Yukarı Çık
.
3 Eylül 2019 Salı 09:45:47
602 kez okundu.
Gündemden düşmeyeceğe benziyor....

Hacımehmet ovasında geçtiğimiz gün hizmete giren köylü pazarı bir müddet daha  Yalova gündemini meşgul edecek.  Yalova Pazarcılar Odası Başkanı Orhan Seyfi Kalyoncu,halkın kafasını karıştıran bir açıklama yaparak,tonlarca malın nereden geldiğini sordu.Bu malların köylünün malı olmadığını ve halden alındığını ima etti.

 Üreticiden Tüketiciye Köylü Pazarı'nın amacı dışında hizmet ettiğini söyledi. Kalyoncu, "5957 sayılı pazaryerleri yönetmeliğinin 5.maddesinin 4. bendinde 'üretici pazarının kurulmasında yörede yetiştirilen mal miktarı ve çeşidi, üretim sezonu ile üretici ve tüketici talepleri dikkate alınır' ifadeleri yer alır.

Tonlarca mal nereden geldi?..

Pazar günü açılan üretici pazarında tonlarca malın nereden geldi.?Yalova'mızdaki üretici sayısı kaç adet? Müstahsil sayısı kaç adet? Hangi üreticinin mal bildirim künyesi var hangisinin yok? Bunları öncelikle ziraat odası biliyor mu? Bunlara dayanılarak mı o pazar kurulmuş? Tezgah açan her üreticinin künyesi tezgahında görünür bir şekilde olmalı değil mi? Yönetmeliğin 4. maddesinin ç bendine göre; 'üreticilerin satışa sunduğu mallarda adet ile yapılan satışlarda 150 adet bağ ile yapılan satışlarda 50 bağ kilogram ile yapılan satışlarda 100 kilogram olmalı' denmekte olup o gün kurulan pazardaki tonlarca mal hangi üreticilerden geldi?.

Yönetmelik der ki; madde 15, pazaryerleri tahsis ücreti belediye gelirleri kanununda yer alan en alt orandan belediyece toplanır ya da ilgili meslek kuruluşu yani Pazarcılar Esnaf Odası ile protokol yaparak makbuz karşılığında tahsil edilir" diyen Kalyoncu, "Ziraat odalarına ilimizde ilgili meslek odası varken pazaryeri verilemez. Biz Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası olarak esnafında üreticinin de yanındayız. Biz üreticiyi ve onun bağlı olduğu odayı sorgulamıyoruz. Biz pazarın kuruluş şekli ve amacına karşıyız. Bizim her pazarımızda yüzde 20 üreticimiz zaten mevcut bulunmaktadır. Biz hangi oda güçlü o mu bu mu onu tartışmıyoruz. Güreş yapacak değiliz. Doğru bir tanedir ve biz de doğrunun yanındayız. Kurulan pazarın amacı dışında hizmet ettiğinin bütün Yalova farkında" dedi.

'Kıyamete kadar hizmet edeceğiz'..

Pazarcılar odasının 1971 yılından beri hizmet ettiğini söyleyen Kalyoncu, "'Üretici olmazsa inşalar ölür diyor' sayın başkan, 'pazarcı olmaz, elemanlar maaş alamaz' diyorsun. Rızkı veren Hüda'dır. Allah c.c. vermezse sen nerden üreteceksin bunu unutma. Pazarcılar Odası 1971 yılından beri Yalova'ya hizmet etmekte olup kıyamete kadarda bu böyle devam edecektir. Kimse kimseden üstün değildir. Yalova'da herkes kimin kim olduğunu çok iyi bilir. Pazarcı üretimden tüketime zincirin en değerli ve vazgeçilmez parçasıdır" dedi..

Bunu Sosyal Medyada Paylaş :

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.