demekle zeytin yağ gibi yüzeye çıkılmaz. Yalova dediği kadar büyümedi. Bir Bursa kadar büyük değiliz Bursa bizim yirmi katımız. Orda bile sosyete pazarı yok.Anket yaptığına inanmıyorum. Olaki doğru.Yüzde yimi yedi olan istemeyen  sayısı nüfusa oranla 54.000 kişi eder bu 54.000 bin kişi Yalova'daki   ve yakını demektir bunlar mağdur edilmektedir.

Kendisi Yalova esnafına ayrılan yerlere kimsenin başvurmadığını belirtiyor. Demek  ki burada bir sorun var.   

YALOVA 150-200 BİN ZARAR EDİYOR

5 sene evvel spor tesislerinin orda sosyeteye verilmek  istenen yer verilmeyince Yalova'ya  en yakın olan çiftlik köyde bu yer Çiftlikköy belediyesi tarafından hangi şartlarda verildi neler döndü .Bilemem ama bu dönen dolaplar burada da döndü .

Eğer burada belediye zarara uğratıldıysa vahlar olsun.Bizden istenen belediye ye çöp kamyonları ve araçları için  krediyi biz inceledik ve belediyemiz yaklaşık ayda 200.000 lira kar etsin diye onayladık. Fakat Yalova da bütün pazar yerlerinde kiraları hizmet AŞ toplarken ,Sosyete pazarı  neden aracılara verildi.? Bence belediyenin yaklaşık ayda  150-200 bin lira zarara uğratıldığı kanısındayım.Eğer bir art niyet yoksa bu yapılan sözleşmenin Yalova halkına açıklanmasını istiyoruz "dedi..

3.SÜNÜ DE AÇACAĞIZ

Konu üzerine söz alan  Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise, "Yusuf ile beraber ilkokula gittiğimiz Yalova'nın nüfusu 10 bin civarıydı.  Yalova o zamanlar bir sahil kasabasıydı. 2018 yılının verilerine göre Yalova Türkiye'de en hızlı büyüyen 3. kent. Artık burası bir kasaba değil; bir şehir. Artık burada tek pazar olmayacak.

 3.sünü de İsmetpaşa Mahallesi'ne açacağız. Çiftlikköy'deki sosyete pazarı kapandı da ben mi açtım? Bu sosyete pazarının yüzde 50'si ben Yalova esnafına verdim. Kaçıncı hafta bilmiyorum, daha bir tane Yalova esnafı oradan yer almadı.

 Ben esnaflıktan emekli oldum. 8 sene esnaf odasındaydım. Yalova'nın esnafını tanırım. Türkiye'deki şartları da biliyorum. Ama öbür taraftan da Yalovalı halkı da tanıyorum. Bununla ilgili ben anket yaptırdım 'sosyete pazarı istiyor musunuz?' diye. Yüzde 73 'istiyoruz' çıktı. Benim 1946 doğumlu annem kalkıp sosyete pazarı için Çiftlikköy'e gidiyorsa demek ki burada bir şey var. O Pazaryeri oraya yapıldıysa sadece bir gün için yapılmadı. Başka günler de açılacak oraya pazar. Artık Yalova büyüdü. Kazım Karabekir, Dere ve Adnan Menderes Mahallesi'ndeki vatandaş artık Çiftlikköy'e gitmek zorunda değil. Bu konuyu alıp da lastik gibi esnetip, 'şöyle oldu böyle oldu' demek doğru değil. Artık biz, Yalova'ya kent gibi bakmalıyız. Yalova halkına kentlilik bilincini öğretmemiz lazım" dedi..

 

 

 

 

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.